Скільки грамів металу в людині

Зміст:

Залізо в крові людини: норма, причини зниженого і підвищеного рівня

Високий рівень заліза в крові може свідчити про хвороби організму, неможливості його утилізувати цей метал, витратити його на процеси утворення залізовмісних білків і ферментів. У групи ризику подібних патологій входять:

  • діти, у яких високий ризик прояву спадкових захворювань, пов’язаних з обміном заліза;
  • вагітні, у яких відбувається перебудова більшості процесів в організмі, змінюються показники гемодинаміки, синтетичні процеси клітин печінки, так само, боячись нестачі цього мікроелемента, вагітні часто приймають препарати заліза і можуть викликати передозування ними;
  • люди похилого віку;
  • люди, що мають деякі спадкові та хронічні захворювання, особливо хвороби шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок, кісток, крові;
  • пацієнти, які отримують тривало терапію деякими ліками, особливо цитостатичної дії при лікуванні від онкологічних захворювань;
  • пацієнти, яким регулярно проводяться переливання крові або масивно вводяться препарати заліза через анемій;
  • особи, які працюють на промислових об’єктах, пов’язаних з обробкою металів або виготовленням металевих продукції.

Причини підвищеного заліза в крові

Захворювання печінки можуть стати причиною гіперферреміі

Гіперферремія, підвищення рівня заліза в сироватці крові, може виникати при таких захворюваннях або станах:

  • спадковому гемохроматозі, хвороби, при якій мутації генів деяких хромосом призводять до накопичення заліза в тканинах з неможливістю його утилізації, так загальна кількість заліза в організмі може досягати 30-60 г замість звичайних 3-4 г;
  • деяких анеміях: гемолітичної (з розпадом червоних кров’яних клітин), гіпо- і апластичної (з пригніченням червоного кісткового мозку, який не може утворювати нові клітини крові), В12-дефіцитної і фолієвої-дефіцитної анемії, які є гіперхромними, тобто в еритроцитах при цьому міститься багато железосодержащего білка гемоглобіну;
  • талассемии, спадкової хвороби крові, при якій порушується правильний склад молекул гемоглобіну, і еритроцити схильні до руйнування в селезінці;
  • гострий лейкоз, злоякісному онкологічному захворюванні крові;
  • захворюваннях печінки (гострому і хронічному гепатиті, цирозі), при яких залізо недостатньо використовується печінкою для синтезу різних містять залізо з’єднань, особливо гема;
  • нефриті, запальному процесі в нирках, через якого мікроелемент не видаляється з організму з сечею;
  • підвищеному надходженні заліза в організм з їжею (в тому числі при постійній готуванні їжі в залізному посуді) або при надмірному введенні препаратів заліза, особливо парентерально, ін’єкційно;
  • повторних переливанні крові;
  • свинцевої інтоксикації;
  • застосуванні деяких ліків — антибіотика левоміцетину, естрогенів, оральних контрацептивів, цитостатика метотрексату, цисплатину;
  • тривалої інтоксикації алкоголем.

Симптоми і ознаки підвищеного заліза в крові

Чи не специфічний ознака — втома

Людина з підвищеним рівнем заліза в крові може довго не помічати змін в стані здоров’я, якщо гіперферремія при цьому не пов’язана з такими важкими захворюваннями, як рак крові або апластичні анемії.

Найчастіше хворий відзначає:

  • астенія, втома, зниження працездатності, запаморочення, погіршення пам’яті;
  • нудоту, непереносимість деякої їжі, частіше «важкої» — жирної, смаженої;
  • зменшення ваги;
  • зміни шкіри, яка може придбати бронзовий або жовтуватий відтінок, або темні пігментні плями, стати більш щільною, шорсткою, сухуватою;
  • жорсткість волосся, іноді їх звивистість, потім випадання волосся на голові і на тілі, ущільнення нігтів;
  • дискомфорт в животі справа і зліва при збільшенні печінки і селезінки.

Виснаження може свідчити про запущеної гіперфереміі

Важчими і пізніми проявами причин гіперферреміі є:

  • кровотечі при найменших пошкодженнях шкіри і слизових, або спонтанні;
  • великі набряки;
  • виражена худоба, аж до кахексії;
  • важка анемія, незважаючи на високий рівень заліза в крові.

Гостре отруєння ін’єкційними препаратами заліза проявляється у вигляді:

  • різкого пригнічення нервової системи, судом;
  • падіння артеріального тиску, стану колапсу, шоку;
  • почервоніння шкіри, припливу крові до голови, грудної клітки;
  • некрозу печінки через 2-4 дня, якщо не надана специфічна допомога.

Чим небезпечний високий рівень заліза в крові

Надлишок заліза становить небезпеку для всього організму

Як і будь-яка речовина, у великій кількості потрапляє в організм, залізо при швидкому надходженні його в кров викликає інтоксикацію, а при тривалому порушенні його утилізації — осідає і накопичується в тканинах, змінюючи їх структуру.

Відповідно, високий рівень заліза в організмі небезпечний його токсичністю, виникненням гіпоксії тканин, тобто недоліком доставки кисню до тканин і утилізації вуглекислого газу і інших продуктів обміну.

Найбільшою повільно розвивається проблемою є недостатність функцій органів, в яких накопичується залізо, особливо часто страждають нирки, печінка, підшлункова залоза, легені, шкіра, порожнисті органи шлунково-кишкового тракту, пізніше залучається нервова і серцево-судинна система.

