Чим така страшна пятниця 13

П’ятниця 13: прикмети та забобони, які пов’язані з цим днем

П’ятниця 13 – це незвичайний день, хоча би тому, що з ним пов’язана маса прикмет та забобонів. У 2020 році таких днів три – у березні, червні та листопаді. Чому п’ятниця 13 стала таким “чорним” днем в календарі, та які прикмети та забобони пов’язані з цим днем – читайте в матеріалі.

П’ятниця 13: історія цього дня

П’ятниця 13 – цієї комбінації бояться багато людей. У медицині є навіть таке поняття, як “трискайдекафобія”, яке означає ірраціональний страх перед числом 13. Є ще один термін – параскаведекатріафобія – що означає фобію саме перед п’ятницею 13. Чому ж люди так бояться цього дня?

Ще стародавні римляни вважали “13” числом смерті, руйнування та суцільних нещасть. Деякі теологи вважають, що саме в п’ятницю, 13 Єва скуштувала заборонений плід і дала його Адаму. Також є думка, що в п’ятницю, 13 Каїн убив свого брата Авеля. Кінець світу починається в 13-й главі одкровення Іоанна Богослова, а Ісус був 13-м серед своїх учнів і помер у п’ятницю. Звучить не дуже надихаюче, правда?

П’ятниця 13: історія цього дня

Популярним поясненням особливого ставлення до п’ятниці 13 є історія Ордена тамплієрів. Саме в п’ятницю 13 жовтня 1307 року французький король Філіп IV Красивий наказав заарештувати членів ордену, включаючи все його верховне керівництво. В результаті подальшого процесу за звинуваченням у єресі та богохульства його членів орден був розпущений, а заарештовані у Франції тамплієри були піддані тортурам і пізніше страчені, в тому числі, шляхом спалення.

За найбільш старими повір’ями, в п’ятницю 13 завжди на шабаш зліталися 12 відьом, збиралися упирі та інша нечисть, а в самий розпал веселощів, коли сходить повний місяць, тринадцятим з’являвся сам Сатана.

Із п’ятницею 13 також пов’язано одна з найбільш гучних корабельних аварій XX століття – 13 грудня 1907 року один із найбільших на той час кораблів – шхуна “Томас Лаурсон” – зазнала аварії на підводних рифах.

Переляк перед чорними кішками – це ще й відгомін епохи, коли відьом (а насправді просто гарних жінок та цілительок) спалювали на вогнищах. 1484 року Папа Інокентій VIII сказав про кішок: “язичницькі звірі, що перебувають в змові з дияволом”. І саме з того моменту почалися переслідування невинних тварин.

П’ятниця 13: чому чорні кішки особливі

Фелінологи (науковці, що досліджують кішок) вважають, що чорні кішки і справді сильніше пов’язані із потойбіччям і чутливіші до погоди, ніж інші пухнастики.

Якщо ж говорити про сьогодення, то в світі багато людей панічно бояться числа 13 впринципі (навіть без прив’язки до п’ятниці). Причому очолювати цей солідний список можуть цілі країни! Так, у США “відмінено” 13-й поверх, а в літаках немає 13-го ряду. Особливо вражають американські фінансові звіти: згідно з ними, збитки від боязні п’ятниці 13 становлять близько 750 мільйонів доларів. Це пов’язано з тим, що в цей день не укладають договори, навіть якщо вони дуже вигідні.

Прикмети та забобони п’ятниці 13

П’ятниця 13 завжди відрізнялася тим, що в цей день існує багато прикмет і забобонів. Навіть чорні кішки, розбиті дзеркала і розсипана сіль тьмяніють з наближенням цього дня.

Відтак, вважається, що в цей день не варто брати грошей у борг. Тому, що будь-який негатив, і інші погані емоції будуть передаватися саме через гроші. Окрім того, вважається, що цього дня дуже чутлива підсвідомість. І якщо ви будете розповідати про свої сни навіть близьким людям, то можете позбавити себе майже всіх життєвих сил.

Не можна сваритися і конфліктувати. Потрібно сказати, що в цей день всі люди дуже емоційні, тому будь-який мінімальний конфлікт переросте в грандіозний скандал.

П’ятниця 13: всі негаразди в цей день набувають особливого значення

Також вважається, що в цей день далекий шлях буде сповнений неприємних сюрпризів. Тому краще утриматися від подорожей.

Рослини, які були висаджені в п’ятницю 13, не будуть рости та плодоносити. Дуже не рекомендується планувати на цей день весілля. За прикметою, шлюб укладений в п’ятницю 13 не буде надійним та міцним.

Сучасні повір’я стверджують, що комп’ютерні віруси в цей день стають особливо агресивними. Причому це дійсно так, адже безліч хакерів планують свої атаки саме на п’ятницю 13. Щоправда, це пов’язано лише х тим, що хакери самі вибирають таку “магічну дату”, але аж ніяк не з тим, що цей день сам по собі несе негатив.

Що не можна робити в п’ятницю 13?

Тут все залежить від того, чи самі ви вірите в забобони, пов’язані з цим днем. Не секрет, що всі біди криються в відношенні людей до цієї дати. Причиною невдач частіше стає самонавіювання та страх.

П’ятниця 13: що не можна робити в цей день

Згідно з повір’ям у цей день не можна:
× перед сном не слід довго дивитися в дзеркало;
× не варто починати нові справи;
× не рекомендується змінювати зачіску;
× краще не вживати лайливі слова, особливо “чорт” та “свиня”;
× якщо ви потрапили під дощ, прийшовши додому не сушіть парасольку відкритою.

