Чорниця чи лохина як відрізнити

Чим відрізняється чорниця від лохини

Іноді той факт, що наші безкраї ліси та мальовничі гірські схили так багаті різноманітними ягодами, приносить не тільки радість, а й непорозуміння. Наприклад, плутанину в назвах. Ви коли-небудь замислювалися, в чому відмінності чорниці від лохини?

Чорниця – вид чагарнику роду вакцініум, сімейства вересові з ягодами, що мають однойменну назву.

Лохина – ягідний чагарник того ж сімейства і роду. Тобто чорниця і лохина – різні види одного сімейства і роду. Ботаніки знаходять між ними деякі відмінності. Так, подивіться на рослину: часто кущ лохини вище куща чорниці, так, що чорничні ягоди майже стеляться по землі. Рослина лохина володіє задерев’янілість, твердим стеблом майже до верхівки, чого не скажеш про чорницю, у якої залишаються м’якими не тільки самі молоді пагони, але часто і серединні гілки куща. У чорниці темніше стеблинки і темний сік самих ягід, тоді як голубічний сік не має кольору. Ягоди чорниці, на відміну від лохини, бруднять руки і язик. Ягоди і того, і іншого рослини своєрідні на смак, їх можна переплутати, але якщо пристосуватися, то смак також відрізняється. Кажуть, що смак чорниці більш насичений, а смак лохини більш нейтральний, хоча і більш солодкий. Колір ягід може збігатися. Але в цілому простежується тенденція до блакитно-синього відтінку для лохини і майже чорному, іноді з білим нальотом – для чорниці. Часто можна зустріти досить великі ягоди лохини, які перестають бути круглими, як у чорниці, а витягуються і стають грушоподібної форми.

Різниця між чорницею і лохиною полягає в наступному:
Чорниця як рослина нижче кущем з більш м’якими пагонами
Ягоди лохини більше, що не такі темні, як у чорниці
Чорниця має фарбувальними властивостями, а лохина – ні

Ягоди-близнюки. У чому різниця між чорницею і лохиною

Чорниця і лохина дуже схожі зовні, але це абсолютно різні за смаком ягоди. Розбираємося в нюансах і кращих кулінарних ідеях для кожної з ягід.

Чорниця і лохина — різні типи ягід, які, в той же час, дуже схожі за зовнішнім виглядом і смаком. З них часто готують джеми і варення, додають до різних страв. У чому ж різниця?

Лохина також відома як американська чорниця. Це найбільш поширений сорт для комерційного вирощування. Чорниця (або чорниця європейська) зазвичай не культивується, а збирається в дикому вигляді. І у чорниці, і у лохини є цілий ряд сортів і переваг.

Зовнішній вигляд лохини і чорниці

Лохина — кругла блакитна ягода діаметром близько 5−13 мм. Колір темно-синій, а шкіра злегка матова. М’якоть лохини — від білого до жовтого кольору, містить дрібні світло-коричневі насіння. Лохину легко транспортувати.

Чорниця трохи менше, ніж лохина, близько 3−10 мм в діаметрі. Колір шкірки темніший і менш матовий. Найбільшою відмінністю є колір м’якоті. Чорниця має блакитну м’якіть, яка забарвлює все, на що потрапляє. Коли ви будете збирати чорницю, ваші кінчики пальців забарвляться в фіолетовий або синій колір, те ж саме і з язиком. Чорниця також м’якша і легко давиться.

Лохина широко культивується. Існує цілий ряд різних сортів лохини, кожен з яких має власний набір якостей. Переваги лохини в тому, що плоди ростуть на високих кущах, що полегшує їх збір. Ягоди більші і щільніші, ніж чорниця, що робить їх ідеальними для збору і транспортування, при цьому не завдаючи шкоди ягоді. Лохина також зростає в пучках, що полегшує її збір.

Чорницю рідко вирощують. Вона росте на низьких чагарниках на бідних живильними речовинами грунтах з високою кислотністю. Хоча ягоду зазвичай не культивують, її збирають і продають в свіжому вигляді на ринках в сезон або продають фруктовим компаніям для використання в перероблених продуктах і в замороженому вигляді в роздрібній торгівлі.

Смак лохини і чорниці

Ягоди лохини соковиті, смак солодкий з легкою кислинкою. Смак м’який при вживанні в сирому вигляді і схожий на деякі фрукти — вишня, яблука і виноград. Чорниця має більш насичений смак і більш терпкий. У чорниці більше насіння, яке може надати їй легку зернисту текстуру.

Чорниця і лохина: користь

І чорниця, і лохина вважаються корисними для здоров’я. Однак, згідно з деякими дослідженнями, більше користі приносить чорниця. Вона століттями використовувалася в лікувальних цілях. Основною перевагою є високий вміст антоціанів, які запобігають ряду захворювань, таких як рак і хвороби серця.

Чорниця і лохина добре підходять для лікування діареї і проблем із зором. Обидві ягоди містять невелику кількість цукру, багато вітамінів і антиоксидантів і мають прекрасний смак.

Лохина на зиму може зберігатися в замороженому вигляді. Її додають в кексів, до млинців з бананом і медом або кленовим сиропом, в смузі.

