Коли роблять Кріоперенос у природному циклі

Зміст:

Кріоперенос у природному циклі: суть і особливості процедури, плюси і мінуси. Як підготуватися до кріопереносу

Кріоперенос у природному циклі дозволяє зачати дитину штучним шляхом жінкам, у яких немає проблем з менструальним циклом. Зазвичай у такому випадку причинами ненаступлення вагітності за умови спроб природного зачаття протягом року є захворювання інших органів і систем, а не репродуктивної. Що стосується чоловіків, до ЕКО є тільки одне свідчення: низька якість сперматозоїдів.

Суть процедури

Найчастіше процедура проводиться після невдалого ЕКО, якщо підсадка живих ембріонів закінчилася невдачею. Згідно зі статистикою, кріоперенос в природному циклі закінчується вдалою імплантацією ембріона тільки в 30% випадків (для порівняння: успішність ЕКО “живими” клітинами у жінок до 30 років становить 50%).

При цьому деякі лікарі стверджують, що при використанні заморожених клітин шанс успішності процедури значно підвищується. У цьому є частка правди, тому що для кріопереноса в природному циклі за замовчуванням використовується тільки дуже якісний біологічний матеріал. Крім того, якщо у жінки природним шляхом настає овуляція, запланований кріоперенос дозволяє дочекатися цього моменту, а не проводити стимуляцію.

Під час процедури в організм підсаджується від однієї до чотирьох яйцеклітин. З вказаної кількості може прижитися будь-яка кількість клітин або не приживеться жодна. Якщо в результаті успішно прижилося кілька ембріонів, то за медичними показаннями і бажанням жінки певна кількість видаляється і заморожується. Якщо ЕКО не пройшло успішно, заморожені ембріони можна підсадити при наступних спробах.

Кріоперенос ембріонів у природному циклі не вимагає проведення додаткової стимуляції організму жінки для настання овуляції. Лікарі просто чекають слушного моменту. Також немає необхідності повторно здавати сперму партнеру. У підсумку вся процедура займає менше часу, а організм відчуває менший стрес.

Підготовка зародків

Під кріоконсервацією розуміють заморожування ембріонів у рідкому азоті при температурі -196 градусів за Цельсієм. Використовується довга консервація або п ‘ятнадцятихвилинна. У першому випадку температура при замерзанні підвищується поступово, у другому – ембріони швидко заморожуються і швидко розморожуються. П ‘ятнадцятихвилинна кріоконсервація є більш ефективною. При цьому виживає понад 80% запліднених клітин.

Важливо правильно розморозити біологічний матеріал. Після процедури ембріолог оцінює, чи пошкоджені ембріони в ході розморозки. У більшості випадків втрачається до 50% клітин. Але це можна виправити ще на початковій стадії процедури, так що шкоди для здоров ‘я плоду не буде. Статистика показує, що в 5% випадків ембріони після розморожування є повністю нежиттєздатними.

Етапи кріопереноса

Процедура кріопереноса в природному циклі для пацієнтки не сильно відрізняється від звичайного ЕКО. Підготовка починається з повного медичного обстеження (збирається загальний і гінекологічний анамнез, проводиться ряд аналізів) і лікування, якщо це необхідно. Як тільки пацієнтка вступає в протокол ЕКО, лікар в динаміці відстежує її стан для визначення оптимального дня підсадки ембріонів.

Жінка обговорює всі умови процедури з лікарем. У більшості випадків призначається УЗД матки і придатків на 20-24 день попереднього кріопереносу циклу. Репродуктолог робить допплерометрію, щоб визначити, наскільки добре здійснюється кровопостачання судин та ендометрія. Додаткові обстеження та консультації вузьких фахівців призначаються за потребою, наприклад, якщо жінка вже пережила одну або кілька невдалих спроб.

У природному циклі стимуляція не застосовується, тобто приймати спеціальні лікарські препарати не потрібно. Таблетки можуть бути призначені, якщо власний ендометрій не готовий до імплантації. У такому випадку ліки підвищать шанси на настання вагітності. Підсадка п ‘ятиденних ембріонів проводиться в день овуляції під контролем ультразвуку. Попередньо зародки проходять розморожування і необхідну підготовку (стан клітин оцінює ембріолог).