Таким чином, від гіперферреміі і гемохроматоза (відкладення заліза в тканинах) страждає весь організм в цілому, можуть виникнути ускладнення, що знижують працездатність людини, що призводять до інвалідності та, звичайно, до смерті.

Підозра на високий вміст заліза в організмі, особливо при гострій інтоксикації, — показання для дослідження концентрації його в крові.

Який аналіз допомагає визначити рівень заліза

Для аналізу необхідна венозна кров

Так як залізо ніколи не знаходиться в крові у вільному вигляді, а пов’язується з її білками, його рівень визначають в сироватці венозної крові. Найбільш часто для цього використовують колориметричний тест з феррозіном. Нормами цього аналізу можна вважати такі величини.

Пол, возрастНорми, мкмоль / л

Жінки> 18 років7,2 — 26,9
Чоловіки> 18 років11,6 — 31,3
Дівчата 14-18 років9,0 — 30,0
Юнаки 14-18 років11,5 — 31,5
Діти 1-14 років9,0 — 21,5
Діти 1 місяць — 1 рік7,2 — 17,9
Діти до 1 місяця17,9 — 44,8

Гемохроматоз — причина підвищеного заліза

Крім заліза сироватки, додатково можна визначити і інші важливі показники.

  1. Рівень феритину сироватки. Він об’єктивно вказує на кількість запасів заліза в тканинах організму. Досить часто при анеміях одночасно з високим рівнем заліза сироватки відзначається зменшення феритину, а високий його рівень вказує на гемохроматоз. Нормальне значення феритину становить 15-150 мкг / л.
  2. Відсоток насичення залізом трансферину, транспортного білка, що переносить цей метал. Норма для показника: 20-45%. Рівень його> 55% свідчить про надлишок заліза в організмі.
  3. ОЖСС, загальна железосвязивающая здатність сироватки, вказує на кількість заліза, яке може зв’язатися з трансферином. Норма для показника: 45-63 мкмоль / л. При зазначених вище патологіях ОЖСС частіше знижена.

Підготовка до аналізу

Дослідження проводиться натще

Зазвичай дослідження проводять в плановому порядку. Пацієнт приходить на аналіз вранці натщесерце, через 8-14 годин повного нічного голодування, а при неможливості дотримати цю умову — не раніше 4 годин після останнього прийому їжі. Чисту воду при цьому пити можна.

За 2-3 дні до дослідження не рекомендується піддавати себе важких фізичних навантажень, в тому числі спортивних тренувань. Слід більше відпочивати, раніше лягати спати, виключити стресові стани, вживання алкоголю і інтенсивне куріння.

Курити вранці перед аналізом також не можна.

Для більш точних результатів за 7-10 днів до аналізу слід виключити прийом залізовмісних препаратів і харчових продуктів, що містять велику кількість заліза (морську капусту, сушені та свіжі гриби, бобові, лісові горіхи, гречку, вівсянку, мигдаль, шипшина, чорнослив, курагу, какао). Під час прийому не містять залізо ліків, але тих, які можуть привести до підвищення в крові заліза (антибіотиків, цитостатиків, контрацептивів тощо), слід узгодити їх скасування з лікуючим лікарем.

Якщо скасування цих препаратів зараз не можлива, слід закінчити курс терапії даними ліками, а потім провести аналіз, або знайти альтернативу їм, наприклад, замінити оральні контрацептиви методами бар’єрної контрацепції (презервативами, спермицидами).

Якщо необхідно визначити рівень заліза в крові при підозрі на гостру інтоксикацію цим металом, зазначені вище правила можна не дотримуватися. Подібна інтоксикація — показання до екстреного дослідження та лікування.

Як знизити рівень заліза в крові

Лікування спрямоване на усунення причини гіперферреміі

Лікування повинне проходити під спостереженням лікаря. Першим, до кого можна звернутися за консультацією, є терапевт або педіатр, далі — гастроентеролог, гепатолог або гематолог. Найчастіше потрібна консультація генетика.

Починати лікування слід з простих методик.

Якщо з’ясовано, що пацієнт вживає в їжу багаті залізом продукти, або готує їжу в залізному посуді, слід змінити харчові звички: скоротити прийом цих продуктів, замінити посуд на більш нейтральну, звернути увагу і на вживану воду.

Залежно від територій, вода може мати певний склад, бути збагаченою залізом, кальцієм, алюмінієм, фтором. При підозрі на високу жорсткість води потрібно використовувати спеціальні фільтри, або закуповувати очищену питну воду.

Безконтрольний прийом препаратів небезпечний!

Другим заходом є відмова від шкідливих звичок, особливо від вживання алкоголю, який пошкоджує печінку і поступово викликає недостатність її функцій, що має важливе значення для затримки заліза в організмі.

Слід максимально скорегувати прийом ліків з приводу інших захворювань, так як зайве їх кількість збільшує токсичне навантаження на печінку.

Прийняті з приводу ЗДА препарати заліза повинні бути вчасно скасовані при насиченні їм організму, а дози ін’єкційних препаратів повинні бути розумними.

Третя група заходів проходить під строгим контролем лікаря: гемосорбція, плазмаферез, цітаферез, кровопускання, лікування дефероксаміном (десфералом) при хронічній або гострої інтоксикації залізом.

