Як зробити клумбу без бурянів покрокова інструкція

Як зробити клумбу своїми руками (інструкція)

Покрокова інструкція виготовлення клумби для тих, хто без солідних вкладень вирішив зробити невелику ділянку землі райським куточком, вклавши свою душу і сили.

Ви ніяк не можете забути шикарну клумбу, яку нещодавно бачили у знайомих на присадибній ділянці. Начебто звичні для очей рослини і квіти, але їх комбінації і простота просто вражають! Ви теж зможете створити свій проект, дизайн, якого буде притаманний саме вашому світогляду. Як це здійснити? Читайте далі і побачите, що вам все під силу.

Основні принципи

У конструкції будь-якої клумби або квітника є певні принципи, дотримання яких допоможе збільшити їх сприйняття і привабливість. Трохи про них. Необхідно вирішити:

  • Які кольорові гами слід зробити переважаючими;
  • Буде клумба місцем безперервного цвітіння або тільки на певний період часу;
  • Рослинам, яких культур бажано віддати перевагу одному виду або кільком;
  • Які з передбачуваних рослин схожі за вимогами до грунту, освітленню, клімату і вологості;
  • Коли починається і закінчується період цвітіння;
  • Якої форми хотілося б бачити клумбу.

Не слід лякатися від безлічі рад. Виготовлення клумби на дачі додасть багато позитивних емоцій і власнику, і його близьким.

Рада! На початку визначтеся, скільки часу і сил ви реально готові витрачати на догляд за квітами. Якщо розумієте, що ресурси ваших можливостей явно обмежені, то варто зупинитися на тих рослинах, які не вимагають щоденного уваги. Чи скористатися послугами садівника.

Розраховується щільність посадки і складається план

Для кращого уявлення як зробити клумбу своїми руками, добре скласти план, бажано використовуючи для цього міліметровий папір. Не полінуйтеся розфарбувати місця посадки майбутніх рослин тієї колірною гамою, яку ви хотіли б бачити.

Скільки посадити тих чи інших рослин на 1 кв. м розраховується таким чином:

  • Високі і великі рослини – від 1 до 3-х шт.;
  • Середньорослі, компактні – від 4 до 7 шт.;
  • Низькорослі – до 10-11 шт.;
  • Декоративні почвопокривні – до 10-15 шт.

На плані необхідно вказати кількість, назви рослин і їх культур.

Рада! Намагайтеся висаджувати рослини асиметрично. Це додасть природності посадкам. Слід висаджувати їх так, щоб залишилося місце для росту.

Переносимо план на ділянку землі

Використовуючи вимірювальну рулетку, мотузку і кілочки намічають межі майбутньої клумби. Всередині приблизно на 20-25 см знімають верхній шар грунту. Її ретельно перекопують, очищають від коренів, бур’янів та інших сторонніх елементів – каменів, скла та ін

В залежності від стану грунту додають необхідні речовини – пісок, торф, перегній, а також, відповідно до інструкції, мінеральні добрива. Потім її вирівнюють і злегка утрамбовують.

Красиво оформлені кордони, допоможуть зробити клумбу індивідуальної, що розкриває характер і образ думок її власника. Матеріал може бути абсолютно різний – декоративні бордюри, які набувають в магазинах, камінь, пластикові пляшки, перевернуті догори денцями, цегла, саморобні плетені паркани з верби та ін. Потім відзначають місця посадки квітів.

Висадка рослин на клумбу

В залежності від виду рослин одні висаджують клумбу у вигляді розсади, інші висівають насінням. Відстань між насінням повинно відповідати схемі посадки.

Рада! Щоб уникнути додаткових пересадок, що негативно впливають на рослини, необхідно розставити горщики з розсадою на намічені місця і переконатися, що все відповідає запланованим розташуванню висадки квітів і чагарників.

Розсаду слід висаджувати наступним чином:

  • Хвилин за 15-20 до висадки рясно полити її;
  • В ліву руку взяти стаканчик, а правою долонею обхопити його зверху так, щоб стебло квітки опинився між пальцями;
  • Акуратно лівою рукою перевернути склянку догори дном, притримуючи грудку землі з рослиною правою рукою;
  • Злегка натиснувши на стаканчик, витягаємо з нього розсаду, при цьому ми не витягуємо стебло – він просто лягати на долоню;
  • Поміщаємо ком з кореневою системою в приготовлену политу лунку;
  • Рясно проливаємо саджанець водою.

