Чи можна варену капусту при гастриті

Зміст:

Можно ли капусту при гастрите

Капусту рекомендуют регулярно употреблять в пищу для профилактики гастрита и рака кишечника. Потому что она обладает удивительным набором микроэлементов, положительно влияющих на микрофлору. Даже официальная медицина признала, что капуста при гастрите желудка и других патологиях приносит неоценимую пользу. В первую очередь, рекомендуется свежевыжатый сок. А вот как правильно приготовить овощ, чтобы он не навредил воспаленным стенкам, мы вам сегодня расскажем.

Чем капуста лучше других овощей?

Во-первых, в ней много витамина PP, известного также как никотиновая кислота. Ученые давно заметили, что данный компонент выводит из организма вредный холестерин, проводит тотальную чистку сосудов от атеросклеротических бляшек. А также улучшает циркуляцию лимфы и обмен веществ.

Что-нибудь слышали о витамине U или метилметионине-сульфоние? Этот уникальный компонент заживляет ранки. И это – далеко не единственные преимущества.

Можно ли капусту при гастрите в свежем виде?

Гастроэнтерологи советуют кушать капусту, которая подверглась хотя бы минимальной термической обработке. К примеру, квашеная капуста годится, а вот свежая – уже нет. Квашеный продукт не теряет полезных веществ, вареный приносит пользу исключительно при рецидивах.

В любом случае, важно следить за собственными ощущениями. Даже если продукт приготовлен правильно, возможна индивидуальная реакция. Так что если возникли неприятные ощущения, лучше сразу исключить блюдо из рациона.

Если капуста при гастрите с повышенной кислотностью запрещена при обострениях, то в период ремиссии она вполне допустима. Только кушать ее следует небольшими порциями. На фоне сниженной кислотности продукт повышает аппетит.

По-своему хорош и тушеный продукт. Ведь он сохраняет практически все полезные вещества. Как при повышенных, так и при пониженных показателях кислотности тушеный овощ оказывает целебное действие. Работа пищеварительной системы улучшается, нагрузка снижается. Да и воспаления проходят гораздо быстрее. А если регулярно кушать такую капусту на стадии ремиссии, она становится отличным профилактическим средством.

При различных патологиях допустимо употребление как тушеной, так и квашеной пекинской, брюссельской, даже цветной капусты. То же самое можно сказать и о брокколи с белокочанной капустой. Гораздо важнее правильно их приготовить.

В каком виде употреблять различные виды капусты?

Ниже будут рассмотрены популярные виды капусты, которые чаще всего продаются на рынках и в супермаркетах нашей страны. А также выращиваются на приусадебных участках. Мы расскажем, в каком виде их лучше всего готовить и кушать, если у ваших близких диагностирован гастрит.

  • Цветная капуста. Невероятно полезный овощ при любых заболеваниях ЖКТ. В тушеном виде насыщает микроэлементами, содержит упомянутый выше витамин U. Когда кислотность понижена, лучше пить свежевыжатый сок, употреблять в вареном виде.
  • Пекинская капуста. Известны случаи, когда свежая капуста при гастрите даже провоцировала гастрит. Она была пекинской. Правда, готовилась с добавлением уксуса, специй. Советуем не экспериментировать, а ограничиться употреблением тушеной «пекинки». Негативных последствий для организма не будет, а все необходимые вещества сохранятся. Всегда прислушивайтесь к своему организму. Если почувствуете дискомфорт в желудке даже после тушеной пекинской капусты, придется убрать ее из рациона.
  • Можно ли кушать капусту при гастрите, когда речь идет о брокколи? Безусловно. Витаминов в ней не меньше, чем в белокочанной. Однако есть еще и магний, принимающий активное участие в обмене веществ. Входящий в состав овоща каротин блокирует «плохие» радикалы, оседающие на стенках желудка. При ежедневном приеме брокколи в тушеном, вареном виде улучшение происходит уже на третий день.
  • Морская капуста при эрозивном гастрите полезна тем, что содержит в себе много цинка. Но принимать ее в пищу можно исключительно между рецидивами. Как только возникло обострение, водоросли исключают из рациона. Потому что они могут набухнуть в желудке, повредить и без того воспаленную слизистую, вызвать раздражение. Морская капуста хорошо зарекомендовала себя при запорах – она активизирует перистальтику. При регулярном употреблении аппетит повышается.

Капустный сок, его влияние на больной желудок

При гастритах свежий сок капусты положительным образом влияет на воспаленные стенки. Оказывает вяжущее действие, становясь природным сорбентом. Многочисленные исследования диетологов показали – при ежедневном употреблении стакана сока секреторная функция больного органа восстанавливалась, а поврежденные участки заживали. Также этот натуральный продукт способен снять изжогу, тошноту при острых приступах болезни.

Как правильно готовить капустный сок? Измельчите листья в обычной мясорубке или блендере. А затем отожмите сок руками. Конечно, если есть соковыжималка, используйте ее – сока получится немного больше.

Свежевыжатый сок хранится в холодильнике не более 2 суток. Его пьют каждый день по одному стакану за 30 минут до еды. Если вкус покажется вам немного приторным и неприятным, напиток можно подсластить морковным соком. Но даже в этом случае консультация врача по поводу лечения соком не помешает.

Основные правила приготовления

Итак, если вы купили цветную капусту, ее можно отварить, протушить или даже обжарить с яйцом в небольшом количестве растительного масла. Жареная, сырая белокочанная капуста запрещены категорически – даже если болезнь перешла в стадию глубокой ремиссии, давно не напоминает о себе.

Капустные блюда отменно сочетаются с тушеным мясом. Комбинация будет особенно полезна при гастритах, сопровождающихся сильным воспалением.

Морская капуста может приниматься в виде порошка, если ее назначил врач. Но такой вариант – не самый вкусный. В маринованном виде морская капуста вполне допустима. Варить овощ при заболеваниях ЖКТ нужно дольше. А перед подачей к столу в него никогда не добавляются лимонная кислота, острые специи и приправы. То же самое можно сказать о квашеной капусте. Во время приготовления в нее не добавляют много соли и перца.

Полезные свойства и противопоказания капусты

Капуста при гастриті: чи можна їсти цвітну, пекінську і морську

Капуста на столі завжди уособлює здоров’я. Продукт цінний за змістом мікроелементів і вітамінів, містить велику кількість клітковини, готувати її не складно, та й різновидів досить.

