Що за народ молдавани

Молдавські традиції і звичаї

Культурна спадщина Молдавії багато найрізноманітнішими традиціями і звичаями. Територія сучасної Молдови була заселена племенами гето-даків, які займалися в основному землеробством, а також вирощуванням кіз і овець. Уже тоді, за сотні років до нашої ери, почали з’являтися традиції і звичаї зберігся донині. Це традиції пов’язані з народною музикою, танцями, піснями, народною кухнею, виготовленням предметів побуту і їх орнаментації. Багато сучасні традиції є продуктом схрещування гето-дакско культури з культурами таких завойовників як Греки, Слов’яни, і особливо Римляни. Коли на початку нашої ери територія Молдавії перебувала в складі Римської Імперії багато звичаї і традиції зазнали змін і перейняли риси Римської культури, навіть мова змінилося до невпізнання під впливом латини. Але давайте припинимо цей антропологічний дискурс і перейдемо до більш обивательської сторону питання. Отже, традиції Молдови проявляються в таких областях як народна музика і танці, народна кухня, виноробство, робота народних майстрів, звичаї пов’язані з проведенням весіль, вінчанні і хрестин, зустріччю Різдва і Великодня, а також деякі язичницькі обряди такі як “Мерцишор”.

Найбільш красномовні Молдавські традиції пов’язані з проведенням весіль, вінчанні і хрестин. На такого роду заходах досить яскраво представлені всі аспекти Молдавського культурної спадщини – починаючи з порядку розсаджування гостей і закінчуючи посудом в якій подається їжа. Не обійтися на справжній Молдавської весіллі без народної музики і танців. Неабияк напившись вина гості починають танцювати хору. Хору, це народний танець під час виконання якого група людей, які тримають один одного за руки, формує кільце і рухається по колу. Таких кілець може бути кілька, одна всередині іншої, і рухаються вони в протилежних напрямках. Відбувається все це під акомпанемент живої музики. Найбільш поширені такі інструменти як: цимбал, чімпой, флуер, най, кобза, і тоба. Ритм Молдавської народної музики зазвичай швидкий і веселий, але бувають і сумні мотиви. Одним з основних джерел Молдавської народної музики є дойна. Дойна, це лірична пісня яка з’явилася на території Молдови ще до приходу римлян. Пісня ця сумна і протяжна і співається в часи втрати і розлуки. Є також і Колінда з’явилися в період зачаття християнства. Колінда можна почути під час таких релігійних свят як Різдво і Хрещення. Колядування є ритуальний обхід сільських будинків, коли група людей в національному одязі, в масках і шкурах тварин виконують пісні і танці в обмін на символічну винагороду у вигляді їжі, вина або інших подарунків. Колядування в Молдові пов’язано з слов’янськими колядками і має як релігійні так і язичницькі джерела.

Молдавія розташована в сприятливих кліматичних умовах, що дозволяє успішно культивувати різноманітні сорти овочів і фруктів. В країні також розвинене вівчарство і птахівництво тому традиційна Молдавська кухня являє собою великий асортимент овочевих і м’ясних страв. Найбільш відомим традиційним рецептом є мамалига. Ця своєрідна каша яку подають зі шкварками, сметаною, бринзою, яйцями і муждеем. Також поширені страви з баклажанів, квасолі, перцю та інших овочів. На території Молдови були знайдені відбитки виноградного листя підтверджують що виноград ріс тут ще 6 мільйонів років тому. Зміцнення зв’язків з греками в кінці III століття до н.е. і прихід Римських завойовників посилили розвиток Молдавського виноробства. Вино стало провідним експортним продуктом середньовіччя. Традиційними сортами вважаються: Фетяска Албе, Фетяска Нягре, раре Нягре, Галбене, Плавай, і інші. На території Молдавії також вирощуються сорти винограду з Франції, такі як: Піно Бланк, Піно Нуар, Аліготе, Каберне Совіньон, і Мускат. До цього дня дуже широко поширене домашні виноробство і не один традиційне свято не обходиться без вина. Найбільш цінується традиційні сорти виведені саме на території Молдавії, Фетяска Албе, Фетяска Регале, і раре Нягре які навіть поставляються королівським будинкам Великобританія і Данії. Одним з найбільш древніх традиційних мистецтв в Молдавії вважається гончарство. Вироби з кераміки дуже популярні донині і широко використовуються в Молдавському побуті. Найбільш відомі такі вироби як улчёр, вирує, Оала і ґаваноси. Вироби з кераміки в основному є ручною роботою і використовуються як для зберігання так і для приготування традиційних страв. Наприклад, при приготування гювеч, м’ясо і овочі поміщаються в глиняний горщик і запікаються в печі.