Сироваткового заліза в крові: норма, підвищений, знижений

Залізо в організмі людини є необхідним елементом, без якого неможливе протікання багатьох процесів і нормальна життєдіяльність. Лікарями встановлено норму заліза в крові. В організмі людини присутній від 4 до 5 грамів заліза.

У крові міститься 80% цього обсягу. Решта 20% розподілені між печінкою, селезінкою і кістковим мозком. Постійно використовується тканинами людини тільки 75% заліза, а решта 25% є резервом, який дозволяє відновитися при крововтратах і тимчасовій нестачі речовини.

У важких випадках, коли резервний обсяг витрачений, відзначається стійка залізонедостатній.

Під час біохімічного дослідження крові визначають показник сироваткового заліза, який і показує максимально точний рівень речовини в організмі. Причин пройти перевірку на сироваткового заліза досить багато. Дуже важливо не пропустити як зниження, так і підвищення рівня вмісту заліза в крові.

Для чого потрібно залізо в організмі

Норма заліза в організмі показує, яка кількість цього елемента необхідно людині для підтримки багатьох життєво важливих процесів, до яких відносяться:

  • кровотворення,
  • внутрішньоклітинний обмін,
  • перенесення кисню,
  • формування гемоглобіну (при недоліку якого розвивається залізодефіцитна анемія),
  • формування міоглобіну,
  • підтримання належного функціонування щитовидної залози,
  • забезпечення повноцінного засвоєння вітаміну В,
  • вироблення ряду ферментів (в тому числі беруть участь в побудові ДНК),
  • забезпечення нормального процесу зростання у дитини,
  • підтримання здорового імунітету,
  • знешкодження токсинів в печінці,
  • вироблення окислювальних ферментів,
  • підтримка хорошого стану волосся, шкіри та нігтів.

Так як даний хімічний елемент бере участь в основних процесах в організмі, його дефіцит є небезпечним і може призводити до серйозних наслідків. Знаючи, що такий стан, як порушене вміст заліза в крові, може відбитися на здоров’ї вкрай негативно, треба уважно ставитися до свого самопочуття, щоб не пропустити перших симптомів патології.

Шляхи надходження заліза в організм

Для підтримки норми заліза в крові потрібно його достатнє надходження в організм. Основне джерело надходження заліза в організм — це їжа. Максимальна засвоєння елемента відбувається в тому випадку, якщо його споживання поєднується з отриманням дози вітаміну С, яким багата зелень, така як петрушка і кріп.

Найбільша кількість доступного для людини заліза містять такі продукти, представлені в таблиці:

  • Детальніше про харчування при нестачі заліза читайте в наше статті Продукти містять залізо.
  • Однак занадто налягати на продукти, в яких відзначається високий вміст необхідного речовини, не слід, так як може утворитися надлишок заліза в організмі, що не піде на користь так само, як і його недолік, і буде потрібно вжити заходів, щоб його знизити.
  • Всмоктування заліза у людей відбувається в дванадцятипалій кишці, через що при дефіциті цього елемента в першу чергу перевіряють стан кишечника.

Норма заліза в крові

Прийнята міжнародна норма сироваткового заліза в крові, яка застосовується всіма лікарями для виявлення патологій.

До 14 років сироваткового заліза в крові має однакові норми, а ось пізніше його нижню межу у дорослої людини, в залежності від статі, виявляється різним.

Нормальним для кожної вікової категорії вважається свій показник заліза в організмі людини, значення наведені в таблиці

вік до 1 року7,16-17,9 мкмоль / л
вік від 1 року до 14 років8,95-21,46 мкмоль / л
чоловіки після 14 років11,64-30,43 мкмоль / л
жінки від 14 років8,95-30,43 мкмоль / л

нашу статтю на цю тему Залізо в жіночому організмі.

Нормативи того, скільки повинно бути заліза, досить гнучкі через особливості сприйняття його тканинами. Також в деякій мірі підвищити показник можуть певні продукти.

Відхилення від норми як в більшу, так і в меншу сторону є патологією і вимагає терапії. Надлишок заліза, через те що при ньому з’являються ризики важких захворювань, виявляється навіть більш небезпечним, ніж дефіцит його.

На окрему увагу заслуговують коливання в нормі заліза у жінок, так як для них в період вагітності цей елемент потрібно в більшому обсязі. Їх норма підвищується в півтора рази.

Причини зниженого рівня заліза

Показники заліза в біохімічному аналізі крові можуть бути зниженими по цілому ряду причин. Основними факторами, за якими показник може бути знижений, лікарі вважають:

  • дефіцит надходження заліза з їжею,
  • нерегулярне харчування — залізодефіцит означає те, що організм не встигає заповнювати запаси, недоотримав поживних речовин.,
  • підвищення потреби в елементі — має місце в період відновлення після важких хвороб, крововтрати, а також при вагітності, коли для нормального формування плоду організму все необхідне в додатковому обсязі,
  • патології шлунково-кишкового тракту, що призводять до неможливості засвоєння заліза,
  • хвороба Крона,
  • системний червоний вовчак — ВКВ,
  • туберкульоз,
  • злоякісні новоутворення в шлунково-кишковому тракті,
  • важкі гнійно-запальні захворювання,
  • остеомієліт,
  • інфаркт,
  • ревматизм,
  • надлишок гемосидерину в тканинах і внутрішніх органах,
  • нестача вироблення еритропоетину нирками при нирковій недостатності,
  • виділення великої кількості заліза нирками при нефротичному синдромі,
  • онкологічні захворювання,
  • цироз печінки,
  • дефіцит аскорбінової кислоти в їжі.