Навіть самий прискіпливий гурман може підібрати для себе блюдо з цього овоча, благо вибирати є з чого.

Гурман — то зможе, а як поступати людині, яка має проблему зі шлунком? Чи можна вживати капусту при гастриті, якщо так, то в якому вигляді? Як бути з численними капустяним «родичами» — брокколі, цвітної, пекінської, морською капустою, чи дозволені вони в раціоні пацієнта з гастритом? Розбираємося по порядку.

За що ми її цінуємо

Корисні властивості капусти забезпечує багатий вітамінно-мінеральний склад. У ній містяться вітаміни групи В, К, С, РР, А і багато інших. Цинк і калій, йод і залізо, магній і фолієва кислота — ось лише невеликий перелік мікроелементів, які є в продукті. Ми говоримо не тільки про білокачанну капусту, а й про інших її різновидах.

Важливо! За рахунок великої кількості клітковини овоч підсилює перистальтику шлунка і кишечника, підвищує газоутворення, стимулює вироблення шлункового соку.

Що стосується користі, кожен вид овоча є чемпіоном серед побратимів в своїй області. Наприклад, в морській капусті більше йоду, ніж в інших сортах, кольрабі називають лимоном на грядці завдяки величезному вмістом вітаміну С, кольорову цінують за ніжну текстуру і хорошу засвоюваність, брюссельську — за виражений протипухлинний і антимікробний ефект.

Воістину, овоч дивовижний, доречний в меню дорослого і дитини. Пацієнтам з гастритом є його можна, дотримуючись деякі обмеження.

Як вживати при різних варіантах хвороби

підвищена кислотність

При різних формах гастриту дієта відрізняється. Самий обмежений раціон у пацієнтів з гастритом гіперацидним — через високий вміст кислоти в шлунку їм протипоказані продукти, що стимулюють її вироблення. Тому в меню не рекомендують включати свіжі овочі, котрі вступають каталізатором травних процесів.

Є маленька хитрість для таких пацієнтів — для того, щоб безперешкодно вживати продукт, його потрібно відварити. Теплова обробка допоможе овочу позбутися від агресивних властивостей, і його можна буде використовувати.

Тому при підвищеній кислотності салат зі свіжої капусти — блюдо заборонене, а дієтичні щі і борщі дуже навіть вітаються.

Виняток в цьому випадку становить кольорова капуста. Вона володіє м’якою структурою, містить менше клітковини і білка, тому її можна використовувати як гарнір навіть при гастриті з підвищеною кислотністю. Але не в сирому, а в відварному — тушкованому — запеченому вигляді.

Правило . При гіперацидному гастриті сиру капусту будь-якого сорту в меню включати не можна.

Нормальна кислотність

Кольрабі, кольорова, білокачанна, броколі при гастриті з нормальною кислотністю не заборонені. З обережністю треба ставитися лише до сирого продукту. Пацієнту завжди слід орієнтуватися на своє самопочуття.

Якщо вже дуже захотілося салату з свіжої капусти , можна його собі дозволити, але в невеликій кількості і в обідній час. Після потрібно поспостерігати за своїм самопочуттям — якщо не з’явився біль, що не посилився газоутворення, блюдо вам дозволено. Правда, не частіше разу на тиждень.

Термічно оброблений продукт можна вживати частіше, до 4-5 разів на тиждень, в кількості — 200 грамів на порцію.

На морську капусту звертайте особливу увагу. По суті, це не овоч, а водорості. Мариновані салати краще не купувати і не вживати. Ламінарія продається в сухому вигляді, саме її бажано купувати для харчування пацієнта з гастритом.

Цікаво! Ламінарія здатна накопичувати не тільки корисні, але й шкідливі речовини. Тому має значення, в якому екологічному районі вона була заготовлена.

знижена кислотність

Здавалося б, ось тут роздолля! Кислоти в шлунку мало, а овоч стимулює її вироблення, можна їсти та радіти. Однак через грубих волокон клітковини доведеться остерігатися.

  • Білокачанну капусту при гіперацидному гастриті можна вживати тільки термічно обробленої або квашеної.
  • Ламінарію вживати дозволяється, за винятком маринованої.
  • Брокколі і цвітну капусту слід використовувати як гарнір або як самостійну страву для вечері.
  • Пекінську капусту можна використовувати тільки в тушкованому вигляді. Не частіше 2 — 3 рази на тиждень.
  • Брюссельську капусту дозволено вживати у вигляді сирого салату, розібравши на листочки.
  • Кольрабі можна використовувати в сирому вигляді, попередньо подрібнивши її на тертці.

Овоч при ерозивно формі

При ерозивно гастриті слизова шлунка є тонкою і дуже сприйнятливою до подразнень. Тому всі без винятку сорти капусти в сирому вигляді з харчування виключаються. У тушкованому, відварному, припущених вигляді овоч дозволений, але бажано віддавати перевагу брокколі, цвітної і брюссельської. Білокачанну, пекінську і морську краще в раціон не включати.

Квашена — можна всім!

Квашена капуста — блюдо наше, слов’янське, традиційне. Вона дуже урізноманітнює зимовий меню, є корисною вітамінною добавкою. Цікаво, що квашений салат дуже люблять французькі чоловіки, вважаючи її природним афродизіаком, що допомагають зберігати чоловічу силу до старості.

Думаємо, ця думка заснована на здатності квашеного овоча зберігати корисний вітамін С до весни. З інших овочів він при довгому зберіганні випаровується. А у квашеній капусті зберігається в немаленькому кількості — в 200 грамах продукту міститься 40 мг аскорбінки! Це своєрідний рекорд.

Пацієнтам з гастритом квашена капуста дозволена. Навіть при гіперацидному і ерозивно гастриті можна в обідній час з’їсти одну-дві столові ложки продукту. Бажано в поєднанні з іншими овочами, наприклад, з картопляним пюре.

При гастритах з пониженою та нульовою кислотністю квашену капусту вживають за 15-30 хвилин до прийому основних обідніх страв. «Працює» салат, як ліки — стимулює хворий шлунок, допомагає виробляти травні ферменти.

капустяний сік

Як використовувати корисні властивості овоча, не навантажуючи шлунок? Дуже просто. Народні медики радять використовувати капустяний сік і пити його для лікування гастриту.