Особливість Молдавської кераміки полягає в орнаменті яким прикрашені глечики, горщики та інші вироби. В основному це простий орнамент складається з ліній, точок і кіл, але розташовані вони таким чином що надають виробу неповторну оригінальність. Традиційні риси проявляються в формі, кольоровій гамі, орнаменті і технікою виконання керамічних виробів. Інший областю традиційного Молдавського творчості є різьблення по дереву. Важливі свідки народної майстерності предмети домашнього інтер’єру такі як: столики і стільці, полички, скрині для посагу, веретена, прядки, ложки, обробні дошки, та інші. Характерно також декоративне різьблення на зовнішніх колонах будинків, верандах, дверях і воротах. Для того щоб помилуватися красою і майстерністю зовнішньої обробки дерев’яних будівель Молдавії слід відвідати Каларашський, Страшенский і Резінський райони.

У Молдавії також поширена ручна вишивка і до недавнього часу не було такого села в яких жінки не прикрашали б вишивкою домотканий одяг, завіси, скатертини, і рушники. Особливим красномовством візерунків відрізняються жіночі блузки, орнамент яких розташований таким чином, щоб підкреслити пропорції тіла і конструктивну особливість самого виробу. Найбільш часто використовується рослинні, зооморфні та антропоморфні мотиви. Вишивка в традиційному стилі широко поширена в декоративному мистецтві багатьох народів, але Молдавська вишивка виділяється завдяки колірній гамі і візерункової тематиці. Часто зустрічаються такі візерунки як річки, зірки, курчата, метелики, баранячі роги і шлях чабана. Один і той же візерунок може називатися по різному в залежності від задуму майстра. Принципи побудови орнаменту на килимових виробах схожі з тими які застосовуються при вишивки, різьби по дереву та орнаментації керамічних виробів – характерні чергування звивистих візерунків червоного, золотистого, синього і чорного кольорів. Художній рівень традиційної Молдавської вишивки можна оцінити відвідавши історико-краєзнавчий музей в Кишиневі.

У світі зовсім мало хто чув про Молдову. Багато хто дивується навіть того, що така країна взагалі існує. Далі йдуть боязкі припущення про її місцезнаходження: Африка! Азія! Ні? Де б це могло бути? Але це відбувається не з вини тих людей. В Інтернеті дуже мало інформації про Молдову. Тому прийшов час розповісти світу про цей край.
Молдова – це крихітна країна, яка знаходиться в східній Європі на 47 північної широти і 29 східної довготи.

Схожі статті

Молдаване — сильные духом и богатые культурой

Молдавский народ прославился на всю Европу уникальной культурой. В маленькой стране живут люди, которые могут удивить необычными ремеслами, музыкой и соблюдением древних обычаев. Несмотря на трудные времена, молдаване хранят культуру как зеницу ока и делятся с ней со всеми, кто желает прикоснуться к удивительному.

Название

Происхождение названия страны вызывает множество споров. Большинство историков полагает, что слово «Молдова» произошло от названия реки. В некоторых источниках река называется «Молда», что означает «корыто». В Средние века было много сторонников обратной версии, по которой реку назвали в честь страны.