Вибір дня для кріопереноса

На який день кріоперенос у природному циклі буде найбільш успішним і призведе до настання вагітності? Найкращий день для підсадки вираховується репродуктологом. Зазвичай збільшення фолікула відстежується за УЗД в динаміці. Коли фолікул досягає передовуляторних розмірів, жінка робить тест на овуляцію. Якщо результат позитивний, то лютеїнова фаза менструального циклу далі підтримується прогестероном. Паралельно проводиться спостереження за динамікою дозрівання ендометрія.

При розрахунку оптимального дня кріопереноса в природному циклі (на який саме день призначається процедура, не можна дізнатися заздалегідь – всі показники відстежуються в динаміці) враховується повний анамнез, вік пацієнтки, кількість яйцеклітин, які будуть готові до приблизної дати овуляції. Якщо в минулому вже було невдале ЕКО або кріопереноси, то репродуктолог звертає увагу на те, як вони проходили. Зазвичай підсаджують п ‘ятиденних ембріонів (на п’ ятий день після овуляції). У деяких випадках можуть переносити триденні ембріони.

Підготовка до процедури

Підготовка до кріопереносу в природному циклі – це регулярне відвідування спостерігача лікаря і виконання всіх рекомендацій, проходження діагностичних та інших підготовчих процедур, здача аналізів. При необхідності жінці призначаються спеціальні препарати для нарощування необхідного для успішного прикріплення шару ендометрія та продовження овуляторної фази. Ніякої іншої спеціальної підготовки зазвичай не потрібно.

Проведення процедури

Ембріони розморожують за кілька годин до підсадки в матку жінки. Клітини поступово оживають при доведенні їх до необхідної температури. Далі лікар оцінює якість розморожених зародків. Якщо якісь ембріони не містять живих клітин, вони не підлягають перенесенню. Таке трапляється досить рідко, тому що зазвичай для кріоконсервації використовуються зародки з хорошими морфологічними показниками.

Розморожені ембріони перед процедурою піддаються процедурі, що дозволяє полегшити процес вилуплення з навколишньої оболонки. Це може проводитися хімічним або механічним способом.

Безпосередньо кріоперенос в природному циклі виробляється в стерильних умовах під контролем УЗД. Це безболісна процедура, але жінка може відчувати деякий дискомфорт. Проводиться перенесення з помірно наповненим сечовим міхуром. Репродуктолог уточнює положення матки, довжину цервікального каналу, кут між шийкою і маткою та інші дані. Оптимально ембріон повинен бути перенесений в порожнину за 15 мм до дна.

При використанні дзеркал оголюється шийка матки і промивається стерильним фізрозчином для видалення сер. Далі вводиться спеціальний катетер до рівня внутрішнього зіву матки. Коли провідник катетера встановлений, в трасферний катетер набирають ембріонів з транспортним середовищем і бульбашками газу. Шляхом натискання на поршень зародки переносяться в порожнину матки. Цей момент видно на екрані УЗД. Після процедури пацієнтка повинна полежати протягом години. На чотирнадцяту добу після кріопереноса жінка здає кров на ХГЧ, щоб визначити, чи настала вагітність.

Після кріопереноса

Після кріопереноса в природному циклі жінки потрібно слідувати всім рекомендаціям лікаря. Пацієнтці не можна фізично напружуватися і нервувати, потрібно намагатися черпати з оточення тільки позитивні емоції, частіше відпочивати і висипатися, перебувати в оточенні близьких серцю людей. Не рекомендується приймати душ і сідати в гарячу ванну (допускається тепли гігієнічний душ, тривалого якого повинна становити не більше 10 хвилин). Не можна носити тяжкості, водити автомобіль, різко нахилятися, жити статевим життям. Пацієнтці рекомендується правильно харчуватися і відмовитися від вузького і тісного одягу.

Після процедури пацієнтка може зіткнутися з такими відчуттями: нудота, здуття живота, розлад травлення, сонливість, тягнуть відчуття внизу живота відразу після кріопереноса. Це симптоми, які вказують на природну гормональну перебудову організму у зв ‘язку з настанням вагітності. Якщо “тягне” живіт, потрібно звернутися до лікаря. Швидше за все, доктор порадить виключити будь-які стресові фактори, пити перед сном заспокійливі препарати, спати не менше восьми годин, щодня гуляти на свіжому повітрі неспішним кроком протягом двох годин.