Для того щоб точно встановити причини, за якими рівень заліза в крові знижений, потрібно проходження повного обстеження. Винятком є ​​лише випадки, коли залізодефіцит є очевидним, як при вагітності, крововтрати і неправильному харчуванні.

Симптоми недостатності заліза

Про особливості недостатності заліза у жінок читайте в статті Брак заліза у жінок: симптоми, причини, лікування.

Знижений рівень речовини в організмі має певні симптоми, які повинні насторожити. Про те, що заліза в організмі людини не вистачає, кажуть такі прояви:

  • підвищена стомлюваність,
  • надмірна запальність,
  • мігруючі болі в тілі,
  • плаксивість,
  • зміна смаку,
  • сухість слизових оболонок,
  • відрижка,
  • падіння апетиту,
  • часті закрепи,
  • деякі труднощі при ковтанні їжі,
  • болі в животі,
  • блідість,
  • затримка розвитку у дітей — не тільки фізичного, а й розумового,
  • зниження імунітету,
  • підвищена ламкість нігтів,
  • зміна нормальної форми нігтів на ложкообразную — поява «годинних стекол», або симптому хронічної гіпоксії. Також може свідчити про хронічної легеневої недостатності,
  • знижена температура тіла,
  • сильна «мерзлявость»,
  • порушення в роботі щитовидної залози.

Всі ці прояви є прямим свідченням для того, щоб перевірити рівень сироваткового заліза в організмі.

Лікар видає направлення на біохімічний аналіз крові і після отримання його результатів визначає рівень заліза в сироватці крові і чи є необхідність в терапії.

При низькому вмісті заліза обов’язково призначається дієта і далі підбирається лікування, яке буде оптимально для конкретного хворого.

Причини підвищеного заліза в організмі

Підвищений рівень заліза в організмі не менш небезпечний, ніж знижений. Якщо добове вживання речовини занадто висока, то це може призвести навіть до летального результату. Смертельно небезпечною дозою заліза вважається обсяг в 7 г і вище. Підвищення в крові сироваткового заліза у людей відзначається з наступних причин:

  • надмірне отримання речовини з їжею — може також з’являтися при високому вмісті заліза у воді,
  • захворювання підшлункової залози,
  • патології селезінки — орган із запасу, зосередженого в ньому, починає виділяти більшу кількість елемента, ніж потрібно, через що з’являється надлишок заліза,
  • патології печінки — при них відбувається неправильний розподіл речовини: його перевищення в крові і недолік в органі,
  • переливання крові у великому обсязі,
  • неправильне вживання залізовмісних препаратів — в цьому випадку людина отримує надмірно багато заліза, що призводить до того, що його стає вище норми. Вживати залізовмісні препарати слід тільки в нормі, зазначеної лікарем, а не призначати їх собі самовільно,
  • хронічний алкоголізм — при ньому порушується процес засвоєння і виведення речовин з організму, через що залізо в крові підвищується,
  • порушення обміну заліза,
  • анемія, пов’язана з дефіцитом утворення червоних кров’яних тілець,
  • гемолітична анемія — при патології спостерігається надмірно швидке руйнування еритроцитів з вивільненням з них заліза, через що і відбувається його значне підвищення,
  • дефіцит в організмі вітаміну В12,
  • некроз печінки,
  • гепатит,
  • погане засвоєння речовини тканинами,
  • спадкова схильність.

Підвищений залізо в крові неодмінно потребує лікування — зниження рівня до прийнятної норми. У тих випадках, коли відбувається підвищення рівня заліза в крові, мова може йти про розвиток серйозних захворювань, і тому людині потрібно неодмінно пройти обстеження.

Прояв перевищення норми заліза в організмі

Підвищений сироваткового заліза завжди проявляється особливої ​​симптоматикою, ігнорувати яку і списувати порушення на просте перевтома не слід. Відвідати лікаря і перевірити, чи в нормі присутній залізо в крові, необхідно при наступних явищах:

  • частий головний біль,
  • запаморочення,
  • загальний занепад сил,
  • часта нудота, аж до блювоти,
  • чергування проносів і запорів,
  • болю в шлунку,
  • зниження ваги,
  • падіння імунітету.

Однак треба підкреслити, що ці симптоми не завжди говорять про те, що сироваткового заліза підвищений, а тільки — в 90% випадків. Решта 10%, коли причиною поганого самопочуття не є надлишок заліза, бувають пов’язані з важкими патологіями внутрішніх органів, в тому числі онкологією і системними хворобами.

Ускладнення підвищеного заліза в крові

Підвищений вміст заліза в організмі збільшує ймовірність розвитку ряду захворювань. Згідно з медичними даними, ці обидві патології може спровокувати такі хвороби:

  • атеросклероз судин,
  • цукровий діабет,
  • артрит,
  • хвороби серця,
  • хвороби печінки,
  • інфекційні захворювання,
  • новоутворення.

Ці ускладнення стану також є приводом для того, щоб не ігнорувати підвищення рівня в крові заліза. При своєчасному виявленні проблеми, вона в більшості випадків вирішується ефективно і норма вмісту заліза в крові відновлюється.