Подальший догляд за посадженими рослинами полягає в прополці, розпушуванні, своєчасному поливі та обробці проти хвороб. Крім того, враховуючи особливості декоративних чагарників і квітів, слід проводити їх своєчасне формування — обрізання, прищипування ін.

Звернути увагу! Перед посадкою кореневище зрілого куща, якщо дозволяють його особливості, слід розбити на кілька частин. Це дозволить йому краще прижитися. Старі рослини погано переносять пересадку.

Зробити клумбу своїми руками покроково — просто. У цьому допоможуть поради, наведені в цій статті.

Інструкція як оформити клумбу: покроковий опис створення квіткової клумби

Створення квітника на дачній ділянці з боку здається зовсім нескладним. Насправді, для того, щоб клумба дійсно радувала око своєю декоративністю, а рослини в ній добре прижилися, потрібно знати чимало тонкощів. Зокрема, правильно вибрати місце, квіткові культури, визначитися з типом клумби, і, відповідно, красиво оформити огорожу.

Щоб квіткова клумба виглядала на ділянці гармонійно, важливо правильно підібрати рослини. Відтінки кольорів підбирають на свій розсуд, але дотримуючись при цьому загальну концепцію ландшафтного оформлення: це можуть бути рослини, які будуть поєднуватися в колірній палітрі або, навпаки, створювати контрастні переходи.

Кращим вибором для основи композиції стануть багаторічники, а однорічні рослини будуть служити фоном, який при бажанні можна буде поміняти через рік. Квіти можна садити довільно групами або за певною схемою. У другому випадку, потрібно намалювати спочатку малюнок на папері, продумавши фарби і відтінки, а потім вже перенести візерунок на клумбу.

Важливо врахувати вимоги рослин до освітлення, вологості і складу грунту – вони повинні збігатися. Є культури, які віддають перевагу кислі грунти, як, наприклад, хвойники. Поруч з ними можна садити тільки рослини з ідентичними уподобаннями: гортензію, азалію, бадан, травневий конвалія та інші види.

Важливо! Рослини з подібними вимогами до живильних речовин, швидко виснажують грунт, тому потрібно частіше проводити підживлення добривами.

план ділянки

Оформлення того чи іншого виду клумби починається з визначення ділянки для неї, що багато в чому залежить від розмірів прибудинкової території, розміщення будівель і функціональних зон. Перед будинком красиво виглядатимуть прямокутні групові посадки, солітери, уздовж доріжок можна створити бордюрні квітники.

На відкритих просторих ділянках частіше оформляють миксбордери або рокарії. Віддалений куточок двору можна прикрасити суворої, але не менш чарівною регулярної клумбою. Якщо площа земельної ділянки на дачі зовсім маленька, кращим рішенням стане оформлення вертикальних, багатоярусних і піднятих клумб, які заощадять квадратні метри, але будуть виглядати не менш ефектно.

Зовсім інша справа, коли приватна прибудинкова територія має великі розміри. Тут можливі різноманітні варіанти: квітники з ставок, великі миксбордери, композиції з хвойними рослинами – все це можна розмістити, якщо грамотно розпланувати ділянку. При наявності рельєфу зі схилами, можна оформити альпійську гірку або терасує клумбу.

можливі помилки

Початківцям садівникам часто складно з першого разу правильно підійти до оформлення клумби.

Найбільш часто зустрічаються такі помилки:

  • розміщення на клумбі виключно багаторічних рослин. Звичайно, посадка багаторічників спрощує догляд за квітником, але потрібно врахувати, що ці рослини будуть згодом розростатися і років через 5 їм вже буде тісно. Краще проміжки заповнювати однорічними рослинами, кількість яких можна щорічно регулювати. При цьому є можливість внести нові фарби;
  • посадка рослин одне періоду цвітіння. В такому випадку клумба буде радувати цвітінням недовго. Краще вибрати культури з різними періодами розпускання бутонів, тоді декоративність квітника буде зберігатися з весни до пізньої осені;
  • близька посадка рослин з пишною кроною. Розміщуючи на клумбі саджанець, потрібно враховувати, наскільки він розростається в дорослому віці. Буває так, що гіллясті рослини посаджені занадто щільно, з часом вони починають заважати один одному і можуть навіть загинути.