Плюси і мінуси процедури

Ніяких болючих відчуттів при кріопереносі в природному циклі пацієнтка зазвичай не відчуває. Сама процедура безболісна, а відсутність необхідності прийому сильних гормональних препаратів дозволяє зберегти нормальне самопочуття. Крім того, немає ризику гіперстимуляції і передчасного старіння яєчників.

Зберігання зародків замороженими зазвичай не відбивається на стані майбутніх плодів. Крім того, використовувані для кріопереноса ембріони більш якісні, так що успішність процедури вище. Якщо процедура закінчилася невдачею, для наступного ЕКО не потрібно робити пункцію яєчника.

До недоліків процедури відносять необхідність нести великі витрати, пов ‘язані зі зберіганням ембріона в належних умовах. Крім того, є незначний відсоток випадків (5%) загибелі всіх зародків після розморозки.

Прогноз результату

Статистика показує, що завагітніти виходить після перенесення третього ембріона. Успішність процедури багато в чому залежить від професіоналізму лікарів, що використовується обладнання та якості зародків. Сьогодні завдяки процедурі кріопереноса на світ з ‘являється багато дітей. Ці малюки не відрізняються від дітей, зачатих природним шляхом.

Відгуки пацієнток

Відгуки про кріопереноса в природному циклі жінки залишають позитивні. Багатьом парам вдалося стати батьками після безлічі невдалих спроб зачаття і навіть при серйозних проблемах з репродуктивним здоров ‘ям.

Підготовка до кріопереносу ембріонів, хід процедури

Коли безплідна сімейна пара вирішується на ЕКО, то майбутні батьки хочуть, щоб процедура дала позитивний результат якомога швидше і була безпечна для матусі і ембріона. Оскільки рідкісна родина приступає до ЕКО інформаційно непідготовленою, то багато пар бачать вирішення своєї проблеми проходженням ЕКЗ в природному циклі, яке по праву вважається самим щадним.

Але чи так все просто в цьому методі і чи завжди варто зупиняти свій вибір на ньому?

  • Як проводиться процедура ЕКЗ в природному цикліЕфективність методу та можливі причини невдачі
  • Як підготуватися до процедури
  • Пізнавальне відео по темі

Показання і протипоказання до ЕКЗ в природному циклі

ЕКО в ЄЦ без стимуляції яєчників або з мінімальним гормональним впливом підходить:

  • якщо проблема зачаття викликана чоловічим безпліддям, за умови молодого віку (18-35 років);
  • коли спостерігаються регулярні місячні;
  • якщо навіть після СЯ спостерігається мізерна реакція (від однієї до трьох яйцеклітин);
  • якщо в анамнезі є інформація про слабкі або прооперованих яєчниках,
  • отже стимулюючі препарати використовувати безглуздо;
  • коли причиною безпліддя є непрохідність маткових труб;
  • коли вдається отримати хороші ембріони, але вагітність не наступала через невдалу імплантації;
  • якщо жінці за станом здоров’я не протипоказане штучне запліднення яйцеклітини, але заборонено використовувати стимулятори і іншу гормональну терапію.

Серед основних протипоказань варто виділити:

  1. Вік від 36 років. Через стан репродуктивної системи ймовірність завагітніти з першого разу буде мінімальною, і буде потрібно більше спроб, на які немає часу.
  2. Чоловічий фактор. Якщо у партнера слабкі сперматозоїди, то вони можуть спровокувати отримання заздалегідь невідповідного ембріона. А ось при довгому протоколі або стимуляції є можливість запліднити декілька яйцеклітин.
  3. Додаткові причини. Сюди можна віднести пари, які мають шкідливі звички (сигарети, алкоголь). А також якщо відзначається нестабільний менструальний цикл або відсутній природна овуляція.

Дізнайтеся в статті за посиланням на який день циклу роблять підсадку заморожених ембріонів при ЕКЗ.

опис методу

Кріоконсервація – це процес заморозки біологічного матеріалу з подальшою можливістю відновлення його функцій після розморожування.