приготування:

  • Візьміть свіжий качан, видаліть верхні листки і качан.
  • Розріжте качан на сегменти і пропустіть через соковижималку стільки овоча, скільки буде потрібно для приготування 100 мл соку.
  • Процідіть сік.
  • Випийте його маленькими ковтками за 20 — 30 хвилин до обіду або вечері.

Курс лікування соком продовжуйте до місяця. Пам’ятайте, що в день не слід вживати понад 200 мл напою, так само не слід пити його перед сніданком. Сік зберігає свої властивості дуже недовго, тому завжди повинен бути свіжоприготований.

Увага! Лікування соком застосовується для всіх форм гастриту. При гіперацидному гастриті потрібна попередня консультація лікаря.

Рецепт до банкету

Святковий стіл — це завжди випробування для пацієнта з гастритом. Особливо хочеться солоної або копченої рибки, яка, на жаль, заборонена категорично.

Ми пропонуємо вам альтернативу — приготуйте форшмак з капусти , який за смаком не відрізняється від солоної оселедця. Можна не тільки при гастриті себе побалувати, але і гостям запропонувати.

Повірте, вони будуть не на жарт здивовані. Отже:

  1. Відваріть капустяне листя в підсоленій воді.
  2. Замочіть в молоці 2 — 3 скибочки білого хліба.
  3. Пропустіть через м’ясорубку віджатий хліб, відварні остиглі листя і 2 зварених круто яйця.
  4. Добре перемішайте масу.
  5. Додайте ложку рослинної олії, ложку лимонного соку і сіль за смаком.
  6. Викладіть форшмак в селедочницу.
  7. Варений жовток розітріть з рослинним маслом і крапелькою лимонного соку. Отриманим соусом полийте форшмак.

Пробуйте, експериментуйте, дивуйте і насолоджуйтеся.

Вживання морської капусти при гастриті

Коли мова йде про лікування такої поширеної патології шлунково-кишкового тракту, як гастрит, однією з обов’язкових складових такої терапії називають прийом синтетичних лікарських засобів. Однак такі медпрепарати, будучи ефективним і спрямованим засобом боротьби з певними проявами хвороби, мають цілу низку побічних ефектів.

В якості альтернативного способу лікування можна назвати застосування препаратів, виготовлених із застосуванням натуральних лікарських рослин, одним з яких є ламінарія.

Морська капуста при гастриті, панкреатиті, коліті і безлічі інших захворювань, є ефективним засобом позбавлення від недуг, викликаних різними порушеннями і збоями в роботі систем і органів людського організму.

Їстівні морські водорості — ламінарії (морська капуста)

Ці морські водорості дуже шановані в приморських країнах, де є великий ареал проживання ламінарії. У морській капусті міститься цілий спектр вітамінів, мікроелементів, легкозасвоюваних білків, вуглеводів, хрому та йоду.

Користь морської капусти при гастриті

Це, мабуть, єдина рослина, за хімічним складом нагадує людську кров. Володіючи таким унікальним складом, ламінарія здавна використовується для лікування наступних патологічних станів:

При цьому є в ній речовини, що роблять сприятливий вплив і на травний тракт.

Зокрема, це велика концентрація біологічно активних речовин, завдяки яким вживання ламінарії позначається в позитивну сторону на мікрофлорі кишечника, а хлорофіл, що міститься в морській капусті в набагато більшій кількості, ніж у сухопутних рослин, має виражений протизапальний ефект, що при гастриті з його перманентно запаленої слизової саме те.

Не менше значення при профілактиці і лікуванні патологій шлунково-кишкового тракту мають полісахариди, яких в морській капусті також в надлишку. Їх вплив на організм полягає в проносне дії, що при гастритах з важкими і тривалими запорами повністю вирішує дану проблему.

  • Якщо запальні процеси в слизовій виникли в результаті радіації або впливу солей важких металів, які містяться в харчових продуктах, морська капуста і в цьому випадку виявиться дуже цінним продуктом: вона за досить короткий час забезпечить очищення організму від радіонуклідів, шлаків і токсичних продуктів.
  • Для більшості гастроентерологів питання про те, чи можна їсти морську капусту при гастриті, навіть не варто, оскільки ця рослина дозволено їсти практично при будь-якій формі шлункової патології, за винятком гострої стадії.

Склад морської капусти

Ламінарію цукристу знають і цінують з давніх часів. Відомо, що стародавні китайці, прекрасно розбираються в цілющих властивостях рослин, називали цю рослину «морським женьшенем». Дуже люблять додавати цей продукт до складу закусок і других страв японці, використовували морську капусту для лікування різних захворювань і стародавні індуси, і жителі сучасної Ірландії.

Головним джерелом цілющих властивостей цього представника морської біоти називають велику концентрацію йоду (на цей хімічний елемент, який буває не в чистому вигляді, а в складі йодит, припадає близько 3% маси рослини). Тому ламінарія рекомендована людям з йододефіцитними патологіями (наприклад, гіперплазію щитовидної залози). Для забезпечення організму добовою дозою йоду досить з’їдати 40 — 50 г морської капусти.

Фітостерини, також містяться в ламінарії в великих кількостях, за своїм складом схожі з холестерином. Потрапивши в організм, вони заміщають «шкідливий» холестерин, запобігаючи виникненню атеросклерозу.

Тому регулярне вживання цієї рослини істотно знижує ризик виникнення серцево-судинних проблем, інфарктів і інсультів.

Яскравий приклад — японці, у яких меню традиційно складається в основному з морських страв, а захворюваність атеросклерозом в рази менше, ніж у середньостатистичного європейця.

Альгинати, речовини, які є природними аналогами синтетичних антацидів, займають в масовій частці ламінарії до 30%.

Тому морська капуста при гастриті з підвищеною кислотністю не тільки дозволена, але рекомендована, оскільки вона сприяє купірування неприємних проявів гастриту (печія, нудота, дискомфорт в області живота).

Вона володіє також здатністю нормалізувати (збільшувати або зменшувати) рівень секреції соляної кислоти.

Нарешті, морська капуста містить практично повний вітамінний комплекс (А, С, B1 / B2 / B6, Е, PP, D) в пропорціях, що забезпечують збалансоване повноцінне харчування в умовах авітамінозу.