Якщо ви зацікавилися питанням, як створити клумбу своїми руками, значить, місце під квітник у вас вже є. Тепер потрібно визначитися з тим, який вид огорожі буде використовуватися і як підготувати грунтову подушку для посадки рослин.

Насамперед потрібно повністю очистити ділянку від сміття, включаючи біологічний (бур’яни, опале листя). Зробіть контур клумби. Якщо вона буде мати прямокутну, квадратну форму, можна використовувати в якості кордонів кілочки. Щоб провести кордону круглого квітника, можна скористатися двома палицями, пов’язаними мотузкою такої довжини, якої буде радіус клумби. Одну палку вставляють в центр, а інший – креслять на землі коло. Квітник може мати і будь-яку довільну форму на ваш розсуд.

Наступним етапом – зніміть верхню частину грунту на товщину близько 15 см, укладіть дренажний шар з щебеню, колотого цегли або будь-якого іншого дрібного каменю – він запобіжить застій води. Далі потрібно насипати грунт, стандартний склад якої включає в себе дві частини землі і по одній частині піску і торфу.

Тепер можна приступати до оформлення огорожі. Найбільш простий варіант, але в той же час, витратний – купити готову огорожу з металу, пластику і т. Д. Сьогодні в магазинах надано великий асортимент, серед якого можна вибрати конструкції, як для прямолінійної установки, так і для згинального оформлення. Найбільш дорогими є ковані огорожі, виконані за індивідуальним замовленням.

Чи знаєте ви Австралійська орхідея – рослина, яке розмножується і цвіте під землею. Лише в кінці цвітіння його бутони злегка підносяться над грунтом, перетворюючись в плоди.

Якщо ви – людина творча або не маєте достатньо коштів на придбання огорожі, її можна зробити самостійно, причому, використовуючи різноманітні підручні матеріали. Наприклад, нерідко садівники оформляють кордону клумб пластиковими або скляними пляшками. Для цього по периметру квітника викопується неглибокий рів, висотою до половини пляшки, після чого в нього встановлюється щільним рядом тара, перевернута догори дном. Бутлі з ПВХ потрібно попередньо наповнити піском або землею, щоб вони не втратили форму.

Як підручного матеріалу для огорожі квітника можна взяти прути і гілки від спиляного дерева. Потрібно, щоб матеріал був прямим або трохи звивистих, але без відростків. Прути очищають, сушать, обробляють просоченням від комах і грибка, при бажанні – фарбують, покривають лаком. Для оформлення огорожі, їх вбивають в землю на відстані 10-15 см і обплітають гілками.

Оригінальний паркан можна зробити з порцелянових тарілок, просто встромивши їх у землю, DVD-дисків. Навіть іржава труба може перетворитися в стильний бордюр. Для цього, її потрібно розрізати на фрагменти однакової довжини, вбити їх по периметру клумби, на 2/3 заповнити будь-яким дрібним матеріалом (піском, землею), а верхню частину засипати галькою або посадити дрібні суккулентниє рослини.

Маленький квітник можна зробити зі старих шин. Їх встановлюють, фарбують, засипають внутрішню порожню частину грунтом, і висаджують рослини. Зараз в ландшафтному дизайні можна зустріти багато несподіваних ідей, коли квіткові композиції в саду оформляють за допомогою старих меблів. Наприклад, старий комод можна перетворити в клумбу, висунувши його ящики і заповнивши їх грунтом з рослинами. За таким принципом використовують тумбочки, стільці, ліжка і навіть сантехніку.

Головною особливістю клумби можна назвати можливість постійного цвітіння з весни до пізньої осені. Створюється такий ефект за допомогою насаджень з різних багаторічних рослин, які цвітуть по черзі. В результаті чого клумба знаходиться в стані постійного різнобарв’я, що видно по фото красивого оформлення клумби.

Професійним квітникарям вдається підтримувати такий стан клумби навіть в умовах зими. Однорічні рослини в цьому значно поступаються багаторічним.

Крім того, багаторічники довговічні, що зрозуміло з їх назви. З кожним роком рослини розростаються все більше, тому зі старими насадженнями можна розлучатися легко і безболісно. Незабаром їх місце займуть нові пагони.