Ембріологи виділяють два методи проведення цієї процедури:

У першому випадку зниження температурного режиму відбувається поступово. Але більшість клінік пропонують своїм клієнтам саме швидкий метод через більш високого шансу збереження якості клітин на початковому рівні.

Коли вдаються до процедури

Кріо або кріоперенос – це додаткова процедура в рамках ЕКО, яка проводиться:

  • в разі великої кількості відмінних зародків після першої підсадки;
  • коли батьки планують ще завести дитину через кілька років;
  • якщо є протипоказання на підсаджування ембріонів в поточному місяці;
  • якщо у пацієнтки вже були випадки невдалого запліднення;
  • якщо фахівці вирішили накопичувати яйцеклітини протягом декількох місяців;
  • коли існує ризик вагітності, що завмерла.

Якщо жінці при ЕКЗ перенесли одну або дві бластоцисти, то є сенс заморозити інші, щоб потім не вдаватися до пункції, а також після невдалої процедури.

Що собою являє процедура

Ходить безліч міфів навколо програми ЕКО в природних циклах, і що це таке насправді мало хто знає жінки.

Під подібним процесом лікарі мають на увазі метод лікування безпліддя, під час якого тільки одна яйцеклітина (максимум дві) пунктирують і запліднюється для подальшого перенесення в порожнину матки.

Головна відмінність від стандартної програми – повна відсутність гормональних препаратів для стимулювання овуляції і контролю циклу. У рідкісних ситуаціях медикаменти все ж використовується, але в дуже маленьких дозах.

Особливості процедури ЕКО на тлі природного циклу:

  1. Чи не підтримується розвиток ендометрію.
  2. Витягується мало матеріалу для роботи.
  3. При пункції не використовується наркоз.
  4. Практично відсутні ускладнення і побічні ефекти.
  5. Результат складно вгадати.

ускладнення стимуляції

Необхідно прораховувати всі ризики настання ускладнень після стимуляції овуляції і запобігти їм. При небезпеки розвитку синдрому гіперстимуляції (пацієнткам з мультіфоллікулярнимі яєчниками, з синдромом полікістозних яєчників) пацієнткам призначають малі дози препаратів стимуляторів, перенесення ембріона, в деяких випадках, може бути скасований.

Але навіть незважаючи на всі заходи щодо профілактики розвитку синдрому гіперстимуляції, він спостерігається практично у кожної 2-ий пацієнтки після стимуляції. При слабовираженном синдромі гіперстимуляції можна обійтися тільки дієтою і корекцією гемостазу, при розвитку 2 і 3 ст. СГЯ потрібне інтенсивне лікування і в деяких випадках – госпіталізація в стаціонар.

Плюси і мінуси запліднення

При проведенні ЕКО у власному циклі жінки можна виділити наступні переваги :

  1. Запобігання гіперстимуляціїяєчників.
  2. Виняток гормонального навантаження на організм.
  3. Можливість повторного протоколу в наступному циклі відразу після неуспішного ЕКО.
  4. Відсутність ризику появи онкологічних новоутворень.
  5. Вартість послуги трохи нижче через використання недорогих медикаментів.
  6. Підвищення шансів на імплантацію через якості шару ендометрія.
  7. Мінімізація стресу на організм.
  8. Неможливість виникнення багатоплідної вагітності.
  9. Відсутність необхідності заморозки залишилися ембріонів.

У будь-якій хорошій клініці, куди вирішила звернутися жінка, обов’язково розкажуть про недоліки запліднення в циклі без контролю і стимуляції:

  1. Більшою мірою успіх буде залежати від досвіду фахівця, який робив пункцію і вибирав час для перенесення.
  2. Фолікул може і не дозріти в цьому місяці, через що процедура переривається.
  3. Через несподіваного викиду лютеїнізуючого гормону фолікулярний мішечок може розірватися до взяття яйцеклітини.
  4. Під час пункції іноді не виходить витягти ооцит.
  5. Нерідко фахівцям не вдається запліднити один жіночий матеріал.
  6. Існує високий ризик пошкодження яйцеклітини при зачатті.
  7. Рідко у жінок настає вагітність з першого разу.

Саме тому всі подібні питання обговорюються виключно з репродуктологом. Доктор вирішить, чи можливо проводити запліднення в природному циклі або краще скористатися гормональної підтримкою.

Кому показано?