Як проходить аналіз?

Точно про те, що це таке — аналіз на високий або низький показник заліза — завжди може проінформувати лікар. Дослідження проводиться на підставі матеріалу, отриманого з вени.

Для аналізу потрібно сироватка, і тому кров пропускають через центрифугу. Далі за допомогою спеціальних реактивів виявляють залізо в сироватці.

Сьогодні аналіз впроваджений у всіх медичних установах, тому практично завжди можна перевірити показник заліза поруч з будинком. Виявляється залізо саме з сироватки крові.

Як підготуватися до аналізу

Для того щоб значення аналізу було точним, слід правильно до нього підготуватися. Забір крові проводиться з 8 до 11 ранку. Останній прийом їжі може бути не пізніше, ніж за 8 годин до здачі матеріалу.

Пити дозволяється без обмежень, але тільки чисту, негазовану воду.

За 3 дні до здачі крові потрібно відмовитися від алкоголю і оральних контрацептивів, так як вони спотворять нормальні показники, тому що можуть підняти залізо.

Внаслідок того що безліч лікарських засобів можуть порушувати результат біохімії, лікар точно інструктує людини про те, які з них можна застосовувати, а які — ні.

Небажано здавати аналізи в період менструації, так як показники будуть з великими похибками через наявність кровотечі. У такій ситуації по можливості потрібно перенести день забору матеріалу, а якщо не вдається, то треба поінформувати медсестру, щоб вона могла позначити це на пробірці з матеріалом. Не можна недооцінювати значущість аналізу крові на рівень заліза.

Сироваткового заліза в крові — що це таке, норма, про що свідчить зміна показників

Сироваткового заліза — це показник аналізу крові, який використовують для діагностики анемії, хронічних інфекцій, онкологічних захворювань. Залізо відповідає за життєво важливі процеси в організмі — перенесення кисню, обмін речовин, ферментні реакції. Рівень сироваткового заліза і феритину відображає загальні запаси мікроелемента в тканинах.

Роль заліза в організмі

Залізо — важливий для організму мікроелемент.
Його функції:

  • бере участь в окислювальних
    процесах;
  • важливий для перенесення кисню;
  • входить до складу деяких
    ферментів.

Вільне залізо для організму токсичні.
Тому воно не виявляється в тканинах або крові. В еритроцитах міститься 70%
всього запасу заліза, де воно пов’язане з білком і утворює гемоглобін.

Сироваткове залізо займає всього 0,1% від загального числа, воно пов’язане з білком
трансферином. Саме за його кількості судять про запаси мікроелемента.

У
печінці, селезінці і кістковому мозку мікроелемент пов’язаний з білками ферритином і
гемосидерином.

Обмін заліза в організмі

У вільній формі залізо шкідливо для організму. Тому він завжди пов’язаний з білками, утворюючи різні типи:

  • функціональний — входить до складу
    гемоглобіну, міоглобіну і ферментів, відповідає за перенесення кисню, обмінні
    реакції;
  • транспортний — пов’язаний з
    трансферрином або лактоферрином, доставляється від шлунково-кишкового тракту до інших органів;
  • депонований — пов’язаний з
    ферритином, відкладається переважно в печінці і селезінці.

Гемовое залізо — входить до складу
гемоглобіну, міоглобіну, ферментів. Негемове — транспортується або
депонований метал.

Надходить залізо в кров з їжею. Далі відбувається його засвоєння, що протікає поетапно:

  • всмоктування слизової тонкого
    кишечника;
  • транспорт до органів-депо;
  • вивільнення за потребами
    організму.

З усієї кількості заліза, що надходить з
їжею, всмоктується 10%. Гемовое залізо міститься в м’ясі, печінці. Воно
засвоюється ефективніше, ніж негемове, що міститься в молоці, фруктах, овочах
і зелені.

Харчове залізо знаходиться в окисленої формі.
Під дією шлункового соку і аскорбінової кислоти воно стає неокислену,
всмоктується краще. При захворюваннях шлунка, дванадцятипалої і тонкої кишки
процес всмоктування страждає. Далі в клітинах слизової кишечника метал
зв’язується з транспортними білками. Частина йде на створення гемоглобіну, частина
відкладається в депо.

Залізо не тільки надходить в організм, але і
виділяється з нього. Втрати металу відбуваються під час місячних у жінок, з
калом, при випаданні волосся і зрізанні нігтів.

Показання до аналізу крові на сироваткового заліза

За рівнем сироваткового заліза судять про загальний
зміст мікроелемента в організмі. У сироватці, або плазмі крові, воно
пов’язане з білком трансферином. Це транспорт, який переносить іони металу до
органам-депо. Аналіз на сироваткового заліза потрібен для виявлення приховано
протікає залізодефіцитної анемії, хронічних інфекційних захворювань,
злоякісних пухлин.

Кількість сироваткового металу залежить від:

  • швидкості всмоктування в шлунково-кишковому тракті;
  • запасів в кишечнику і кістковому
    мозку;
  • швидкості освіти і руйнування
    гемоглобіну;
  • втрати крові.

Показання до проведення аналізу крові на
сироваткового заліза:

  • підвищена стомлюваність;
  • блідість, лущення шкіри;
  • сухість і ламкість нігтів, волосся;
  • тривале підвищення температури
    тіла;
  • втрата апетиту, зниження маси
    тіла.