Сьогодні список прикмет і забобонів, пов’язаних з п’ятницею 13-го тільки збільшується. Відтак, в цей день лікарі намагаються не оперувати, водії і мандрівники не відправляються в далекі поїздки, молодята не грають весілля, не сіють озимі і не висаджують багаторічні рослини, а забобонні співробітники не змінюють роботу.

Як пережити п’ятницю 13?

В кожної людини є найпотужніша зброя проти будь-якої магічної напасті типу п’ятниці 13: власна психіка. Страх перед тринадцяткою є лише древнім забобоном. Але якщо ви вірите, що у цей день вас переслідуватимуть нещастя, то так і буде. Якщо просто сприймати п’ятницю 13 – як день закінчення тяжкого трудового тижня, у який можна розважитися, то так воно і буде. Не панікуйте, не піддавайтеся дурним думкам – і у п’ятницю 13 у вас все буде гаразд.

Насолоджуйтесь кожним днем свого життя і не дозволяйте різним забобонам псувати його!

П’ятниця, 13-е: звідки страх та чи справді варто боятися

Багатьом людям властивий ірраціональний страх перед числом 13. У медицині такий страх називається тріскадекафобією.

Напередодні “чорної п’ятниці” – а саме так ще називають п’ятницю, 13-е, люди, що страждають на цю фобію, налаштовують себе на невдачі. Згідно із дослідженнями, кожен четвертий європеєць відчуває певний страх перед п’ятницею, 13-м.

Панічним настроям цього дня сприяють різноманітні повір’я та легенди та – Біблія. Кінець світу починається в 13-й главі одкровення Іоанна Богослова, а Ісус був 13-м серед своїх учнів і помер у п’ятницю. У казках часто є 13-а неназвана фея або 13-і двері, котрі не можна відкривати у будь-якому випадку.

Однак насправді тринадцятка не така вже й погана – негативне сприйняття числа 13 виникло лише в останні століття.

Богиня тринадцятки

Найстрашнішим є саме поєднання п’ятниці і тринадцятки. У язичництві п’ятниця присвячена Фреї, “колезі” римської Венери і грецької Афродіти зі скандинавської міфології. Як і Венера з Афродитою, Фрейя для давніх скандинавів була богинею кохання, сексу та родючості. Її день – саме п’ятниця, 13-е. Мабуть, у давні часи це був час світлої радості і веселощів.

Фрейя вважалась найбільш привабливою та бажаною богинею, також вона володіла чарівним намистом Брісінґамен, що підсилювало її привабливість. Брісінґамен Фрейя обміняла в чотирьох майстрів-гномів на ніч кохання. Крім того, Фрейя керує валькіріями. Ще ця богиня “відповідала” за родючість, врожай і жнива.

Фрейя і діва, і жона. Жоден чоловік – ані бог, ані смертний – не може не піддатися її чарам. До неї зверталися по допомогу у любові і сімейних стосунках, а також в питаннях сексу і чуттєвості. Як королева валькірій вона збирала душі померлих воїнів і супроводжувала їх в загробне життя.

Чорні і не тільки кішки

За міфами, у битві Фрейя керує колісницею, запряженою парою кішок розміром з левів. Фрейя вважалась покровителькою кішок.

Переляк перед чорними кішками – це ще й відгомін епохи, коли відьом (а насправді просто гарних жінок, цілительок та тих, які комусь “насоллили”) спалювали на вогнищах. 1484 року Папа Інокентій VIII сказав про кішок: “язичницькі звірі, що перебувають в змові з дияволом”. І саме з того моменту почалися переслідування невинних тварин.

Інквізиція вважала, що у кожної відьми є фамільяр – магічний помічник, наприклад, жаба, ворон тощо. Але особливою популярністю користувалися чорні кішки. Чому саме чорні? Можливо, саме тому, що чорний колір пов’язаний зі смертю, темрявою.

Фелінологи (науковці, що досліджують кішок) вважають, що чорні кішки і справді сильніше пов’язані із потойбіччям і чутливіші до погоди, ніж інші пухнастики.

Цікаво, що чорна кішка, яка перейшла дорогу, на материковій Європі вважається поганим знаком. А ось у Англії та Японії така зустріч навпаки – віщує радість. А ще колись чорна кішка вважалася символом анархізму.

Дурна слава і магія тринадцятки

П’ятниця, 13-е отримала дурну славу саме із приходом чоловічих, солярних (сонячних) культів, а пізніше і з поширенням християнства, коли жіноча хаотична магія витіснилася чіткими релігійними рамками священиків. Із “прокляттям” числа співпало і те, що Христос не розглядається як 13-й серед 12-и учнів, а до цього “чорного” числа зарахували Юду-зрадника.

Також читайте

Магічні лайфхаки листопада

Магічне число тринадцять грає важливу роль у окультних колах і не означає нещастя. На одному доларі зображений орел, який тримає 13 стріл і гілку із 13 листками, над його головою сяють 13 зірок, а його щит прикрашений 13 зірками. Це ніби символізує перші 13 штатів Америки, але більш правдоподібною є версія, що це – символи масонства.

Як пережити п’ятницю, 13-е

Страх перед тринадцяткою є лише древнім забобоном. Але кожному буде дано по вірі його. Якщо ви вірите, що у цей день вас переслідуватимуть нещастя, то так і буде. Якщо просто сприймати п’ятницю, 13-е як день закінчення тяжкого трудового тижня, у який можна розважитися, то так воно у буде. Не панікуйте, не піддавайтеся дурним думкам – і у п’ятницю, 13-е у вас все буде гаразд.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!