Деяким парам і самостійним дамам, кріоконсервація ембріонів дає надію на те, що через деякий час у них з’явиться дитина, рідний генетично.

В першу чергу це актуально для жінок, які відчувають дефіцит власних яйцеклітин і не хочуть користуватися донорськими. Без попередньої стимуляції яєчників, підсаджувати кріоконсервовані ембріони доводиться частіше в зв’язку з проблемами по жіночій лінії:

  • Слабкий відгук на прегравідарна підготовку яєчників в попередніх спробах ЕКЗ.
  • Важкі хронічні захворювання внутрішніх органів (печінка, підшлункова залоза).
  • Онкологічна патологія системи гіпоталамус-гіпофіз.
  • Злоякісні процеси різної локалізації.
  • Випадки тромбоемболічних станів в минулому.
  • Стан після операцій на серці з установкою штучних клапанів.
  • Релігійні та соціальні догми, яким слід пара.

З боку чоловіка, показання одне: незадовільні якості сперми. Через що природне запліднення стає неможливим.

Якщо узагальнити, то кріо в природному циклі проводиться тоді, коли медикаментозна стимуляція яєчників неможлива, оскільки буде неефективна або зашкодить здоров’ю.

Соціальний аспект – небажання жінки виробляти ембріони, які можуть виявитися незатребуваними. Етичні питання про долю «зайвих» ембріонів до сих пір є предметом суперечок (їх знищують).

схеми протоколів

Існує відразу кілька схем протоколів при ЕКЗ в природному жіночому циклі. Різниця полягає в ступені медикаментозного навантаження на організм:

Коли пацієнтки звертаються до медичного закладу, у них часто виникає бажання убезпечити свій організм від наслідків. Але це не означає, що потрібно наполягати на абсолютно чистою схемою запліднення. Лікар на основі стану репродуктивної системи та результатів минулих процедур підбере оптимальну програму.

  • попереднє обстеження пацієнтки;
  • первинне УЗД;
  • моніторинг зростання фолікула і структури слизової матки;
  • відстеження показників гормонів;
  • контроль наближення овуляції;
  • проведення пункції;
  • запліднення ооцита;
  • вирощування зародка;
  • перенесення в порожнину матки;
  • спостереження за пацієнткою.

Чистий протокол ЕКЗ :

  1. Обстеження організму починається після менструацій.
  2. Приблизно з 7-8 дня лікар спостерігає за зростанням фолікулярного мішечка.
  3. Контроль рівня ЛГ проводиться, коли фолікул набуває діаметр від 15-16 мм (дізнайтеся коли і на який день циклу здавати аналіз на ЛГ).
  4. Можна здавати кров на аналізи або проводити тести на овуляцію.
  5. Проведення пункції буде зроблено не пізніше доби після позитивного тесту на лютеїнізуючий гормон.

Модифікований цикл при ЕКЗ :

  1. Проведення фолікулометрія на 7 або 8 добу.
  2. Як тільки фолікул збільшується до 17-18 мм в діаметрі, необхідна ін’єкція ХГЛ.
  3. Гормон створює умови, схожі на ситуацію при піку ЛГ.
  4. Як тільки яйцеклітини дозріли, проводиться аспірація фолікулярної рідини. Найчастіше ця процедура проводиться через 30-34 години після введення гормону в організм.

Модифікована схема ЕКО в ЄЦ :

  1. Відстеження зростання фолікула починається так само, як і в перших двох схемах.
  2. Коли фолікулярний мішок досягає 15 мм в діаметрі, лікар призначає антагоніст ГнРГ.
  3. Після блокування мимовільної овуляції через кілька днів вводиться ФСГ, щоб фолікул вдало дозрів.
  4. Введення лХГ людини призначається при розмірах фолікула від 18 мм.
  5. Далі через 28-34 годин проводиться пункція.

Іноді без стимуляції Еко в природному менструальному циклі не дає належного результату. Тому лікарі приймають рішення про впровадження в програму запліднення незначної кількості гормонів, щоб збільшити шанс на вдалу аспірацію, запліднення і перенесення ембріона.