Не можна не згадати і низьку калорійність цього дару природи — в 100 грамах продукту міститься всього 5 ккал, що на кілька порядків менше, ніж в такому ж шматочку жирного м’яса.

Морська капуста — низькокалорійний продукт

Протипоказання для вживання морської капусти

На жаль, в будь-якому продукті харчування надлишок одних речовин веде до зменшеного вмісту інших. Рослин, які можна було б назвати панацеєю від усіх хвороб і патологій, не існує. Це твердження справедливо і по відношенню до ламінарії, яка, на жаль, також має ряд протипоказань і побічних ефектів.

Зокрема, цей продукт слід виключити з раціону:

  • в період вагітності / лактації (надлишок йоду може зашкодити плоду / дитини);
  • при важких ниркових патологіях;
  • при деяких розладах шлунково-кишкового тракту;
  • при індивідуальній непереносимості (алергії) на йод або інші компоненти морської капусти.

Гастрит і ламінарія

  1. Раз вже ми розібралися, чи можна морську капусту при гастриті, давайте більш детально розглянемо деякі аспекти вживання цієї рослини при наявності запальних процесів в шлунку.
  2. Не можна не відзначити, що ламінарія вважається продуктом, що містить цілий спектр мінеральних речовин і корисних мікроелементів, причому в досить збалансованих пропорціях.
  3. Відносно гастриту таке різноманіття складу може бути як корисним, так і шкодити, оскільки при цьому захворюванні важливо дотримуватися принципів харчування, які полягають в мінімізації дратівної дії їжі на стінки шлунка.

Дивно, але велика частина речовин, що входять до складу морської капусти, робить позитивний або нейтральний вплив на слизову. Так, велика концентрація біологічно активних речовин, як уже зазначалося, сприяє пригніченню діяльності патогенної мікрофлори, хлорофіл надає ранозагоювальну і протизапальну дію, полісахариди купіруют деякі диспепсичні розлади, характерні для всіх типів і форм гастриту.

Морську капусту можна їсти при будь-яких формах гастриту

Як вживати морську капусту при гастриті

Цей представник класу бурих водоростей продається у вигляді свіжомороженого, сушеного або консервованого продукту.

Суха морська капуста при гастриті готується вкрай просто: достатньо замочити її в холодній воді, після розм’якшення — промити в проточній воді, і ламінарія готова до вживання.

Свіжозаморожені водорості поміщають в посуд з водою і піддають варінні до повного розм’якшення.

Такий продукт можна вживати як самостійно (при гастриті можна заправити ламінарію оливковою олією), так і додаючи капусту в будь-який дозволений блюдо.

Оскільки висока концентрація йоду робить морську капусту досить солоною, її часто використовують для підсолювання салатів і других страв — однієї чайної ложки ламінарії досить для заміни вдвічі меншого обсягу кухонної солі.

Безумовно, в консервованої морської капусти корисних речовин набагато менше, ніж у свіжому продукті. До того ж виробники додають в цей продукт глютамат натрію для поліпшення смакових якостей. Такий продукт навіть для здорового шлунка корисним не буде, а при гастриті про використання консервованої морської капусти можна забути.

Суху морську капусту приготувати просто

Часто на прилавках супермаркетів можна зустріти пресовану ламінарію, яку охоче купують для приготування суші. При гастритах користь від такого продукту буде мінімальною, а якщо в її склад входить соєвий соус, від покупки слід однозначно відмовитися.

Увага! Найбільше корисних речовин в ламінарії, що виростає в екологічно чистих акваторіях (Білому, Баренцевому, Карському морях). Від покупки далекосхідної або атлантичної морської капусти краще утриматися.

Морська капуста при гастриті — чи можна їсти: протипоказання, користь і шкода

Морська капуста є незамінним джерелом вітамінів, мікроелементів і інших поживних речовин , які життєво важливі для людського організму. Але людям із захворюваннями травної системи часто доводиться відмовлятися від улюблених і корисних продуктів.

Наприклад, відомо, що важливою частиною лікування гастриту є суворе дотримання дієти. А тому у багатьох пацієнтів гастроентерологів виникає питання — чи можна вживати морську капусту при гастриті і який вплив вона робить на організм?

Гастрит відноситься до числа найбільш поширених захворювань травної системи. Він являє собою запальний процес, що вражає слизові тканини шлунка.

Правильне харчування дозволяє знизити навантаження на шлунок, позбавити від больових спазмів і прискорити процес одужання.

Корисні властивості і склад ламінарії

Морська капуста — це бура водорість, яка також відома як ламінарія цукриста . Протягом багатьох століть вона вживається в їжу і вважається незамінним джерелом йоду.

Основною перевагою морської капусти перед наземними рослинами є її унікальний хімічний склад, в якому присутня величезна кількість вітамінів і мікроелементів.

Склад ламінарії:

  • Вітаміни групи А, В, К.
  • Мікроелементи — хром, цинк, йод, калій, залізо, натрій, бром, фосфор.
  • Легкозасвоювані білки, жири і вуглеводи.
  • Полісахариди.
  • Хлорофіл.

Для того, щоб забезпечити організм добовою нормою йоду, достатньо з’їсти всього 2-3 столові ложки морської капусти.

При гастриті і інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту лікарі рекомендують обов’язково включати в своє меню страви, до складу яких входить морська капуста . Їх можна використовувати не тільки при лікуванні, а й з метою профілактики гастриту.

Всі вітаміни, мікроелементи та інші корисні речовини присутні в морській капусті в збалансованому вигляді, тому даний продукт не надає підвищеного навантаження на органи травлення.

Корисні властивості морської капусти:

  1. Нормалізує стілець, позбавляє від розладу.
  2. Ефективно знищує ракові клітини, тому рекомендована до застосування при онкологічних захворюваннях.
  3. Покращує роботу серцево-судинної системи.
  4. Нормалізує функціонування дихальних шляхів.
  5. Володіє потужною антибактеріальну активність, завдяки якій морська капуста здатна знищувати більшість патогенних мікроорганізмів.

До речі, радимо подивитися інші наші статті про капусту:

За рахунок свого особливого хімічного складу морська капуста володіє яскраво вираженими протизапальними властивостями , завдяки яким відбувається відновлення пошкодженої слизової шлунка.

Завдяки своєму унікальному хімічному складу морська капуста рекомендована до вживання в період ремісії, при загостренні гастриту від неї найкраще відмовитися .