Завдяки простоті в змісті клумби можна оформити не тільки біля будинку, але по всій території. Перш ніж висаджувати рослини, грунт слід удобрити і розпушити за допомогою піску або керамзиту. Посадити квіти і рясно полити. Надалі забезпечте своєчасний полив і очищення від бур’яну.

Для обґрунтування клумби не потрібно шукати спеціальне місце. Багаторічні рослини відмінно себе почувають і на сонці, і в тіні. Тому клумбу можна створити самостійно, без допомоги дизайнера по ландшафту. Але навіть якщо ви скористалися послугами професіонала, то в подальшому цілком впораєтеся з оформленням клумби своїми руками.

Продумати все дрібниці створення і оформлення клумби варто заздалегідь, до настання весни. Обов’язково проконсультуйтеся з фахівцями, порадьтеся з досвідченими квітникарями. Підготуйте детальний план дій:

  • придумайте назву квітника,
  • виберіть відповідне місце,
  • обдумайте форму клумби,
  • накидайте ескіз,
  • визначте, які рослини будете використовувати для посадки, щоб цвітіння було безперервним,
  • запасіться розпушувачами і добривами, якщо в цьому є необхідність,
  • визначитеся з обрамленням клумби, що вам до вподоби декоративний бордюр або низькорослі рослини яскравих кольорів,
  • перед посадкою спушите і зволожите грунт,
  • висадіть квіти на невеликій відстані один від одного, так як вони з часом розростуться,
  • періодично фотографуйте ваш твір, щоб оцінити його з боку і побачити недоліки.

Дотримуйтесь цього плану для отримання дозволу красиву клумбу на дачі, яка буде радувати вас довгі роки своїм різнобарв’ям.

вибір рослин

Різні багаторічники вимагають певного рівня освітлення, але це не означає, що добре освітлена клумба буде програвати аналогу, що в тіні, навіть якщо останній контрастний:

  • По-перше, світло – ключовий елемент для розвитку рослин;
  • По-друге, під пеленою зеніту клумба завжди виглядає яскравіше.

Тому для багаторічного квітника рекомендується шукати відкрите або напіввідкрите місце.

Кожна квітка по-своєму примхливий, і відповідна примхливість переважно виражається в вимогливості до певного виду грунту.

Щоб всі квіти багаторічники для клумби однаково добре розвивалися, можна використовувати один з універсальних грунтових складів:

Тематичний декор покликаний радувати око протягом усього сезону. Розсаджувати по клумбах треба квіти з різним початком і тривалістю цвітіння.

Або можна один конкретний квітка доповнювати рослинами з красивим листям:

Не всі наведені представники флори підходять для вирощування в середній смузі країни. Тому їх доводиться додатково вкривати від опадів і морозів.

Частково оригінальності ландшафтного дизайну сприяє вміння поєднувати квіти в одній місці. Тому клумба безперервного цвітіння буває різною:

  • Модульний квітник – між рослинами прокладена грань у вигляді плитки та інших архітектурних виробів;
  • Миксбордер – контрастна композиція, що розташовується переважно вздовж стежок і під вікнами;
  • Солітер – збір рослин, які дружать один з одним завдяки одному конкретному ознакою – палітра, форма листя або висота;
  • Рабатка – довгасте насадження квіток, які разом утворюють орнамент або певний візерунок;
  • Бордюр – невелика смуга з низькорослими рослинами;
  • Рокарій – клумба з квітками, доповнена каменями;
  • Альпінарій – висока кам’яна клумба з квітами.

Що стосується розмірів клумби, то до цього параметру кожен квітникар висуває свої вимоги.

Очевидно, що квітник повинен прикрашати і підкреслювати ділянку, а не захаращувати його. Тому кількість, розміри і розташування клумб залежить від площі володінь.

Особливе значення має будинок. При розташуванні споруди в центрі двору рекомендується влаштовувати клумби перед вікнами, оскільки фону для квітів виявляється більш ніж достатньо. В інших випадках строкатими рослинами краще прикрашати доріжки, огорожі, ставок.

Дуже багато залежить від форми квітника. Рівні лінії підходять доглянутому газону, в той час як кругла клумба на дачі вимагає подчеркнутости за допомогою невисоких огорож.

Щоб тематична конструкція виглядала чарівно, квітникарі готові не тільки садити разом різні рослини, але також застосовувати різні рівень і відстань над грунтом і між квітками відповідно.

Регулярна клумба – саджанці розташовані симетричним чином, посаджені досить щільно і цвітуть в однаковий час.