Ці симптоми вказують на захворювання,
пов’язані з залізодефіциту. Також аналіз проводиться для оцінки ефективності
лікування анемії.

Підготовка в аналізом крові на сироваткового заліза

Підготовка до аналізу крові на сироваткове
залізо потрібна для отримання максимально достовірного результату. Вона включає
наступні пункти:

  • за тиждень до аналізу скасувати
    прийом залізовмісних препаратів;
  • аналіз береться поза активного
    інфекційного захворювання;
  • напередодні дослідження не можна
    палити і вживати алкоголь;
  • харчування по звичайного режиму.

Якщо людині переливали кров, аналіз потрібно
перенести на 5-7 днів.

Норма сироваткового заліза в крові

Норма сироваткового заліза у чоловіків становить 10,7 — 30,4 мкмоль / літр.

Для жінок норма сироваткового заліза менше — 9 — 23,3 мкмоль / літр. Це пов’язано з фізіологічними особливостями жіночого організму. Жінки щомісяця втрачають залізо з менструальної кров’ю.

Показник має добові коливання. Найбільш
високий рівень відзначається вранці. Також є коливання сироваткового заліза по
віку:

  • першу добу після народження —
    падіння показника;
  • зростання до 8-12 років;
  • зниження до періоду статевого
    дозрівання;
  • зростання в період 20-50 років;
  • потім поступове зниження.
  • У дітей до місяця показник становить 5,5-19,6 мкмоль / л.
  • До восьми років показник піднімається до 5,8-21 мкмоль / л.
  • У проміжку 16-18 років показник дорівнює 4,9-18,4 мкмоль / л.
  • До 20 років показник стає таким же, як у дорослих.

симптоми залізодефіциту

Залізодефіцит розвивається поступово. Організм
використовує запаси металу з органів-депо. Коли вони виснажуються, починається
прояв симптомів:

  • надмірна втомлюваність на тлі
    звичайної навантаження;
  • сухість, лущення шкіри;
  • ламкість волосся, нігтів;
  • головні болі;
  • зниження апетиту;
  • запаморочення;
  • задишка.

Залізодефіцит небезпечний при вагітності. Для
нормального розвитку плода витрачається багато мікроелемента, запаси його швидко
виснажуються. Якщо залізо не буде надходити в достатній кількості, постраждає
процес утворення гемоглобіну. Мати і дитина будуть відчувати кисневе
голодування, це несприятливо позначається на розвитку плоду.

Пов’язані з залізодефіциту захворювання

Причини залізодефіциту — це захворювання,
що перешкоджають нормальному засвоєнню металу на всіх етапах. До них відносяться:

  • хронічний гастрит;
  • рак шлунку;
  • видалення частини або всього шлунка;
  • пухлини дванадцятипалої кишки;
  • нестача вітаміну С;
  • глистяні інвазії;
  • анорексія;
  • хронічні крововтрати.

Залізодефіцит також виникає через
неправильне харчування, коли людина їсть мало м’ясних продуктів, фруктів і
овочів. Підвищений витрата заліза спостерігається при вагітності, годуванні
груддю.

Відхилення від норми рівня заліза в крові

Відхилення від норми сироваткового заліза в
крові бувають в меншу або більшу сторону. Підвищений вміст сироваткового
заліза так само небезпечно, як і залізодефіцит.

Сироваткового заліза нижче норми

Зниження рівня мікроелемента називається
гіпоферреміей. Залізо знижений при порушенні фізіологічної роботи організму:

У жінок показник нижче норми протягом
2-3 днів після менструації.

Патологічні причини гіпоферреміі:

  • недостатнє надходження з їжею;
  • гостра або хронічна
    крововтрата;
  • порушення всмоктування при
    захворюваннях шлунка і кишечника;
  • зниження функції щитовидки;
  • хронічний гепатит, цироз;
  • інфекційні захворювання;
  • злоякісні пухлини.

Знижується показник на тлі прийому
алопуринолу, чоловічих статевих гормонів, аспірину.

Надходить мікроелемент з їжею. Найбільше його
кількість міститься в яловичої печінки, дичини, грибах овочах і фруктах.
Добова потреба — 6-40 мг. Кількість заліза, що викликає отруєння —
150-200 мг на добу. Вагітним і годуючим жінкам потрібно найбільше
кількість металу.

Перш ніж починати прийом залізовмісних
препаратів, слід встановити причину гіпоферреміі. Якщо є проблема з
шлунком або кишечником, препарати будуть неефективні. Це означає, що не можна
орієнтуватися на один аналіз. Потрібно комплексне обстеження у лікаря.

Сироваткового заліза вище норми

Підвищений рівень сироваткового заліза
називається гіперферреміей. Причини, за якими сироваткового заліза підвищений:

  • надлишкове надходження з їжею;
  • безконтрольний прийом
    залізовмісних препаратів;
  • патологічне накопичення металу
    через порушення його виведення;
  • переливання крові;
  • гемолітичні анемії з швидким
    руйнуванням еритроцитів;
  • нестача вітамінів В12 і В6;
  • запалення нирок, печінки;
  • лейкемія;
  • отруєння свинцем.

Гіперферремія є побічним ефектом
прийому оральних контрацептивів, левоміцетину, цитостатиків.