Где живут (территория)

Большинство молдаван живет в Молдавии. В стране их насчитывается более 2,7 млн человек. Распространение в юго-восточной Европе в целом велико, хотя значительная часть проживает и в других странах. Это Россия, Украина, Италия, Испания, Беларусь, Канада, США и другие.

Культура

Народное творчество Молдовы можно считать настоящей сокровищницей. За долгую историю молдаване сумели создать массу духовных ценностей, привнеся большой вклад в мировую культуру.
Здесь много церквей, соборов и храмов. Каждый из них по-своему уникален. Например, Каларашовский женский монастырь демонстрирует типичный славянский архитектурный стиль, а Кафедральный собор более тяготеет к европейскому. Монументальный образ Каприянского мужского монастыря оказывает сильное впечатление и часто вызывает у туристов восхищение.
Не менее важной для народа является музыка. Молдаване чтят национальные традиции и пользуются инструментами, аналогам которых нет в мире. Весьма своеобразным предстает духовой инструмент най, представляющий собой многоствольную флейту (может состоять из 8 и более трубок). Отношение к музыке в Молдове можно сравнить с фанатизмом. Многие жители увлекаются этим видом искусства с малых лет. Ярким примером служит Клеопатра Стратан, которая стала выступать на сцене с 3 лет и была занесена в Книгу рекордов Гиннесса как самая юная исполнительница в мире.
Юмор — еще один вид национального достояния. Молдаване часто любят пошутить, считая юмор наиважнейшим явлением в жизни человека. Юмористические сценки регулярно показывают в театрах, с шутками жители знакомятся с детства. Любимой всеми сказкой является история о Пэкалэ и Тындалэ.

Традиции

Народный танец

Национальным танцем Молдавии признан хора. Раннее его танцевали в сельских районах, а сейчас на улицах городов можно каждый день видеть танцующих. При исполнении хоры все участники танца держатся за руки и образуют круг. Не менее популярен жок, который является пляской, плавно перерастающей в гулянья.
Танцы у молдаван делятся на бытовые и обрядовые. Первые нужны для времяпрепровождения, именно к ним и относится хора. Сюжетные имеют важное значение. Демонстрируя повседневные будни, они являются вкладом в культуру. Обрядовый танец может показать сбор винограда, труд затачивающего ножи кузнеца, хлопоты крестьянки и даже особенности погоды.

Свадьба

Свадебный обряд проводится в присутствии крестных родителей. Их называют нанашами. Обычно в их роли выступают близкие родственники невесты и жениха. Их роль в жизни молодоженов велика: молодым предстоит прислушиваться и советоваться с нанашами.
Современные свадьбы справляют в ресторанах, а раньше они проходили в родительском доме. Выкуп невесты называют вулпя. Буквальный перевод этого слова — «лис». Жениху преграждают путь цепями, требуя деньги и вино. Богатый стол служит пожеланием благ и процветания семье. В знак замужества нанашка подвязывает платок невесте, а гости дарят утварь, необходимую в хозяйстве. Деньги принято класть в платок, произнося добрые пожелания.

Праздники

В Молдавии народ веселый и любит торжества. Здесь празднуют даже День вина. Совсем неудивительно, ведь именно вино признано национальным напитком. Торжество сопровождается хореографическими танцами, игрой на национальных инструментах. Идея праздника заключается не просто в распитии алкогольного напитка, а в поддержании винодельческого производства.
Молдаване отмечают Международный женский день, устраивают гулянья во время Дня независимости и празднуют Лимба ноастрэ, который служит памятным днем языку Молдовы. Во время этого праздника люди возлагают цветы на могилы великих писателей и славят одного из величайших поэтов страны — Алексея Матвеевича.
У молдаван существует культ святых. В каждом селении есть свой святой, который является важным покровителем. В селах есть храмы — в них принято ходить на День святого. Обязательно пред празднованием в домах прибираются и накрывают столы. Надо пригласить гостей, налить лучших вин, угостить детей и самому хорошо покушать.
Часто на празднике люди играют в трынту — довольно сложный вид борьбы, в которой нужно проявить ловкость и хитрость. Победитель получает в качестве главного приза барана.