Нерегулярна клумба – багаторічники радують цвітінням весь сезон, передаючи тематичну естафету один одному.

Килимова клумба – розташовані поруч низькорослі рослини на кшталт килимовому покриттю, а з галькою і піском орнамент виходить тільки ефектніше.

Піднесена клумба – квіти підняті над грунтом на 40-80 см за допомогою надземного ярусу з цегли або каменю.

Багатокамерна клумба – квіти ростуть всередині певної конструкції (віз, парасольку, стілець) і в міру зростання виступають за її межі.

Кільцева клумба – рослини оточують певний об’єкт, яким може бути дерево, кущ або камінь.

Острівна клумба – насадження ростуть на різній висоті і на деякій відстані один від одного.

Клумба-панно – аналог килимовій клумби, але вже з більш складними зображеннями.

Ще більше розширити знання щодо оформлення ландшафтного дизайну допоможуть тисячі фото клумби з багаторічників, де одні конфігурації економлять площу ділянки, інші – сприяють кращому природному освітленню. Головне, що основне призначення у різних клумб не змінюється – декор.

Щоб вибрати відповідне місце для клумби, треба визначитися з її розміром і формою. Ці параметри вже підбираються залежно від дизайну будинку і ландшафтного дизайну.

Очевидно, що тематична конструкція не повинна перешкоджати прохідності. Її добре влаштовувати в парадній зоні саду або біля входу у двір.

Якщо на ділянці є водоймище, то поруч з ним клумба також чудово буде виглядати. Добре клумба сусідить з терасами і альтанками, доріжками і огорожами, високими деревами і лавками.

Для однієї клумби під багаторічники бажано вибирати рослини, які однаково вимогливі до вологи. Грунт при цьому готується родюча і нейтральна. Органіку краще не економити, тому що багаторічники будуть рости на одному місці 5-10 років.

Плануючи клумбу, важливо використовувати різнокольорові схеми. Схема сама по собі допоможе визначитися з формою квітника і зонами висадки.

Останні також підбираються виходячи з окраса квітучих рослин, щоб готовий результат вийшов динамічним, контрастним і яскравим.

Тим не менш, важливо дотримуватися збалансованість. Тому різкі переходи краще замінити монохромним виконанням:

  • Весні – блакитну, синю і білу забарвлення;
  • Лету – рожевий, червоний і білий кольори;
  • Осені – жовтий, червоний і помаранчевий тони.

Завжди виграшно багаторічний квітка виглядає в парі з аналогом нейтрального або наближеного кольори – синій і бузковий, червоний і фіолетовий, помаранчевий і жовтий, білий і фіолетовий, білий і червоний і т.д.

Якщо клумба являє собою різнокольоровий миксбордер, то в ньому повинні дотримуватися разом домінуючі і бонусні фарби.

Створюючи композицію, квітникар повинен звертати увагу на висоту і розлогий чагарник.

Гіганти виграшно розташовувати в центрі або на задньому плані для створення тіні. Якщо треба дотримати окантовку, то нехай квіти будуть карликовими – до 20 см. У такому випадку центр віддається середньорослі саджанців.

Ще одні хороші претенденти на звання «центр клумби» – мініатюрні дерева, хвойні чагарники і цибулинні.

Висота таких лідерів зазвичай не перевищує третини діаметра квітника. Якщо квіти мають однакову висоту, то їх доречно розташовувати «пірамідою».

Вибір квіток – досить захоплююче заняття. Перед цільовою аудиторією відкривається не один яскравий представник фауни, завдяки якому клумба з квітучих багаторічників стає тільки красивішим:

  • Астильба – досить тіньовитривалий представник фауни, який виділяється різнокольоровими пухнастими волотями і листям у вигляді зубів;
  • Геленіум – висока багаторічна рослина, помаранчеві квітки якого розкриваються в середині літа і радують око до осені;
  • Герань чудова – кущ у вигляді кулі, який придатний для півтіні, цвіте в травні, а під осінь набуває багряне;
  • Котовник – невибаглива пишна і ароматна трава;
  • Мак – квітка з цікавими переливами на світлі – червоний-рожевий або червоний-оранжевий;
  • Манжета – квітуча рослина з оригінальними листям і властивість виділяти вологу;
  • Очиток – високорослий багаторічник з 15-сантиметровими суцвіттями в діаметрі;
  • Рудбекия – рослина з одно- двоколірними суцвіттями переважно жовтої тональності;
  • Деревій – низькорослий багаторічник, суцвіття якого є яскраві кошики;
  • Хоста – тіньовитривалий представник багаторічної флори з великим листям;
  • Шавлія – ​​ароматний квітка переважно фіолетового кольору (зустрічаються також жовті та червоні аналоги);