Гіперферремія проявляється наступними
симптомами:

Стан супроводжується високим ризиком
інфаркту, інсульту, печінкової недостатності.

Препаратів, що знижують рівень заліза, немає.
Для усунення гіперферреміі потрібно проводити лікування причинних захворювань.
Використовуються гепатопротектори, гормони, хелатирующие препарати. Застосовують такі
процедури, як кровопускання, лікування п’явками.

Показана дієта з низьким вмістом заліза.
Обмежити слід вживання яловичих субпродуктів, темного м’яса, грибів,
бобових культур. Рекомендується вживати страви з круп, запечені овочі та
фрукти.

Сироваткового заліза в крові показує, скільки
запасів металу є в організмі. У жінок цей показник менше, ніж у
чоловіків, так як вони щомісяця втрачають метал з менструальної кров’ю. Знижений
значення називається залізодефіциту, призводить до розвитку анемії.

Підвищений
вміст означає надмірне накопичення металу, що проявляється
інтоксикацією.

Залізо в крові: норма, знижений і підвищений рівень вмісту заліза в крові

Незважаючи на те, що кількісний склад цього металу мізерно мало в людській крові (до п’яти грам у дорослих і приблизно триста п’ятдесят міліграмів у новонароджених), завдяки цьому елементу, відбувається регулярне постачання всіх внутрішніх органів киснем.

Близько сімдесяти відсотків від всього обсягу заліза, який міститься в організмі, використовується цілеспрямовано для насичення гемоглобіну. П’ять-десять відсотків йде на міоглобін, який бере участь в обміні кисню в м’язових тканинах.

Двадцять-двадцять п’ять відсотків резервується в печінці, а всього близько 0,1 відсотка металу виділяється для зв’язку його з білком трансферином в плазмі крові.

В організмі будь-якого дорослої людини повинно міститися до п’яти грам заліза. Його концентрація на літр сироватки крові можлива з коливанням від семи до тридцяти одного мкмоль. До того ж, в нормі в крові заліза повинно бути присутнім:

  • у малюків, які ще не досягли дворічного віку -7 -18 мкмоль / л;
  • у діток від двох до чотирнадцяти років — від дев’яти до двадцяти двох мкмоль / л даного еелементи;
  • у чоловіків близько одинадцяти — тридцяти одного мкмоль / л;
  • і у жінок приблизно дев’ять — тридцять мкмоль / л заліза.

Точний зміст в організмі металу у кожної людини залежить безпосередньо від віку і її статі, від зростання і ваги, кількісного рівня в крові гемоглобіну, загального стану здоров’я і багатьох інших суб’єктивних і об’єктивних факторів.

Знижений рівень заліза в крові

Основною причиною дефіциту заліза у хворих будь-яких вікових груп вважається незбалансоване або дуже жорстке вегетаріанське харчування.

Адже із загальної кількості заліза, яке надходить в організм з м’ясом, може засвоюватися тільки до двадцяти відсотків, з рибою — до десяти відсотків, з рослинними продуктами — не більш ніж шість відсотків.

Для гарного засвоєння заліза повинен мати місце спеціальний раціон, який збагачений важливим вітаміном С, необхідними організму вітамінами групи В і корисними білками. Наприклад, надлишок жирів в меню здатний знижувати засвоюваність заліза.

До числа ендогенних причин браку заліза в людському організмі відносяться:

  • швидке зростання під час синхронного виснаження запасів заліза в печінці і кістковому мозку;
  • втрати крові;
  • негативний вплив естрогенів на засвоєння заліза;
  • грудне годування і вагітність;
  • важкі запалення кишечника;
  • кровоточать виразки шлунка.

Основними симптомами дефіциту заліза виступають:

  • сильна ламкість волосся і нігтів;
  • посиніння губ;
  • шкірна блідість;
  • стоматити і часті ГРЗ;
  • гіпотонія м’язів;
  • зниження емоційного тонусу;
  • розлад травлення;
  • регулярне відчуття втоми;
  • погіршення апетиту;
  • під час чхання і сміху нетримання сечі.

Вважається, що недолік заліза тягне порушення в організмі, пов’язані з постачанням клітин киснем. Це може привести до:

  • виникненню залізодефіцитної анемії (недокрів’я);
  • патологічних змін тканин і органів;
  • ослаблення імунних сил людського організму, збільшення ризику розвитку захворювань інфекційного характеру;
  • затримки розумового розвитку дітей.

Підвищений рівень заліза в крові

В організмі при звичайних умовах присутній непохитний запас заліза, який представляє собою нерозчинний у воді гемосидерин і розчинний ферритин. Перший служить якоюсь формою відкладення всіх надлишків металу в людських тканинах. У свою чергу, другий служить тимчасовим сховищем.

Зазвичай, константний рівень в крові заліза підтримується за допомогою регуляції процесу всмоктування. Тобто, метал, що надходить з їжею, спочатку відкладається саме в слизовій (кишечника), а далі, в міру необхідності, транспортним білком трансферином переміщається в печінку і, звичайно ж, в кістковий мозок.

Клітини кишечника постійно, кожні три дні замінюються новими, а надлишок заліза просто виводиться з організму з відшарувалися епітелієм.