Религия

Самым значимым религиозным трудом в Молдавии считается Катехизис — это заповеди, предписывающие каждому человеку строить свою жизнь в соответствии с истинами. Катехизис содержит множество комментариев, переведен на разные языки. Всего насчитывается 136 заповедей. Вот некоторые из них:

  1. Никогда не говорить плохо о стране. Нельзя ругать все вокруг и каждого прохожего.
  2. Приводя в пример другую страну, запрещено принижать собственную.
  3. О сквернословии нужно забыть навсегда.
  4. Нельзя обогащаться на чужих бедах.
  5. Данное слово нужно держать.
  6. Важно гордиться национальностью и родиной.
  7. Историю ругать нельзя.
  8. Надо чтить предков и свое происхождение.

Сейчас большинство жителей страны исповедует православие. Здесь представлены Бессарабская и Молдавско-Кишиневская метрополии. Первая пока остается в меньшинстве. Ее приверженцами являются всего 11 процентов религиозного населения.

Жизнь

Молдаван, придерживающихся Катехизиса, отличают оптимизм и стремление как можно скорее обзавестись семьей. Именно в ней человек находит счастье и должен рьяно охранять интересы семьи. Катехизис велит не прощать агрессию, выраженную против народа, государства, друзей и близких.
Мужчина обязан содержать семью и вместе с женой организовывать регулярный отдых. Деньги в понимании этого народа — это не главное, но зарабатывать много не считается зазорным, ведь можно тратить заработанное на семью. Семейные вопросы должны решать в рамках компетенции мужа и жены. В Катехизисе сказано, что женщина может управлять бизнесом, государством и быть ученым. Самым близким народом молдаване считают румынов, а ближайшими славянами по духу — русских и украинцев.
Взрослое поколение относится к звездам современной эстрады скептически. Молодежь всячески призывают обращать внимание исключительно на талантливых людей, а не звезд с телеэкранов. Молдаване считают, что известный человек должен быть героем и общественным деятелем, а не рекламировать вещи. Весьма негативное отношение к желтой прессе и любым СМИ, уподобляющимся ей.
К иностранцам отношение положительное. Молдаване ценят умных, начитанных, мудрых людей. Если человек дает советы, наставления по улучшению качества жизни, значит, его нужно слушать. Большую любовь многие в стране испытывают к жителям Приднестровья. Жители ставят перед собой цель объединиться с регионом, всячески подчеркивая родство.

Еда

Благодаря плодородным почвам население может развивать сельскохозяйственные культуры. В Молдавии всегда на столе есть овощи и свежие фрукты. В рацион молдаван входят национальные блюда, присутствующие на столе практически каждый день.

Брынзу выдерживают порядка 2 недель. Для изготовления такого сыра требуется особая порода овец. Едят брынзу как закуску, могут добавлять в салаты, к мясным блюдам.
Распространена кукуруза — ее используют при приготовлении большинства блюд. Из кукурузы делают муку, которая необходима для приготовления мамалыги. Это сытная каша, употребляемая на завтрак. Из кукурузы также делают хлеб.
Фрукты могут быть использованы для приготовления всевозможных гарниров. Их солят, варят, даже жарят. Вместе с овощами фрукты образуют уникальные салаты, которых не сыскать в мире. Знаменитым блюдом на всю страну стало молдавское рагу.
Чеснок добавляют в различные подливки. Муждей, скордоля постоянно используются для овощных и бобовых блюд. Чеснок молдаване считают чудодейственным средством, поэтому едят зимой и летом.
Основным мясным блюдом на столе является баранина. Свинину едят редко, заедая овощами и фруктами. Часто пищу готовят на вине, что придает характерный вкус. Популярными соусами остаются томатный, винный, чесночный. Молдаване любят пикантность, готовят еду в духовке, добавляют животный жир, чтобы делать пищу более сытной.