Це тільки найяскравіші представники теми. Але насправді клумба на дачі з багаторічників замість представлених фаворитів може обмежитися декоративними деревами або камінням за умови, що останні розташовані в центрі, а середньо- і низькорослі аутсайдери – кружляють хороводом.

Для досконалості технології вирощування багаторічників краще вибирати невеликі ділянки. Вітається хороше освітлення.

Так буде легше орієнтуватися по сортам, тому що тематичні квітки переважно люблять світло. З іншого боку, треба враховувати:

  • Забарвлення суцвіть;
  • Висоту стебел;
  • Розкидистий рослин;
  • Період цвітіння;
  • Рівень примхливості.

Такі рослини традиційно схема клумби з багаторічників зобов’язує вирощувати в центрі.

Для окантовки квітника використовується гейріха. Щоб остання не була занадто одноманітною, прикрашати відповідний хоровод можна геранню чудовою.

Будь ласка, зробіть репост

Вибираємо рослини для клумби. На перший план тут виходить колірна гамма. Якщо ви хочете яскраву парадну клумбу, зупиніться на поєднанні червоного і білого, жовтого і синього. Якщо вам імпонують ніжні тони, вибирайте рожевий, білий, блакитний, бузковий. А може, монохром Прекрасний вибір – білосніжна клумба. Особливо в злегка затіненому куточку саду. Вона буде світитися в тіні і притягувати захоплені погляди.

Наступний етап – вибір видів рослин. Основу клумби можуть становити багаторічники. Але так як період цвітіння у них дуже нетривалий, то обов’язкове доповнення – однорічники. А краще – тільки однолітки.

Але і тут є свої нюанси. У південних районах і середній смузі України проблем з вибором не буде. А от мешканцям Скандинавії і Далекого Сходу рекомендується вибирати квіти, які переносять легкі заморозки. Інакше ваша клумба втратить декоративність вже в кінці серпня.

різновиди клумб

  • Солітери, які складаються з поодиноко висадженого рослини з величезними листям і квітами. Наприклад, мальви, троянди або аморфи.
  • Рабатки, що представляють собою неширокі смуги квітів з 2-3 сортів різних по висоті і кольору, зазвичай висаджені вздовж стін, доріжок або забору.
  • Бордюри, призначені для окантовки квітника, як правило, вони яскравого однотонного кольору і низькорослі, з сильним амбре.
  • Партери, що складаються одночасно з рабатки, бордюру і газону і розташовані на великій площі.
  • Міксбордери, що включають в себе насадження різнопланових квітів, квітучих практично цілий рік, дуже популярні серед непрофесійних квітникарів.
  • Масиви, орієнтовані на величезні площі і складаються з невибагливих довговічних рослин.
  • Групи, що представляють собою скупчення яскравих плавних острівців клумб всередині газону.
  • Арабески, в основному розташовуються під нахилом або горизонтально рівно, відрізняються використанням в декорі кольорових каменів і гальки.

Клумба і квітник – в чому різниця

Досвідчені квітникарі чітко розділяють ці два поняття.

Варіант квітника використовується найчастіше на заміських садових ділянках або в пейзажному стилі ландшафтного дизайну. Тут одночасно зростають і багаторічники, і однолітки. Рослини підбирається за термінами цвітіння таким чином, щоб створити безперервну хвилю цвітіння весь сезон: коли відцвітають одні, починають цвісти інші. Такі квітники, як правило, мають огляд тільки з одного боку і розташовуються уздовж забору або по краю ділянки.

Клумби звичайно застосовуються в регулярному та англійською стилях ландшафтного дизайну, де передбачається чітка симетрія і геометричну побудову композиції. Тому форма клумби завжди геометрично вивірена. Вона може бути круглої, прямокутної або у вигляді багатокутника (правильного і неправильного).

Парадні клумби – яскравий акцент в композиції ділянки. Вони підняті над рівнем землі, і тому навіть рельєфно виділяються на тлі газонів і звичайних квітників.