До того ж, в окремих випадках цей процес порушується: втрачає регулятивну функцію кишечник і в кров починає активно поглинати все залізо, яке надійшло в організм разом з їжею. Найпершими ознаками даної патології, яка отримала назву в медицині гемохроматоз (пігментний цироз, бронзовий діабет) є:

  • підвищення гемоглобіну вище ста тридцяти г / л;
  • шкірне почервоніння;
  • зниження кількісного складу еритроцитів;
  • Біль під правою лопаткою (правом).

Сьогодні гемохроматоз лікується досить успішно за допомогою спеціальних медикаментозних препаратів, які здатні захоплювати залізо, надавати йому розчинний стан і забезпечувати процес виведення надлишків разом з сечею.

Скільки крові в людині та який її склад

Кров становить приблизно 7% від маси тіла. Кілька літрів рідини забезпечують життєдіяльність усього організму. Про склад та об’єм крові розповідають фахівці видань WebMD та Healthline.

Об’єм крові в людини

Кров – це сполучна тканина, постійно циркулююча рідина, яка забезпечує організм харчуванням, киснем і видаляє продукти життєдіяльності.

Об’єм крові в людському організмі становить приблизно:

  • 7-8% маси тіла дорослої людини;
  • 8-9% від маси тіла дитини;
  • 9-10% маси тіла немовляти.

Про норми об’єму крові розповідає Рейчел Налл:

  • Скільки крові в дитині? Немовлята, народжені вчасно, мають близько 75 мл крові на 1 кг ваги тіла. Якщо дитина важить близько 3 600 г, у її тілі буде близько 270 мл крові.
  • Діти. У середньої дитини вагою 36 кг в організмі буде близько 2 650 мл крові.
  • Дорослі. Скільки літрів крові в людині? У середньої дорослої людини вагою від 68 до 80 кг має бути від 4 500 до 5 700 мл крові.
  • Вагітні. Щоб підтримувати ріст плода, у вагітних зазвичай об’єм крові на 30-50% більший. Це приблизно на 1100-1800 мл більше, ніж у звичайного дорослого.

У середньому загальний об’єм крові в організмі постійний. Загальний об’єм крові, а також окремі об’єми плазми та еритроцитів змінюються залежно від кліматичних умов, під час вагітності та захворювань, пише PubMed. Наприклад, у людей, які живуть на великих висотах, більше крові, тому що там не так багато кисню.

Якщо людина втрачає занадто багато крові, її мозок не отримує достатньої кількості кисню для підтримки життя. Втрата до 10% крові вважається безпечною і враховується під час донорства.

Скільки потрібно втратити крові, щоб знепритомніти? Людина може втратити свідомість, якщо втрачає від 15% до 30% загального об’єму крові.

При втраті до 30% (до 1500 мл) крові людина відчуває такі симптоми:

  • прискорене серцебиття (понад 120 ударів за хвилину);
  • зниження артеріального тиску;
  • прискорене дихання;
  • тривожність.

Якщо людина втрачає понад 40% крові (близько 2 л), вона помирає. Втрата надмірної кількості крові відома як геморагічний шок. Оцінити кількість крові в організмі дають змогу прості медичні тести: аналіз крові на гемоглобін і гематокрит, а також оцінка ступеня зневоднення.

Склад крові людини

Який склад крові? Кров складається з плазми, яка становить близько половини об’єму, і клітин крові, пише доктор медицини Метью Хоффман. Основні клітини крові:

  • еритроцити, які переносять кисень у тканини;
  • лейкоцити, які борються з інфекціями;
  • тромбоцити, які допомагають крові згортатися.

Плазма на 92% складається з води, а до складу решти 8% входить:

Решта 50% крові в основному складаються з еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Кожен із них відіграє життєво важливу роль у підтримці ефективного гомеостазу.

Еритроцити транспортують кисень у легені й назад. Гемоглобін – це білок, який містить залізо і переносить кисень до місця призначення. Термін життя еритроцита становить 4 місяці, і організм регулярно їх замінює. Організм виробляє близько 2 млн клітин крові щосекунди. Очікувана кількість еритроцитів в одній краплі (мкл) крові становить 4,5-6,2 мільйона у чоловіків і 4,0-5,2 мільйона у жінок, пише Адам Фелман.

Лейкоцити становлять менше 1% вмісту крові, формуючи життєво важливий захист від хвороб та інфекцій. Кількість лейкоцитів у мікролітрі крові зазвичай коливається в межах 3 700-10 500. Більш високий або низький рівень лейкоцитів може вказувати на захворювання.

Тромбоцити взаємодіють із білками згортання, щоб запобігти або зупинити кровотечу. У мікролітрі крові має бути від 150 000 до 400 000 тромбоцитів.

Кістковий мозок виробляє еритроцити, лейкоцити і тромбоцити, і звідти вони потрапляють у кровотік. Плазма здебільшого являє собою воду, яка всмоктується зі з’їденої їжі та випитої рідини в кишечнику. Цей склад серце перекачує по кровоносних судинах, щоб забезпечити функціонування організму.

Кров необхідна для підтримки здоров’я і життя людського організму. Вона виконує безліч функцій, включно з доставкою поживних речовин і кисню. Кров складається з плазми, еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Обсяг крові становить близько 7-9% від маси тіла. Втрата понад 40% крові становить смертельну небезпеку для людини.

Увага! Матеріал має лише ознайомчий характер. Не слід вдаватися до описаних у ньому методів лікування без попередньої консультації з лікарем.