Як відбувається процедура

Запліднені яйцеклітини заморожуються. Така процедура називається кріоконсервації (докладніше про це читайте в нашій окремій статті тут). У процесі використовують кріопротектор з рідким азотом. Зародки заморожуються при екстремально низькій температурі. Кріоконсервовані клітини не розвиваються, але будуть здатні до поділу і розвитку після розморожування. Здійснити таку процедуру можна на будь-якій стадії розвитку яйцеклітини.

Існує два способи кріоконсервації:

  • Швидкий (вітрифікація). Замороження здійснюється за 15 хвилин.
  • Повільний (програмований заморожування). Процес триває кілька годин.

Останній спосіб використовують вкрай рідко. Він визнаний менш ефективним для збереження яйцеклітин і ембріонів, але годиться для заморозки сперматозоїдів. Сама процедура складна. При найменшому недотриманні правил в клітинах може залишитися рідина, яка в подальшому стане причиною загибелі плоду. Термін зберігання зародків в такому стані не обмежений.

Перед підсадки кріоембріони необхідно розморозити. Зародки витягують з рідкого азоту. Їм необхідно розморозити при кімнатній температурі. Потім кріопротектор видаляють, а ембріони поміщають в колби зі спеціальною середовищем. Якщо був використаний швидкий спосіб кріоконсервації, то розморожування також здійснюється за 5 хвилин.

Ембріони зберігаються в судинах Дьюара.

коли переносять

Ще один важливий момент. Потрібно знати, на який день роблять перенесення в кріопротоколе. Зазвичай процедуру призначають на 19 д.ц. при циклі в 28-30 днів. Підсаджують в основному пятідневок. На 14 д.ц. потрібно буде зробити ін’єкцію ХГЧ (5000 од.). За день до перенесення потрібно починати колоти фраксипарин протягом 1 тижня (зазвичай 8 днів). Утрожестан починається з 15 д.ц. з постійним збільшенням дози.

Сам процес відбувається за кілька годин до перенесення в матку. За цей час фахівці приймають рішення: чи можна підсаджувати ембріони, або необхідно поспостерігати за їх життєздатністю. Іноді потрібно доростити кріоконсервовані зародки до бластоцисти. У першому випадку ембріолог відбирає зародки і запліднює за допомогою підготовленої сперми, а потім здійснює перенесення ембріонів в матку жінки.

Можливі ситуації при ЕКЗ

низький АМГ

Після здачі аналізів і отримання невтішних результатів пацієнтки замислюються про стимуляцію. Але навіть якщо жінки п’ють Клостилбегит, якість яйцеклітин від цього не покращиться. Тому при ЄЦ варто задуматися про донорських ооцитах.

підвищений ФСГ

Запліднення буде можливо тільки після стимуляції або усунення чинників, які викликали підвищений вміст гормону в організмі.

ендометріоз

При ЄЦ зберігається великий шанс на успіх, але тільки за умови нормального овариального резерву у жінки. Також фахівець може призначити припікання або видалення вогнищ захворювання.

переваги методики

Використання кріоконсервованих ембріонів в ЄЦ має низку позитивних моментів. Медики відзначають такі:

  • Відсутність ризику того, що розвинеться синдром гіперстимуляції яєчників.
  • Низька вірогідність пошкодження органів малого таза, так як на яєчнику обробляється тільки один, дозрілий, фолікул.
  • Багатоплідні вагітності виникають з такою ж частотою, як і у звичайних жінок.
  • З’являється можливість проводити ЕКО кілька циклів поспіль, якщо попередня спроба не увінчалася успіхом.
  • Така процедура обходиться дешевше і забирає менше часу.

Крім того, якщо не втручатися в природний гормональний баланс жіночого організму, менше негативних реакцій з боку ендометрія.

Внутрішній шар матки, куди фіксується ембріон, розвивається за природним циклом і не піддається медикаментозним стресів.

Куди звернутися для проведення процедури

Підбирати клініку для проведення ЕКЗ за відгуками в природному циклі недоцільно. Пацієнтки можуть бути засмучені невдалим результатом, або ж в ході протоколу виникли непередбачені ситуації (передчасна овуляція, погана яйцеклітина), про які фахівці попереджають заздалегідь.

Оцінювати роботу медичного закладу і досвід фахівців складно, але краще робити це на консультації. І допоможуть у цьому наступні фактори:

  • лікар повинен провести комплексну діагностику;
  • жінці не дають 100% гарантії;
  • пропонується відразу кілька варіантів запліднення;
  • фахівець обов’язково розповідає про можливі наслідки.