Внешность

Одежда

Изготовление национального костюма до сих пор существует, хотя редко можно встретить тех ткачих, которые пользовались старыми станками. Однако народные мастера до сих пор живут и радуют людей прекрасными нарядами. Повседневный национальный костюм Молдавии надевают на праздники и фестивали. В гардеробе всегда должны были присутствовать безрукавка, тулуп, шапка.
Пряли обычно девушки. Можно сказать, что это было национальное занятие в течение многих лет.
Изготавливали одежду из льна и шерсти. Современные наряды шьются из хлопчатобумажной ткани. Изготовление традиционного костюма требовало сноровки: опыт передавали из поколения в поколение на протяжении нескольких веков.
Женскую одежду составлял передник, юбка, а мужскую — штаны пынзэ и аба с шияком. Женские рубахи расшивали орнаментом, подвязывали шерстяным поясом, сверху накидывали покрывало, частично закрывающее голову. На голову надевали платок басму. Жилеты носили не только мужчины — пептар был необходим женщине, чтобы защититься от холодов. От дождя хорошо укрывал плащ из шерсти. Наиболее праздничными являлись женские наряды. Мужские же отличались сдержанностью. На праздник надлежало надеть колпак. Рубаху мужчина подвязывал широким поясом с длинной кисточкой. На ногах носили толстые кожаные сапоги.
Танцевальные ансамбли надевают особые наряды, предназначенные для демонстрации хореографического искусства. Их отличает пестрость и преобладание орнаментов, демонстрирующих природу. Отличными от других выглядят и костюмы мастеров прикладных искусств. Например, женщины надевали рубахи с широкими рукавами, а покрывало носили на поясе: работы часто велись на улицах, женщинам подолгу приходилось сидеть на деревянных скамьях, поэтому покрывало позволяло защитить поясницу от переохлаждения.
Изготовление народных костюмов считалось важным, ведь оно имело культурную ценность. Сейчас заказы на изготовление чаще поступают от иностранцев, коллекционирующих национальные костюмы. Их стоимость может быть довольно велика, однако на спрос это никак не влияет.

Видео

Лучше всего показывают характер народа его танцы. В этом видео вы можете видеть типичный молдавский танец, который исполняют девушки и парни в национальных костюмах. Танец является очень сложным по исполнению, так как требует долгих тренировок и оттачивания акробатики. Обратите внимание, что в процессе танца мужчины остаются в головных уборах — это доказывает высокую степень мастерства танцоров. Подобный уровень может демонстрироваться только профессионалами.

50 цікавих фактів про Молдову

1. Молдова (молдавською мовою «Moldova») — знаходиться в південно-східній Європі. На півночі, півдні і сході межує з Україною, на заході — з Румунією.

2. Перші згадки про цій території відносяться до подій, що відбувалися 1,2 мільйона років тому. Це підтверджено археологічними знахідками.

3. Загальна площа країни — 33846 кв. кілометрів. Населення -3,6 мільйонів жителів.

4. Молдова вважається однією з найбільш щільно заселених країн Європи. Щільність населення в країні становить приблизно 132 людини на квадратний кілометр.

5. Назва країни походить від Молдавського князівства, яке, в свою чергу, отримало назву від річки Молдови. Але сама річка Молдова не тече на території сучасної Молдови, вона знаходиться в довколишній Румунії.

6. Столиця держави — місто Кишинів. На початку 20 століття Кишинів був єдиним великим містом Російської Імперії з єврейською більшістю.

7. Столиця Молдавії була зруйнована в 1940 році. Тоді сталося одразу два нещастя, спочатку сильний землетрус, а потім і нальоти німецької авіації. У результаті Кишинів був практично зруйнований.