Чи можна їсти морську капусту при гастриті?

Чи можна вживати морську капусту при гастриті? Гастроентерологи вважають, що вживання ламінарії дозволяється , але тільки в період ремісії.

У разі алергічної реакції від вживання ламінарії необхідно відмовитися.

Гастрит супроводжується багатьма неприємними симптомами — хворобливими відчуттями в області шлунка, порушеннями його моторики, розладами стільця.

Регулярне вживання страв, до складу яких входить морська капуста, сприяє усуненню метеоризму, нормалізації стільця, регенерації пошкодженої слизової шлунка.

Морську капусту не рекомендується їсти людям, у яких діагностовано гастрит з підвищеною кислотністю. Ламінарія підвищує рівень шлункової кислотності , що абсолютно не бажано при даному захворюванні.

До складу морської капусти входять особливі речовини під назвою фітостерини, які є природним аналогом холестерину. При попаданні в організм людини вони заміщають собою так званий «шкідливий» холестерин, запобігаючи розвитку такого небезпечного захворювання, як атеросклероз .

У нас на сайті: Цвітна капуста і корисні властивості при гастриті

Говорячи про переваги морської капусти не можна не згадати про її низьку калорійність , яка становить всього 5 кілокалорій в 100 г продукту.

Саме з цієї причини ламінарія рекомендована до вживання всім чоловікам і жінкам, які пильно стежать за своєю фігурою .

Такий корисний продукт нормалізує процес обміну речовин і не призводить до появи зайвих кілограмів.

Протипоказання

Не дивлячись на всі свої численні корисні властивості, морська капуста має і кілька протипоказань. Наприклад, ламінарію не рекомендується вживати в наступних випадках:

  • Під час вагітності та грудного вигодовування.
  • У разі ниркової дисфункції.
  • Туберкульоз легень.
  • Вугрі, кропив’янка, фурункульоз.
  • При наявності в анамнезі алергії на йод і морепродукти, до складу яких він входить.

Для того, щоб отримати максимальну користь від вживання морської капусти найкраще вживати свіжий продукт — в консервованому міститься мінімальна кількість вітамінів, мікроелементів і інших корисних речовин.

У нас на сайті: Яке вино можна пити при гастриті?

Рецепти і способи приготування

Морська капуста може вживатися як в свіжому вигляді, так і в складі різних салатів.

Наприклад, можна з’єднати жменю морської капусти з дрібно натертою морквою, огірком, нарізаним болгарським перцем і дрібно нарубаної ріпчастої цибулиною. Готовий салат необхідно заправити сумішшю з рослинного масла, гірчиці, солі і невеликої кількості цукру. При бажанні в салат можна додати подрібнену зелень.

  • Дуже смачний салат можна приготувати з морської капусти, дрібно нарізаної ріпчастої цибулі і 2-3 варених яєць. Готовий салат заправляється майонезом або пісної сметаною.
  • Відмінний варіант для свята — салат з морської капусти і крабових паличок, з’єднаних в пропорції 2: 1. Також до салату додається 2-3 яйця, зварених круто, трохи дрібно нарізаного фіолетового лука.

Капуста при гастриті

При гастриті потрібне обов’язкове лікування з дотриманням приписів лікаря і медикаментозна терапія. Одночасно дотримуються лікувальну дієту, без якої препарати не нададуть очікуваного впливу на гастрит.

Спеціальна дієта для хворих на гастрит має на увазі виключення з раціону списку продуктів, що надають подразнюючу дію на пошкоджену травний орган.

Серед виключених сирих продуктів присутня білокачанна капуста. Сирий овоч містить грубу клітковину, дратівливу внутрішні стінки шлунка. У тушкованому стані капуста рекомендована до вживання при гастриті гастроентеролога.

Вплив на шлунок

Тушковану капусту радять поїдати при наявності гіпоацидного гастриту. У тушкованої капусти зберігаються вітаміни і корисні речовини, що полегшують стан шлунка і поліпшують травлення. Додатковий плюс — блюдо справляється з почуттям голоду, насичуючи організм.

Речовини, що містяться в капусті:

  • вітаміни групи В;
  • фолієва кислота;
  • вітамін С;
  • йод;
  • фосфор;
  • кальцій.

Тушкована капуста регенерує слизову оболонку, допомагає усувати запалення. Продукт захищає епітеліальну тканину від агресивних чинників і загоює наслідки запального процесу.

При настанні гострого періоду гастриту овоч їсти протипоказано, він провокує підвищення секреції соляної кислоти.

Як діє на слизову сира капуста

Капуста зміцнює імунітет. Регулярне вживання овоча допомагає в боротьбі з простудними захворюваннями. Капуста позитивно діє на слизову епітеліальну тканину і кишечник. Незважаючи на корисні якості, капусту при гастриті в сирому вигляді приймати в їжу не слід. Це пояснюється підвищеним вмістом клітковини, яка викликає в шлунку симптоми:

  • сильні болі в шлунку;
  • виснажливу і неминаючий печію;
  • нудоту;
  • сильну блювоту;
  • відрижку.

Овоч краще вживати в тушкованому, відварному або запеченому вигляді. Тушкована капуста — насичене і корисне страву, що поєднується із різноманітними інгредієнтами.

види капусти

Тушкована капуста — дозволений продукт при гастриті. Зазначені види капусти без побоювання вирішуються при гастриті:

  • кольорова капуста;
  • брокколі;
  • брюссельська капуста;
  • пекінська капуста;
  • морська капуста або водорості.

При захворюваннях, пов’язаних з травленням, радиться вживати кольорову капусту. Шлунок з легкістю перетравлює корисний овоч, який містить вітамінні речовини, амінокислоти, фосфор, магній. Вживання цвітної капусти допомагає загоєнню дефектних ділянок на слизовій оболонці завдяки метілметіонін. Сік овоча використовується для відновлення епітеліальної шлункової тканини.

Не менш корисна пекінська капуста, відновлює порушену роботу кишечника. Овоч виводить шлаки і токсини, сприяє перистальтиці.

Будь-які види капусти допускається гасити, подавати з овочами, з м’ясними продуктами, з рибою.

Виходить смачна страва, якщо перед гасінням помістити нашатковану капусту в молоко на час або якщо готувати страву з додаванням мінеральної води.