Раніше вважалося, що кращі клініки знаходяться тільки у великих містах. Але ця область за останній час значно покращилася в країні, тому знайти підходяще місце може практично будь-яка жінка.

підготовка

Щоб весь процес від дозрівання фолікула до імплантації ембріона пройшов якомога вдаліше, важлива правильна підготовка до ЕКЗ в природному циклі
.

Вона здійснюється під контролем досвідченого лікаря і може займати від одного до декількох місяців.

Підготовка до ЕКЗ в природному циклі

включає в себе такі заходи:

  1. Повне обстеження обох подружжя на загальне здоров’я організму і репродуктивної системи. Як правило, воно здійснюється в тій же клініці, в якій проводиться протокол.
  2. Моніторинг зростання домінантного фолікула за допомогою вагінального УЗД, яке проводиться кожні 2-3 дні після закінчення менструації.
  3. Відмова від шкідливих звичок
    , що знижують вірогідність настання вагітності.
  4. Збалансоване харчування з великою кількістю сезонних фруктів і овочів в раціоні. Це забезпечить організм майбутньої матері всіма вітамінами і мікроелементами, необхідними для зачаття і нормальної вагітності.
  5. Відмова від стресів, нервових переживань і хвилювань.
  6. Достатні і регулярні фізичні навантаження. Серед найбільш підходящих варіантів знаходиться йога, гімнастика або плавання в басейні.
  7. Повноцінний і безперервний сон протягом 8-9 годин.
  8. Профілактика або лікування наявних інфекційних захворювань, які можуть перешкодити овуляції або імплантації бластоціди.

імовірність успіху

Найбільше жінок цікавить у кого вийшло завагітніти після ЕКЗ проведеного в природному циклі. Позитивний результат без медикаментозного впливу настає рідше, ніж при довгому протоколі. Найчастіше так відбувається через наступних факторів:

  1. Передчасний розрив фолікулярного мішка.
  2. Відсутність яйцеклітини у фолікулі.
  3. Наявність низького відсотка успішного запліднення отриманого матеріалу.
  4. Перенесення нежиттєздатного зародка.
  5. Виконання передчасної пункції.

Згідно зі статистикою, при ЄЦ процедура має такі показники:

  1. Настання вагітності в 7% випадків від перших маніпуляцій.
  2. Вдале запліднення і перенесення ембріона збільшують шанс на імплантацію до 16%.

У більшості випадків необхідно кілька спроб. При ЄЦ це не займає багато часу, так як організм не потребує перепочинку. Якщо перша спроба була невдалою, доктор переглядає протокол і може додати:

  • препарати для забезпечення дозрівання яйцеклітин;
  • медикаменти для запобігання передчасній овуляції;
  • стимулюючі речовини для отримання декількох ооцитів.

Будь-яка інформація з форумів і інших сайтів не повинна впливати на вибір жінки щодо здійснення ЕКО при ЄЦ. Не можна передбачити або дати гарантії на успішне запліднення і імплантацію. Необхідно запастися терпінням і довіритися фахівцеві, щоб збільшити шанси на довгоочікувану вагітність.

Довгий протокол ЕКЗ по днях

Довгий протокол ЕКЗ дуже поширений. Передбачає тривалий вплив ліків, стимуляцію яєчників для того, щоб отримати необхідну кількість якісних яйцеклітин: близько двадцяти. Після запліднення зародки дозрівають через 3-5 днів. Для підсадки вибирається не більше трьох для одного циклу.

Схема виглядає звичайно в такий спосіб.

  1. Регулююча фаза починається з 21-го дня циклу. Її мета – блокувати контроль роботи яєчників з боку гіпофіза.
  2. Стимулююча фаза – з першого дня циклу (нового), максимум – з третього. Додаються гормони, які замінять природні. Прийом – 13-15 днів.
  3. На 15-22 день – пункція. За 36 годин до неї вводиться тригер – препарат, що запускає овуляцію.
  4. У день взяття пункції здається насіннєва рідина. Сперма і яйцеклітини поміщаються в живильне середовище (пробірка). Альтернативний варіант – ІКСІ. Ембріони при дозріванні перевіряються.
  5. На 3-5 день після пункції – підсадка зародка. Після неї приймають препарати, що допомагають настання вагітності (прогестерон).
  6. Через 14 днів після підсадки перевіряється, чи настала вагітність (гормон ХГЧ).