композиція

Вибравши рослини, визначаємося із загальною композицією клумби.

По висоті

Дуже добре виглядають багатоярусні варіанти, де в центрі висаджуються найвищі квіти, а в міру наближення до країв клумби, рослини стають нижче.

Всі квіти на клумбі можуть бути і однієї висоти. Тоді урізноманітнити посадки потрібно за допомогою кольорової гами, щоб дизайн не виглядав занадто нудним.

Можна порушити симетрію клумби, посадивши високі рослини з одного краю, і зменшуючи висоту посадки до іншого. Але в цьому випадку огляд вийде одностороннім. Такий варіант можливий, якщо клумба розбита не по центру ділянки, а ближче до його краю.

за кольором

Кольорове рішення посадки може повторювати геометричну форму клумби. Наприклад, якщо сама клумба округла, то колірні смуги повинні розходитися колами від центру композиції.

Або можна створити ілюзію променів від центральної точки клумби. Або “намалювати” зірку.

Загалом, меж для фантазії тут не існує.

оформлення клумби

Оскільки клумба зазвичай піднімається над рівнем землі, вона вимагає декоративного обрамлення, яке не дасть воді розмивати краю посадок, а чорнозему стікати на садові доріжки. Крім того, саме огорожу може бути дуже красивим і стати додатковим елементом дизайну в саду.

Обрамленням клумби може стати: паркан і бордюр.

Залежно від розмірів ділянки, його планування, дизайну, можна вибрати найбільш підходящий тип клумби. Розглянути потрібно всі можливі варіанти.

ярусами

Круглі

Круглі клумби добре виглядають на просторих ділянках. Їх можна заповнювати рослинами по різному принципом. Якщо є бажання створити видимість ярусного квітника, можна в центрі композиції розмістити рослини-крупномери, а ближче до країв – більш низькорослі культури. Ще один варіант – зробити клумбу у вигляді килимового покриття, розсадивши культури однакового розміру.

прямокутні

Перевага прямокутної форми клумби полягає в тому, що за нею легко доглядати. Такі квітники найчастіше розміщують уздовж будинків і парканів. При посадці рослин важливо врахувати їх розміри, щоб невеликі квіточки не опинилися на задньому плані, де вони абсолютно загубляться за кроною вищих пишних культур.

підняті

Підняті клумби зручні в догляді, так як вам не доведеться нахилятися до землі, щоб посадити рослини або прополоти грунт. Зводяться вони на кам’яній основі, яка здатна зберегти форму, витримуючи вагу грунту з квітами. Це хороший варіант для ділянок, де грунт має підвищеною вологістю. Багато рослини не переносять перезволоження, тому підйом клумби заввишки створить для них сприятливі умови.

з хвойніков

Клумби з хвойніков завоювали останнім часом чималу популярність. Рослини здатні добре очищати повітря, а посадка з них надає затишок, перетворюючи ділянку в невеличкий куточок лісового царства. В основному для посадки використовуються невисокі види хвойних порід: карликові ялини, сосни, середньорослі і низькорослі ялиці, туї, ялівець. Можна посадити декоративні сорти з різним кольором крони, доповнити клумбу квітучими багатолітниками і кущами.

З прудиком

Клумба з невеликим ставком виглядає по-особливому привабливо. Це може бути природний водойму або штучний, зроблений власними силами і оточений мальовничій зеленню. Такі композиції, доповнені кам’янистими доріжками, нерідко можна зустріти в оформленні японських садів, рокаріїв. Біля води гармонійно виглядатимуть дерев’яні скульптури, глиняні судини, природні матеріали. Щоб ставок проглядався і в вечірній час, встановлюють підсвітку: світильники, вмонтовані в камені, невеликі ліхтарики на ніжці.

Паркан для клумби

Декоративний паркан для клумби можна зробити з різних матеріалів. Головне, за стилем він повинен добре поєднуватися з дизайном всієї ділянки.

Якщо будинок з дерева, то огорожу клумби можна зробити з дерев’яних кілочків. Вийде варіант справжнього дерев’яного паркану в мініатюрі. Не забудьте обробити дерево від шкідників і гнилі (адже поливати клумбу доведеться часто) і пофарбувати.

Мінус такого огородження – він виконує чисто декоративну функцію і не врятує від розмиву клумби після дощів і рясного поливу. До того ж такий паркан придатний тільки для клумб з високими квітами.