Пам’ятайте, блюдо не повинно надавати негативного впливу на слизову оболонку, готувати його слід з мінімальною кількістю солі, без спецій і добавок. При приготуванні улюбленого борщу капусту потрібно варити довше.

Морська капуста або ламінарія показана до включення в раціон при гастриті, якщо виявлена ​​знижена секреція травної рідини. Ламінарія здатна провокувати підвищення концентрації соляної кислоти в головному органі системи травлення. При загостренні хвороби подавати не слід.

Якщо спостерігається гастрит, вживати тушковану капусту цілком допускається. Блюдо стає одним з головних в меню пацієнта. Відзначимо дії, вироблені тушкованою капустою при регулярному вживанні:

  1. Справляється із запальним процесом, огортаючи слизову оболонку.
  2. Сприяє швидкій регенерації запалених тканин шлунка.
  3. Нормалізує травний процес, моторику шлунка.
  4. Знімає біль в шлунку.
  5. Тушкована капуста під час жорсткої дієти втамовує голод.

Важливо пам’ятати, що капусту бажано поїдати при зниженій секреції шлункового соку.

При лікуванні гастриту ефективний капустяний сік. Продукт має протизапальну вплив на шлунок, ліквідує наслідки запального процесу, знімає хворобливі відчуття, усуває печію.

На відміну від більшості медикаментозних препаратів, капустяний сік не протипоказаний, не робить побічних ефектів. Не можна вживати, якщо хворий страждає підвищеним рівнем газоутворення в кишечнику.

Раціон і меню хворого гастритом обов’язково повинні узгоджуватися з лікуючим лікарем для уникнення небажаних наслідків або загострення захворювання.

Як приготувати

При приготуванні тушкованої капусти потрібно дотримуватися правил, щоб зберегти корисні і смакові якості овоча. Примітно, що приготування тушкованої капусти передбачає поєднання з іншими продуктами, дозволеними для пацієнта, що страждає запаленням слизової шлунка.

Капусту потрібно ретельно промити і очистити від верхніх пошкоджених листів. Після тонкої акуратною шинкування рекомендується пом’яти овоч руками, щоб домогтися м’якості і ніжності вже готового блюда. Чим м’якше капуста, тим легше шлунку впоратися з переварюванням.

Поживну страву вийде, якщо згасити овоч разом з курячим м’ясом, з кабачками, з нежирної пісної яловичиною та іншими інгредієнтами.

Важливо пам’ятати, що виключено додавання великої кількості солі. Не можна додавати спеції, прянощі та харчові добавки.

26 жовтня 2016, 17:37 Експерт статті: Незванова Світлана Олександрівна 0 12,096

Багато років капуста при гастриті є ефективним засобом для профілактики цієї хвороби. Вітаміни, які входять до її складу, позитивно впливають на мікрофлору шлунка і шлунково-кишкового тракту. Користь від неї для людей з патологіями травної системи визнана в медицині. При гастриті лікарі рекомендують пити свіжий капустяний сік, а сам овоч приймати в приготованому вигляді.

Чи можна їсти при гастриті?

Білокачанну капусту при патологіях шлунка можна їсти в помірних кількостях. Їсти її потрібно лише у вареному, тушкованому або квашеної вигляді.

Сирий овоч через високий вміст клітковини може пошкодити слизову шлунка або кишечника. Це може привести до досить хворобливого дискомфорту і навіть до печії.

У той же час є цінним сховищем корисних речовин, які необхідні для людей з травними проблемами.

В овочі міститься велика кількість вітаміну РР (нікотинова кислота) і вітаміну U (метілметіонін-сульфон).

Метілметіонін-сульфон здатний діяти на слизову шлунка, загоюючи пошкодження і відновлюючи захисну слиз. Вітамін РР вчені називають ліками.

Він здатний виводити з організму надлишки холестерину, очищаючи організм від шкідливих атеросклеротичних бляшок. Покращує циркуляцію крові і сприяє процесу обміну корисних речовин.

При гастриті бажано їсти капусту, яка піддалася будь-якій обробці, наприклад, квашену капусту, свіжу приймати в їжу не можна. Ця страва дієтичне. Такий спосіб приготування не шкодить багатьом корисним речовинам, що знаходяться в овочі. Варена принесе тільки користь при рецидив. Якщо виникли неприємні відчуття після їжі, слід виключити її з ужитку взагалі.

Чи не рекомендовано їсти це блюдо в період гострої фази гастрітние хвороби. Однак, під час ремісії капуста — відмінний засіб для профілактики.

При зниженому рівні кислотності в організмі квашена капуста сприяє підвищенню апетиту і активізує секреторну функцію виділення травного соку.

Людям з підвищеною кислотністю дозволяється їсти квашену капусту невеликими порціями і тільки в стадії ремісії.

У тушкованому вигляді унікальна тим, що зберігає в собі майже всі корисні вітаміни. При зниженому рівні кислотності може призвести цілющу дію на шлунково-кишкового тракту, корисна і при підвищених показниках. Покращує роботу всієї травної системи, допомагає знизити навантаження на м’язову роботу травної системи.

Знімає різні запалення. У стадії ремісії стане відмінним профілактичним засобом проти загострення хвороби. При патологіях травної системи дозволено їсти тушковану і квашену кольорову, пекінську, брюссельську, брокколі, білокачанну та інші види капусти. Головне — правильно її приготувати.

Яку можна вживати?