Читати також вважається гріхом ЕКО

Курс – приблизно 40-50 днів. Згідно зі статистикою і відгуками, кожен третій випадок – успішний.

Показання до довгого протоколу

Проведення залежить від менструального циклу, початок – його останні числа. Довгий протокол ЕКЗ показує хороші результати і іноді рекомендований:

  • при порушеннях в маткових трубах;
  • при незадовільну якість яйцеклітин;
  • при низькому оваріальна резерві;
  • при деяких патологіях: міомі, ендометріозі і інших;
  • при змінах в яєчниках, пов’язаних з віком;
  • при невдалому застосуванні інших протоколів і в інших випадках.

Небезпека довгого протоколу

Довгий протокол ЕКЗ має і обмеження:

  • порушення в будові матки і онкологія цього органу, а також яєчників;
  • рак крові;
  • патології серця;
  • діабет у важкій формі;
  • психічні та інші розлади.

Переваги довгою програми і її недоліки

Результативність методу пояснюється наступним:

  • ефективний контроль, управління на кожному етапі;
  • мимовільна овуляція практично виключена;
  • настання вагітності – частіше за рахунок хорошого вибору яйцеклітин;
  • при деяких захворюваннях – єдиний підходящий варіант.

Довгий протокол ЕКЗ, розписаний по днях, має і недоліки. Головним, за відгуками, є значне навантаження. Доводиться приймати велику кількість препаратів протягом довгого терміну. Причому природна робота гормональної системи пригнічується. Все це може привести до різних розладів, наприклад, – синдрому гіперстимуляції яєчників (СГЯ).

  • збільшення залози і порушення її роботи;
  • скупчення рідини в тілі;
  • поява тромбів і інші важкі наслідки.

етапи кріопереноса

Процедура кріопереноса в природному циклі для пацієнтки не сильно відрізняється від звичайного ЕКЗ. Підготовка починається з повного медичного обстеження (збирається загальний і гінекологічний анамнез, проводиться ряд аналізів) і лікування, якщо це необхідно. Як тільки пацієнтка вступає в протокол ЕКЗ, лікар в динаміці відстежує її стан для визначення оптимального дня підсадки ембріонів.

Жінка обговорює всі умови процедури з лікарем. У більшості випадків призначається УЗД матки і придатків на 20-24 день попереднього кріопереносу циклу. Репродуктолог робить допплерометрию, щоб визначити, наскільки добре здійснюється кровопостачання судин і ендометрія. Додаткові обстеження та консультації вузьких фахівців призначаються в разі потреби, наприклад, якщо жінка вже пережила одну або кілька невдалих спроб.

У природному циклі стимуляція не застосовується, тобто приймати спеціальні лікарські препарати не потрібно. Таблетки можуть бути призначені, якщо власний ендометрій не готовий до імплантації. В такому випадку ліки підвищать шанси на настання вагітності. Підсадка п’ятиденних ембріонів проводиться в день овуляції під контролем ультразвуку. Попередньо зародки проходять розмороження і необхідну підготовку (стан клітин оцінює ембріолог).

Рекомендації потім не стимульованого ЕКО

Відразу ж після переміщення ембріона в організм матері дуже важливо протягом 1,5 години залишатися в положенні лежачи, забезпечуючи максимальну нерухомість. Це дуже важливо для того, щоб стався якісний контакт клітини з порожниною матки. Надалі слід обмежити активну рухливість, дотримуватися постільного режиму, з постійністю вимірювати температуру.

Перевірте свій раціон, досліджуйте харчування – воно повинно бути здоровим, збалансованим, містити багато вітамінів і корисних мікроелементів. Ні в якому разі не можна зловживати дієтами – це не корисно ні для майбутньої мами, ні для малюка. Сон повинен бути стабільним. У перший час від близьких взаємин слід утриматися, щоб мінімізувати ризик зриву. Гарячі ванни, відвідування лазні і сауни також заборонено, як і прийом ліків без відома лікаря.