8. Молдова є унітарною державою і парламентською республікою. Глава держави — президент, що обирається парламентом на 4 роки. Однопалатний парламент — вищий законодавчий орган, також, що обирається на 4 роки всенародним голосуванням. Урядом керує прем’єр-міністр.

9. Державною мовою в Молдові є молдавська мова. Належить вона до групи романських мов, балкано-романської підгрупи. Мова має латинську основу і практично ідентична літературній румунській мові.

10. Мова гагаузів, людей, що живуть на півдні країни, є зникаючою. Вона охороняється ЮНЕСКО.

11. Зубр — один із символів молдавської державності і зображений на гербі Молдови. У середньовіччі голова зубра була зображена на гербі воєводи Штефана чел Маре. Протягом багатьох століть саме зубри були господарями молдавських лісів. Але більше 300 років зубри не жили в цих краях. Вони були винищені ще в кінці XVII столітті.

12. У 2005 році президент Польщі зробив Молдові приємний подарунок — в країну привезли трьох зубрів. Вони живуть у заповіднику «Пэдуря домняське».

13. Великі міста Молдови — Кишинів, Тирасполь, Бєльці, Бендери, Рибниця.

14. Всі річки в країні належать до басейну Чорного моря, найбільші — Дністер і Прут.

15. Більше 90% молдаван — православні християни. Гагаузи та слов’янська меншість, також прихильники православ’я. У країні присутні і представники інших конфесій — іудеї, католики, протестанти, мусульмани.

16. Молдова є країною виноградників і виноробства. Навіть обриси її на карті нагадують гроно винограду. ¼ Частина населення країни зайнята вирощуванням винограду.

17. Молдавський винний комбінат «Малі Мілешти» — внесений в Книгу рекордів Гіннеса як володар найбільшої колекції вин у світі. ( 1,5 мільйона пляшок, 80 різних найменувань).

18. Наявність у країні відокремленої території. Безумовно, це Придністров’я. Регіон оголосив себе незалежним, хоча на міжнародному рівні визнання не одержав.

19. У невизнаній Придністровській Молдавській республіці, молдавська мова заснований на кириличній графіці.

20. В честь молдаван названий історичний район Одеси — Молдаванка, хоча там проживали переважно євреї.

21. Відомі уродженці Молдови: Микола Милеску-Спэтару — російський дипломат і вчений. Михайло Фрунзе — легендарний воєначальник, Голова Реввійськради СРСР. Григорій Котовський — не менш легендарний червоний командир. Сергій Лазо — командувач військами Забайкальського фронту в Громадянську війну. Михайло Волонтір — актор, «Будулай Всієї Русі» і головний прапорщик ВДВ. Софія Ротару — народна артистка СРСР, Молдови та України. Надія Чепрага — співачка, народна артистка Молдавії. Євген Дога — молдавський композитор. Еміль Лотяну — відомий кінорежисер, сценарист, поет. Світлана Тома— молдавська актриса. Борис Заходер — радянський поет і дитячий письменник. Іон Суручану — співак, заслужений артист Молдови.

22. Національною валютою Молдови є молдавський лей ( MDL). В одному далі — 100 лазнею. 1 долар США — приблизно 16,5 лей. Обміняти валюту можна в банках і в численних обмінних пунктах.

23. Кожен п’ятий житель Молдови, як говорить статистика, живе в Кишиневі.

24. Молдова — це сама маловідвідувана європейська країна.

25. Це одна з п’яти найбільш питущих націй у світі. Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я запевняють, що щорічно житель Молдови в середньому споживає 16.8 літрів алкоголю.

26. Молдавська печера в селі Крива є однією з найбільших печер у світі. Довжина підземних галерей печери понад 89 кілометрів і складається з декількох рівнів. За площею вона займає 3-е місце серед гіпсових печер і 8-е серед найбільших печер у світі.

27. У Молдавії можна побачити середньовічні замки 18-го століття.

28. Тут самі дивні місця для залучення туристів. Зокрема, це замки і палаци, які побудували роми в Сороках.