  • Цвітна капуста — корисний овоч при хворобах травного тракту. Легка тушкована їжа позитивно впливає на циркуляцію крові, насичує організм білком і амінокислотами, вітамінами і мікроелементами. Містить багато вітаміну метілметіонін-сульфон. При зниженому рівні кислотності призначають пити з неї свіжовичавлений сік. Найчастіше кольорову капусту вживають у вареному вигляді.
  • Пекінська — цей овоч страждаючим гастритом в сирому вигляді є заборонено, так як її дратівливе дію на слизові стінок може привести до загострення. Причиною гастриту може бути і приготування капусти з гострими спеціями, оцтом або разом з прийомом алкоголю. Всі корисні речовини пекінська капуста передасть організму в тушкованому вигляді без негативних наслідків. Але слід пам’ятати, що кожен організм індивідуальний, і якщо ви відчуваєте найменший дискомфорт після прийняття з їжею капусти, слід припинити їсти цей овоч.
  • Склад вітамінів в брокколі такий же, як і в білокачанної капусті. Але цей вид додатково зберігає в собі магній. Магній — дуже корисна речовина, яке активно бере участь в обмінних процесах організму. Каротин, який знаходиться в овочі, становить слизову порожнистих органів. Він проявляє блокуючу дію на негативні радикали, що осідають на стінки шлунково-кишкового тракту, пошкоджуючи їх. Помітне відновлення слизової відбувається вже на 3 день після щоденного прийому тушкованого овоча.
  • Морська — це вмістилище цинку, який рекомендований лікарями при лікуванні різних видів гастриту. Однак приймати в їжу морську капусту слід лише в період між стадіями рецидиву. Під час загострення хвороби є морську капусту заборонено, адже її властивості сприяють підвищенню рівня кислоти і, набухаючи в шлунку, вона пошкоджує і подразнює слизову травного тракту. Слід приймати при запорах, так як вона активізує перистальтику кишечника. Підвищує апетит, очищає організм від шкідливих речовин.

Чи можна пекінську капусту при гастриті

Салати з пекінської капусти та інших овочів є основою здорового харчування. Їх вживають спортсмени і вегетаріанці, адепти ЗСЖ і ті, хто захоплюється йогою. Цікаво, чи можна пекінську капусту при гастриті? Чи не накладає ця хвороба обмеження на вживання овочів в сирому вигляді?

Як пекінська капуста впливає на шлунок?

Давайте відразу до справи. У свіжому вигляді пекінська капуста при гастриті шлунку протипоказана.

Навіть якщо ви звикли правильно харчуватися і щодня їсти салати зі свіжих овочів, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту від них доведеться відмовитися. Китайська капуста при гастриті стає не тільки шкідливою, а й небезпечною.

Але чому? Як і білокачанна, вона містить величезну кількість клітковини. А значить, стає серйозним подразником не лише шлунка, але і 12-палої кишки. Вживання овоча в сирому вигляді тільки погіршує становище. Болі можуть поновитися разом з печією. В окремих випадках у хворих навіть виникає блювота.

Щоб відповідь на питання, чи можна їсти пекінську капусту при гастриті, був позитивним, потрібно правильно її приготувати. По-перше, виключаються всі спеції, включаючи перець і лавровий лист. По-друге, китайську капусту можна солити, додавати в неї сік лимона або оцет.

Ще один заборона пов’язана з борошняними виробами. Як відомо, вареники і пироги з капустою неймовірно смачні й поживні. На жаль, коли запалена слизова шлунка, про таких ласощах доведеться забути. Спровокувати загострення може і вживання квашеної «пекінкі» з алкогольними напоями.

Так в якому ж вигляді її є? Правильна відповідь — в тушкованому. Але і тут все залежить від індивідуальних особливостей організму. У рідкісних випадках пацієнтів починає турбувати шлунок навіть при вживанні тушкованої капусти. Так що при найменших проблемах з шлунково-кишковим трактом консультація лікаря зайвою не буде.

Як за старих часів лікували капустяним соком?

Ще в давні часи люди помітили, що пекінська капуста при гастриті з підвищеною кислотністю може бути корисною. Але тільки вживати її потрібно в вигляді соку. Як тільки з’являлися перші симптоми хвороби, хворих відпоювали свіжовичавленим соком пекінської капусти.

Що говорить з цього приводу офіційна медицина? Вона також визнає позитивний вплив напою на роздратовані стінки шлунка. Сік має в’яжучу дію, виступає прекрасним сорбентом. А також швидко знімає запалення.

Як відзначають фахівці-гастроентерологи, капустяний сік при гастриті особливо ефективний в перші години появи неприємної симптоматики. Якщо в цей час випити його замість чаю, печія і нудота швидко підуть.

Але не захоплюйтеся. Навіть таке цілющий засіб в лікуванні гастриту, як сік капусти, може викликати значне газоутворення. Коли хвороба і так супроводжується запорами, приймати його потрібно з особливою обережністю.

Готуйте пекінську капусту правильно, дотримуйтесь дієти і не забувайте пити капустяний сік. Це допоможе домогтися стійкої ремісії і забути про гастриті на довгий час.

Вихід для тих, хто відмовляється від пекінської капусти через гастриту. Дозволені методи вживання і рецепти страв

У пекінської капусти міститься велика кількість вітамінів, мікроелементів, клітковини. Це дуже потрібний і корисний продукт, він використовується при самих різних схемах харчування. Саме тому вона користується великою популярністю. Але не всім і не завжди показана, коли є якісь захворювання (наприклад, шлунково-кишкові — гастрит, виразка).

У Китаї і Японії пекінську капусту (у зв’язку з наявністю лізину — амінокислоти, що підвищує імунітет і служить для очищення крові) вважають фактором довголіття. Використовують при гастритах (підвищеної і зниженої кислотності), виразкових хворобах, головних болях і цукровому діабеті, захворюваннях атеросклерозом і гіпертонією.

Склад овоча і його вплив на людину при подразненні слизової шлунка

Це незамінний в дієті продукт, що постачає наш організм мінералами і вітамінами при тривалому застосуванні, має воду і білки, жири і вуглеводи.

Вражає кількість вітамінів:

  • А, С, Е, К.
  • Вітаміни групи В (В1, В2, В4 — холін, В5, В6).
  • Ніацин — вітамін РР.
  • Фолієва кислота (В9).

макроелементи:

  • калій;
  • магній;
  • кальцій;
  • натрій;
  • фосфор;
  • хлор;
  • сірка.

мікроелементи:

Калорійність — 13 ккал на 100 г.

З огляду на, що гастрит — це подразнення слизової оболонки шлунка і 12 палої кишки , застосування при цьому захворюванні в їжу капусти у свіжому вигляді (через наявність лимонної кислоти) небажано. Проведення кулінарної обробки — один із способів дієтичного прийому цього овоча.

Гасіння, добавка в різні страви, спільне застосування з іншими овочами — основні прийоми лікувальної дієти з пекінської капусти.

Увага! Одне з обдарувань цієї капусти — здатність утримувати в собі вітаміни тривалий період (зима, весна), що виводить її на перше місце серед всіх інших овочів.