Чорниця на зиму також закривається. У нашому матеріалі ви можете прочитати, як робити варення з чорниці. Воно ідеально підійде до чізкейк і запіканок:

Брусниця — ще одна ягода, споріднена до лохини і чорниці. Поширена в Білорусі. На зиму популярна перетерта з цукром. використовується в солодощах і соусах до м’яса, індички.

Де купити лохину і чорницю

Оскільки лохина високо культивується, вона зазвичай доступна круглий рік у свіжому вигляді. Де росте лохина в Україні? В Україні лохина росте в заболочених лісах і на кам’янистих осипах Карпат, а також на штучних плантаціях, що з’явилися останнім часом в північних областях країни.

Чорницю можна знайти на ринках в сезон, іноді і в звичайних продуктових магазинах. Велика частина зібраної чорниці йде на переробку в харчову промисловість.

Чим відрізняється чорниця від лохини?

Багато хто вважає, що лохина і чорниця – одне і те ж. Мовляв, люди як хочуть, так і називають. Але насправді ці ягоди об’єднує лише тільки загальне сімейство – вересові. Та «місце проживання» – ліси, гори та болота. А в іншому це абсолютно різні ягоди!

Користь чорниці

  • Про чорниці багато хто знає, що саме ця ягода сприятливо діє на сітківку ока. На її основі виготовлені сучасні ліки, що прописують окулісти.
  • Також в плодах виявлені дубильні речовини, які допомагають організму справитися з проносом, бродінням у кишківнику, ентероколітом.
  • Чорниця знижує рівень цукру в крові.
  • Чорниця містить вітаміни С, А, РР, В, а також залізо, марганець, калій, фосфор, мідь, цинк, хром, сірку, білки, жири, вуглеводи, пектини, клітковину …

Користь лохини

  • Лохина багата вітамінами С, К, РР, А, В, пектинами, мікроелементами: магній, кальцій, фосфор, залізо.
  • У лохині є нікотинова, яблучна, аскорбінова, щавлева, оцтова кислота.
  • Ще вона покращує обмін речовин.
  • Зміцнює кровоносні судини, покращує роботу серця.
  • Лохина має сечогінну, жовчогінну, протицингового, противосклеротическим, протимікробну діями.
  • Завдяки великій кількості дубильних речовин, лохина покращує роботу органів травлення.
  • Вживання лохини запобігає в’яненню шкіри.

Якщо потрібно покращити здоров’я і цілеспрямовано поїсти ту чи іншу ягоду, то як же розібратися в цих двох рослинах?

Іноді вважають, що ці ягоди можна розрізнити по виду кущика. Але на ділі це зробити не так просто.

  • Адже і лохина, і чорниця в молодому віці – кущі висотою до 50 см. І тільки в більш дорослому віці лохина стає вищою, іноді досягаючи 1,5 метра. Тому за розміром куща розрізняти не варто.
  • Якщо розглянути будову листочків і пружність гілочок, то можна помітити, що у чорниці гілочки гнучкі, зеленуваті, тому чорниця найчастіше стелиться по землі, а у лохини здеревілі гілки, причому не тільки внизу, але й у верхній частині. І набагато світліші.
  • Листочки лохини і чорниці теж трохи відрізняються один від одного. У чорниці листочки яйцевидні, але з гострим кінчиком. У лохини листочки найчастіше бувають з трохи притупленою верхівкою і трохи ширші. Але найчастіше листочки майже однакові.
  • До речі, по розташуванню ягід на кущі теж можна визначити їх назву. Чорниця росте поштучно, а лохина утворює грона.
  • Вигляд ягід. Ягоди чорниці та лохини лише з першого погляду схожі один на одного. Але, придивившись, можна помітити, що чорниця має насичений темно-синій, майже чорний колір з легким нальотом. А лохина виправдовує свою назву(голубика) – вона сизо-блакитного кольору.
  • Якщо порівняти розмір цих ягід, то можна помітити, що чорниця набагато менша за лохину.
  • І, нарешті, щоб точно визначитися з назвою ягоди, її досить … роздавити пальцями.Чорниця моментально забарвить руки в темно-синій колір, який дуже важко змивається. Недарма чорничний сік використовують у вигляді фіолетового барвника, наприклад, у м’ясній промисловості для клеймування м’яса. Лохину можна сміливо тиснути в руці, хоча б для того, щоб переконатися, що при зеленуватою м’якоті у неї зовсім не маркий сік, майже прозорий.
  • Смак ягід чорниці та лохини також відрізняється. У чорниці смак більш насичений, а у лохини ягоди трохи водянисті і солодший.

Лохина і чорниця – це дикорослі кущі, тому зазвичай плоди збирали в лісах. Зовсім недавно дачники почали займатися посадкою ягід для власного вживання, а також в розплідниках для промислових цілей.

У компанії «Беррі Фарм Юкрейн” ви зможете придбати саджанці лохини високорослої. Але слід зазначити, що рослинам лохини потрібен особливий догляд, про який вас проконсультують наші фахівці при покупці.

Але, незважаючи на всі відмінності, ці ягоди з однаковим успіхом заготовляють про запас, щоб взимку, насолоджуючись їх смаком, згадувати про тепле, урожайне літо!