Який статус у Плутона

Плутон (карликова планета)

найбільша відома карликова планета Сонячної системи / З Вікіпедії, безкоштовно енциклопедія

Шановний Wikiwand AI, Давайте зробимо це простіше, відповівши на ключові запитання:

Чи можете ви надати найпопулярніші факти та статистику про Плутон (карликова планета)?

Підсумуйте цю статтю для 10-річної дитини

Плуто́н (134340 Pluto; символи: [6] і [7] ) — найвідоміша мала планета Сонячної системи та найбільший транснептуновий об’єкт, перший відкритий об’єкт поясу Койпера. Дев’яте за розміром та десяте за масою небесне тіло, яке обертається навколо Сонця (без урахування супутників планет) [8] [9] [10] .

Як і більшість тіл у поясі Койпера, Плутон складається здебільшого з каменю й льоду і є відносно малим (діаметр близько 2374 км). За масою він поступається Місяцю вп’ятеро, а за об’ємом — утричі. Орбіта Плутона має великий ексцентриситет (0,25, тобто вона доволі витягнута) і значний нахил до площини екліптики (17,1°). Через витягнутість орбіти Плутон то наближається до Сонця на відстань 29,6 а. о. (4,4 млрд км) і опиняється ближче, ніж Нептун, то віддаляється на 49,3 а. о. (7,4 млрд км). Плутон перебуває в стабільному орбітальному резонансі з Нептуном, тому їхнє зіткнення виключене.

З дня його відкриття 1930 року й до 2006 року Плутон вважали дев’ятою планетою. Однак наприкінці XX і на початку XXI століття в зовнішній частині Сонячної системи були відкриті інші масивні об’єкти, у зв’язку з чим 2006 року Міжнародний астрономічний союз вперше ухвалив формальне визначення терміну «планета». Плутон не відповідає цьому визначенню і був зарахований до нової категорії карликових планет разом з Еридою та Церерою [11] . Також його включили до списку малих планет під номером 134 340 [12] [13] . Деякі вчені продовжують вважати, що Плутон слід перекласифікувати назад до планет [14] .

Плутон і його найбільший супутник Харон часто розглядають як подвійну планету, оскільки їх спільний центр мас розташований поза обома об’єктами [15] . Міжнародний астрономічний союз оголосив про намір дати формальне визначення для подвійних карликових планет, а до того Харон класифікується як супутник Плутона [16] .

У Плутона є також чотири менші супутники — Нікта й Гідра, відкриті 2005 року [17] , Кербер, відкритий 2011-го [18] [19] , і Стікс, виявлений 2012-го [20] .

Єдиний космічний апарат, який досліджував Плутон зблизька, — New Horizons («Нові обрії»), що пролетів повз нього 14 липня 2015 року на відстані 12 500 кілометрів.

Oops something went wrong:

90 років тому відкрили Плутон. Чому його називають однією з найзагадковіших карликових планет?

Він обертається, практично лежачи на боці, сонце там встає на заході і сідає на сході, а орбіта крижаної планети витягнута так сильно, що вона віддаляється в глибини космосу (в 50 раз далі за Землю), а потім притягується до Сонця ближче за Уран.

Відкриття зробив молодий астроном Клайд Томбо, якому на той момент ледь виповнилося 24 роки. Однак існування таємничої Планети Х передбачив ще в 1906 році американський дипломат, сходознавець і математик Персіваль Ловелл.

До самого відкриття Ловелл не дожив, проте назва карликової планети не випадково починається з його ініціалів, хоч і придумала її школярка з Оксфорда.

Російська служба Бі-бі-сі зібрала найцікавіші та маловідомі факти про Плутон – до ювілею відкриття.

Крижане серце

Плутон офіційно позбавили статусу планети у 2006 році, і його не можна назвати великим небесним тілом. Його діаметр у півтора раза менше діаметра Місяця, він легше його в 5,5 раза, а вся поверхня карликової планети трохи більше площі Росії.

Гравітація там настільки слабка, що баскетбольне кільце довелося б вішати на висоті близько 45 метрів – і до нього все одно можна було б дострибнути.

Намагатися побачити його з Землі неозброєним оком – це все одно що намагатися розгледіти волоський горіх з відстані у 50 км.

Водночас води на Плутоні у понад три рази більше, ніж у всіх земних океанах. Величезний льодовик, який вкриває мало не чверть поверхні планети, за формою дуже нагадує серце.

Найкраще його можна помітити на фотографії, зробленій у 2015 році станцією NASA “Нові горизонти”, – єдиним космічним апаратом, який наближався до Плутона.

Плутон та його крижане “серце”

Цей космічний апарат запустили у 2006 році. Він здолав шлях до крижаної планети протягом дев’яти років, подолавши 3 млрд км. За цей час біля Плутона відкрили ще два супутники (на додаток до трьох уже відомих), що мало не поставило місію під загрозу.

На борту станції перебувала урна з частиною праху Клайда Томбо.

Назву планети вигадала 11-річна Венеція Берні з Оксфорда. Вона запропонувала назвати її на честь давньоримського бога Плутона, владики підземного світу – за віддалене розташування і майже повну темряву.

Дідусь Венеції написав листа до обсерваторії – як і тисячі інших людей з усього світу, які пропонували дати планеті імена Зевса, Атланта, Персефони, Прометея та інші. Астрономам сподобалася не лише аналогія школярки, але й те, що перші літери назви збіглися з ініціалами Персіваля Ловелла.

У нагороду дівчинка отримала 5 фунтів – у наш час це майже 300 доларів.

Космічний аутсайдер

Більшість планет нашої Сонячної системи обертаються за майже ідеальною колоподібною орбітою (хоча зірка і не завжди розташована в центрі цього кола), і в одній й тій самій площині.

Плутона це не стосується. Орбіта крижаного карлика витягнута настільки, що іноді він відлітає від Сонця на 7,3 млрд км, а іноді наближається на 4,4 млрд км – і виявляється ближчим за Нептун. Останній раз таке відбувалося нещодавно: з 1979 по 1999 рік Плутон був восьмою – тоді ще повноцінною – планетою Сонячної системи, а Нептун – дев’ятою.

Потім вони знову помінялися місцями, і наступного разу Плутон опиниться ближче до Сонця лише 5 квітня 2231 року.

Здавалося б, рано чи пізно планети мають зіткнутися одна з одною. Однак, на відміну від більшості інших планет Сонячної системи, Плутон не тільки “лежить на боці” (його вісь обертання нахилена на 120 градусів), але ще й обертається в іншій площині, тож з орбітою Урана його траєкторія взагалі не перетинається.

Завдяки такій незвичній витягнутій орбіті іноді на Плутоні з’являється атмосфера. Коли він наближається до Сонця, там потроху починає танути лід.

На поверхні планети виділяється азот, який поступово витікає у відкритий космос через слабку гравітацію, а в небі формуються метанові хмари, які розпадаються під дією сонячних променів і випадають у вигляді темно-червоного снігу.

На честь планети назвали не тільки хімічний елемент Плутоній, але й знаменитого кіногероя – собаку Плуто. Цього персонажа вигадали в 1930 році, незабаром після астрономічного відкриття, і мультиплікатори вирішили надати йому “модне” ім’я, яке згадували тоді в усіх газетах. Вони вирішили, що це може підвищити касові збори.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!