Не тільки можна, а й треба. При будь-якому захворюванні людини бажаний прийом продуктів, багатих на вітаміни і мікроелементами . Особливо навесні і в зимовий період. Всі необхідні елементи є в капусті, зберігаючись тривалий період. Більш того, систематичний прийом позитивно впливає на загоєння запалення.

Обов’язкова умова — приготування з капусти дієтичного страви, з використанням кулінарної обробки і з огляду на вид гастриту (підвищена або знижена кислотність). Від цього залежить і вживання капусти.

З далеких часів люди користувалися при запаленнях шлунково-кишкового тракту свежевижатими соками капусти як першої допомогою при болях. Сьогодні медициною теж не виключається позитивне терпку дію соку на шлунок. Він виступає і як сорбент, знімаючи запалення. Це короткочасна допомога для зняття симптоматики гастриту (нудоти, печії).

Вживання при різних видах кислотності

при високій

При підвищеній кислотності гастриту категорично заборонено вживання свіжого листя капусти і в будь-яких поєднаннях з іншими продуктами. У свіжому листі присутній лимонна кислота , а при підвищеній кислотності шлунка в ньому завжди надлишок соляної кислоти. Їх поєднання веде до сильнішого запального процесу, печія і біль підсилюється.

при низькій

При гастритах зі зниженою кислотністю їжа перетравлюється погано, застоюється, починається бродіння. Страви з пекінської капусти дуже до речі. Наявність лимонної кислоти в капусті сприяє прискоренню перетравлення.

Регулярний прийом страв з пекінської капусти позитивно впливає на загоєння, допомагає і доповнює дію основних ліків при лікуванні.

Залежно від ступеня захворювання і виду гастриту прийом капусти і дієтичних страв з неї відрізняється.

  1. Необхідна кулінарна обробка, з подальшим змішуванням з різними продуктами і овочами ( при підвищеній кислотності шлунка ).
  2. Додавання в салати та інші страви свіжого листя ( при зниженій кислотності ).
  3. Застосування свіжовичавленого соку при зниженій кислотності в якості «швидкої допомоги» при печії (короткочасно).

Рецепти страв при зниженій кислотність

Інгредієнти:

  • Листя капусти 200 г.
  • Одне яблуко.
  • Морква 250 м
  • Ізюм одна жменька.
  • Оливкова олія (столова ложка).

Послідовність приготування:

  1. Листя капусти помити і дрібно нарізати.
  2. Яблуко і моркву помити, натерти на тертці.
  3. Ізюм опустити в окріп, потримати до м’якості, викласти і обсушити.
  4. Змішати всі приготоване в глибокому блюді.
  5. Заправити оливковою олією.

«Олів’є»

Інгредієнти:

  • Листя капусти пекінської.
  • Філе курки 250 м (відварена).
  • Відварену картоплю 2 шт.
  • Яйця варені круто 2 шт.
  • Яблучко середнє.
  • Огірок свіжий.
  • Відварена морква 1 шт.
  • Зелений горошок 1 баночка.
  • Сметана з малою жирністю 3 ст. л.

приготування:

  1. Ріжемо кубиками відварену філейну частину.
  2. Варені картоплю та моркву нарізаємо невеликими кубиками.
  3. Своїм та дрібно ріжемо листя капусти.
  4. Яйця дрібно нарізаємо. Яблучко чистимо і ріжемо кубиками.
  5. Закладаємо зелений горошок, змішавши компоненти.
  6. Сметана на смак.

Рецепти страв при підвищеній кислотність

Тушкована закуска з грибами

  • Капуста 350 м
  • Гриби (шампіньйони) 300 м
  • Морква 1 шт.
  • Лук 1 шт.
  • Томатна паста 2 ст. л.
  • Олія соняшникова 5 ст. л.
  • Сіль 0,5 чайної ложки.
  • Вершкове масло 30 г.
  • Мускатний горіх 10 гр.

Приготування страви:

  1. Своїм та шаткуємо капусту.
  2. Ріжемо дрібно цибулю.
  3. Нагріваємо масло на сковороді на середньому вогні.
  4. Додаємо капусту і цибулю, заважаємо і тушкуємо 10 хв.
  5. Підсмажуємо порізані гриби на вершковому маслі 3-4 хв.
  6. Натираємо моркву на тертці, опускаємо в капусту і тушкуємо ще 7 хв.
  7. Додаємо томатну пасту, тушкуємо 1 хв.
  8. Закладаємо смажені гриби, перемішуємо.
  9. Викладаємо на тарілку, посипаємо горіховою крихтою.

Голубці з грудинки індички

Склад продуктів:

  • Грудинка індички 600 гр.
  • Рис 100 гр.
  • Капуста 250 гр.
  • Соняшникова олія (кукурудзяна) 2 ст. л.
  • Томатна паста 70 м
  • Сіль 1 ч. Л.
  • Зелень (петрушка, кріп) по 3 гілочки.
  • Перець чорний за смаком.

Порядок приготування:

  1. Робимо фарш з грудинки.
  2. Відварюємо рис 15 хвилин, відкидаємо на друшляк.
  3. Листя капусти заливаємо окропом на 3 хв.
  4. Змішуємо рис з фаршем, солимо, перчимо і загортаємо в листя приготований фарш, голубці щільно укладаємо на листочок.
  5. Заливаємо голубці сумішшю нежирної сметани і томатної пасти і ставимо в духовку.
  6. Запікаємо 25 хв. При температурі 180 градусів.
  7. Перед подачею посипаємо нарізаною зеленню.

Небезпека зловживання овоча

Протипоказання:

  1. Не можна їсти капусту з оцтової, яблучної, лимонної та іншими кислотами. Шкідливі спеції, велика кількість солі, інші дратівливі продукти.
  2. Не потрібно при гастритах капусту змішувати з борошняними виробами (вареники, різного роду пиріжки і т.д.).
  3. Квашена пекінська капуста несумісна з алкоголем.

Важливо! Вживання капустяного соку в великих кількостях при гастритах зі зниженою кислотністю, викликає утворення в шлунку газоутворення. Якщо мають місце запори, потрібно приймати з великою обережністю.

Пекінська капуста — це комора вітамінів і мікроелементів, необхідних для нормального функціонування організму людини . Вона корисна і для здорових людей, і для мають певні хвороби. Застосування в розумних межах допомагає організму швидше відновитися, збільшує позитивну дію необхідних лікарських препаратів.