29. Більшість молдаван знають два або три мови. Спочатку молдавани говорять румунською, російською або гагаузькою. Але найчастіше вони знають дві мови з цих трьох або всі відразу.

30. Молдова-одна з найбідніших країн Європи. Перемогти низькі зарплати і доходи поки що не вдалося. Але місцеві намагаються.

31. Молдавський чорнозем при цьому входить в список найбільш родючих земель у світі.

32. З-за дипломатичних конфліктів між Кишиневом і Москвою в 2006 році, Молдова втратила важливий ринок — російський.

Криковські винні підвали в Молдові

33. На початку 2014 року Росія дозволила поставки продукції п’яти виноробним компаніям з Гагаузької автономії Молдови, а також невизнаної республіки Придністров’я. Обидві території політично і економічно орієнтовані на Росію.

34. Молдавани — сильні. Ні, не всі з них велетні. Є один конкретний — Микола Бирлиба, який підняв 16-кілограмову гирю 2575 раз! До цього треба додати, що найкращі результати на Олімпіаді Молдова показує у важкій атлетиці.

35. Країна дебютувала в Євробаченні в 2005 році. Тоді група Zdob si Zdub посіла шосте місце.

Монастирський комплекс Старий Оргеєв

36. Старий Оргеєв – це монастирський комплекс, який з’явився більш двох тисяч років тому.

37. Мало хто знає, чому у 1990-х роках гагаузи використовували на демонстраціях блакитний прапор із зображенням голови вовка. А вся справа в тому, що блакитний — це традиційний колір тюрків, а вовк — міфічний прабатько народу. Згідно з легендою, після спустошливого набігу ворогів вовчиця знайшла в лісі дивом уцілілого маленького хлопчика і вигодувала його. Він і став родоначальником тюрків (гагаузів).

38. З 1354 по 1862 рік територією Молдови управляли 170 осіб. Першим правителем був Драгош, засновник Молдавське князівство. Останнім був Олександр Іоан Куза, який об’єднав Волощину і Молдавське князівство в єдину державу, на базі яких було створено Румунія.

39. Молдова була першою країною пострадянського простору, яка обрала в 2001 році президента-комуніста.

40. Країна 3 роки жила без президента. Микола Тимофті став главою держави лише в 2012 році, до цього з-за політичної кризи президента в країні не було.

41. Чаплі в молдавському заповіднику «Пэдуря домняське» гніздяться не в очеретах, а на деревах! Місцеві жителі називають це місце «Країна чапель» — справжній рай для цих птахів, занесених у Червону Книгу.

42. Молдавани так сильно люблять різдво, що святкують його 2 рази в рік.

43. Мамалига – кукурудзяна каша — вважається нашим національним блюдом і візитною карткою Молдови. Проте кукурудза була завезена в Молдову в XVII столітті, в той час як вся інша Європа спробувала її ще в кінці XV століття.

44. Традиційно кукурудза і страви з неї були чисто селянською їжею, і тільки в останні десятиліття стала їжею для всіх.

45. До речі багато страви, які ми вважаємо молдовською, такими не є. Приміром, гівеч, мусака і чорба, ми запозичили у Османської імперії.

46. Молдова відмінно підходить для любителів птахів, тому що в будь-яку пору року тут можна зустріти сотні видів пернатих, як осілих, так і перелітних.

47. Молдови є 7-ою країною в світі з вирощування волоського горіха.

48. Головне правило, яке треба суворо дотримуватися, якщо ти прийшов у будинок до молдаванина — розувайся!

49. Національну їжу — каші мамалигу жителі країни зазвичай їдять у поєднанні з муждеем, сметаною, бринзою, смаженим м’ясом або рибою.

50. У Молдові є цілий день, присвячений провині. Вірніше, у них є 2 дні присвячених провині. Зазвичай це свято відзначають у листопаді, і воно включає виставки, концерти та дегустації.