На ділянці з цегляним будинком є ​​сенс зробити обрамлення клумби з цегли або каменів. Декоративний камінь для клумб можна придбати в будівельному магазині, а можна знайти самому, прогулявшись вздовж кар’єра або по кам’янистому лісовому ділянці. Простір між каменями (цеглою) слід щільно залити цементом, щоб при поливі вода не витікала з клумби.

Головний плюс такого огородження – його можна зробити ще до посадки рослин. Визначаєтеся з формою заборчика, викладаєте, цементіруете. Потім засинаєте землю і садіть квіти.

Найпростіший варіант паркану – пластиковий. У садівничих магазинах продаються готові пластини з цього матеріалу. Вони відрізняються кольором, формою, рельєфом. Вкопують їх у землю по периметру клумби, щільно стикуючи між собою. Пластик добре утримує краю клумби і на дає воді витікати з неї.

Бордюр для клумби

Бордюр для клумби – це насипна смуга на кордоні клумби і доріжки або газону. Крім чисто декоративної функції має ще і практичну: при поливі вода не стікає безпосередньо на садову доріжку, а йде в грунт в області бордюру. А трава з газону не розростається на клумбу.

Бордюр може бути насипним з декоративних каменів або гальки.

Варіант hademade – пластикові пляшки, черепашки, скло, старі шини. В руках умілого господаря навіть сміття перетвориться в елемент ландшафтного дизайну.

Як бордюр можуть виступати навіть щільні посадки низькорослих рослин, посаджені вздовж всієї клумби.

незвичайні клумби

Якщо ви за вдачею творча людина і звичайні посадки на ділянці викликають у вас нудьгу, то спробуйте внести нотку креативу в дизайн саду: зробіть клумби для квітів незвичайної форми.

Наприклад, посадіть квіти в старому возі або садовій тачці. А може, у вас є непотрібна меблі або діряві бочки Дерев’яні діжки, пропалені каструлі, старі відра і тази, зламаний парасольку. Все згодиться!

Невикорчеванний пень посередині ділянки, який завжди вам заважав, тепер може стати відмінною основою для крихітної клумбочки. Видовбати серцевину, засипте землю, і місце для посадки готове.

Догляд за клумбами

Регулярний полив, підживлення, прополювання, розпушування, обробки від шкідників і хвороб – ось, мабуть, повний список по догляду за клумбами. Додатково грунт можна мульчувати, щоб знизити пересихання грунту і ріст бур’янів.

Багаторічники на зиму потрібно обрізати і вкривати, особливо в регіонах з холодним кліматом.

З посадкою однорічників поспішати не слід: їх висаджують в кінці весни після закінчення нічних заморозків, щоб не довелося пересаджувати клумбу заново в разі підмерзання.

Купувати однолетники слід вже в квітучому стані. Тоді ви будете впевнені, що придбали потрібний відтінок.

Якщо ви вирощуєте розсаду самостійно, проблем з кольором буде менше.

Прикрасьте свій садову ділянку квітковими клумбами. Правильний і регулярний догляд за рослинами дозволить вам виростити здорові і красиві квіти, які будуть радувати око і додавати естетики в дизайн саду протягом усього сезону.

Клумба з сітки і каменів (габіони) своїми руками: як зробити габіони, покрокова інструкція, фото

Для створення красивих клумб на ділянці зовсім необов’язково купувати дорогі матеріали. Залишки будівельної сітки, фантазія і велика кількість каменів допоможуть створити справжній шедевр. Далі можна ознайомитися з покроковим процесом виготовлення габіонів. Клумба з сітки і каменів своїми руками стане справжньою родзинкою ділянки.

В клумбах габіони можна вирощувати рослини високорослі

Що таке габіони

Габіонами називають найпростіші споруди, які складаються з сітчастих коробів, заповнених камінням. Здавна вони використовувалися військовими з метою будівництва редутів. Інженери-будівельники, що побачили подібну конструкцію, стали використовувати її для того, щоб зміцнити укоси доріг, схилів, які обсипаються, і лінії берегів водойми. Не так давно габіони стали використовувати ландшафтні дизайнери для прикраси садової території.

Цікаве: Красиві візерунки спицями зі схемами та описом. Ажурні, об’ємні, щільні для кардігана, дитячих речей