Троянда жур де фет енциклопедія троянд

Зміст:

12 фіолетових сортів старовинних троянд, які можна придбати в Україні

Віртуальна колекція сортів старовинних троянд, які можна знайти в Україні, вже майже зібрана у нас в «Зеленій садибі», а точніше — розпочата. Білі, світло- і темно-рожеві, жовті, пісочні, бордові – вже можна створити найвишуканіший історичний квітничок для початку. А то і садок – для хорошого такого початку, вже більш серйозного 🙂 Сьогодні будемо додавати пікантну, експресивну кольорову нотку – фіолетові троянди. І ті, хто ще не втрапив безповоротно у полон троянд спадщини, нервуйте: такого відвертого фіолету треба пошукати в сучасних групах троянд — хто шукав, той зрозуміє. На оглядини!

12 фіолетових сортів старовинних троянд, які можна придбати в Україні

Фіолетові троянди в ландшафтному дизайні

Багата на відтінки фіолетова палітра кольорів буквально живе на трояндах. На інтенсивність забарвлення впливає все: сорт, місце посадки, час доби, температура, сезон, рік, грунт, поєднання з іншими кольорами, сприйняття подачі і любов до цього кольору.

Троянди і фіолевий – суміш НЕ передбачувана, НЕ спокійна і НЕ неспокійна. Так, для кожного різна. Справа особистого сприйняття, настрою, вподобань. Я люблю небагато і соковито. Мазками пройтись, де багато крему, кремово-білого, або від холодного рожевого — в холодний фіолетовий, відтінений оливковим зеленим чи просто зеленим. І десь пісочні трави позаду шелестять…

Фіолетовий з жовтим старовинних троянд — то вже, як відтінки золота. Буде дуже цікаво — треба пробувати. В усякому разі, це — рослини. Вони живі, і те, що ти науявляв… — ти навіть не уявляв! Часто поєднання тебе вичікують, просто бач.

Фіолетові відтінки, як і бордові, сливові — дуже омріяні любителями троянд, в тому числі селекціонерами, які прагнуть нас задовільнити. Старовинні сорти, як ніякі, можуть напоїти очі такими глибокими відтінками. І гальські з них — насамперед. Сам Девід Остін надихався такими трояндами і творив такі кольори і ніжність пелюсток у своїх сортах. В нього багато вийшло вдач на цьому векторі — є такі кольори і переливи! Ну, ви знаєте…

Сорти саме, так званих, справжніх старовинних сортів, ті, які були відомі в Европі до завезення китайських сортів, здатних цвісти повторно, і які привнесли в трояндову палітру нові кольори жовтих відтінків, дали життя не одній англійській троянді. Детальніше про групи старовинних сортів троянд читайте в статті Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові .

Фіолетовий колір в ландшафтному дизайні подається як на контрасті, так і тон в тон. Европейські дизайнери підбадьорюють: «Як любите, так і подавайте!» От вони мені подобаються! Фіолетовий від старовинних троянд — особливий, це не викликає сумнівів, тільки інтригує. Подивимось, що вони нам можуть запропонувати, і перевіримо. Я точно це зроблю – я вже вірю!

Дивлюся на сукню, бачу клумбу!)))

Гальські троянди фіолетових кольорів

Рожеві, малинові, пурпурові, фіолетові і аж чорнильні кольори, яких прагнуть селекціонери всіх часів, багато серед троянд з групи гальських (вони ж французькі або прованські). Для сортів цієї групи характерне одноразове, рясне та довготривале цвітіння, сильний аромат і порівняно компактні розміри — до 150-200 см.

1. Троянда «Кардинал де Рішелье»

Найфіолетовіший колір з усіх відомих на сьогодні троянд має «Кардинал де Рішелье» (Cardinal de Richelieu, Rose Van Sian). Унікальний сорт серед гальських троянд і видатна троянда з величезного сегменту пурпурових. Яскраві поєднання лілових та фіолетових відтінків невеликих махрових квітів, зібраних у суцвіття. Оксамитові темно-червоні пуп’янки, які формою нагадують півонії, поступово насичуються пурпуром і розкриваються в невеликі махрові квіти з майже білими зовнішніми пелюстками. З серединки вони розтікаються білими патьоками — створюється дуже гарний контраст при повному розпуску квітки.

Легкий аромат, довготривале, хоч і одноразове цвітіння, дрібне глянцеве листя, стійкість до захворювань роблять цю троянду дуже популярною серед поціновувачів трояндової екзотики. Пагони тонкі, дугоподібні, майже без шипів. Висота куща 1.5–2 метри. Сорт витримує морози до -30 °С і легко вкорінюється зеленими живцями. Один з найбільш рясно квітучих гальських сортів.

Троянда«Кардинал Рішельє» (Cardinal de Richelieu), Parmentier Бельгія, 1847 – з виставкового саду Девід Остін Роуз

2. Троянда «Рейн де Вайолетс»

Популярність троянди «Рейн де Вайолетс» (Reine des Violettes) у світі і в поколіннях «прирівнюється до культу» (цитата всіх джерел). ЇЇ головною особливістю є забарвлення квіток. Зазвичай, квітки насичено пурпурові, красиво вигорають до фіолетово-лілових, зворотна сторона пелюсток — сріблясто-рожева. Квартировані квіти з романтичним гудзиком, дуже ароматні, з’являються в тугих китицях. Колір непостійний: змінюється залежно від пори року, місця посадки, грунтів, клімату.

Щедре повторне цвітіння. Сіро-зелене матове листя на майже безшипних червоних пагонах, прямостоячий кущ може досягати 1,5 м у висоту. Чуйна на догляд. Найкраще себе почуває в спекотну суху погоду.

Троянда «Рейн де Вайолетс» (Reine des Violettes), Millet-Malet, Франція, 1860, з виставкового саду Девід Остін Роуз

3. Троянда «Бель де Гресі»

Насичені вишнево-червоні з рожевим квіти троянди «Бель де Гресі» (Belle de Crecy) при розпусканні перетворюються на лілово-бузкові, притишено фіолетові, густомахрові квіти з маленьким ясно-зеленим оком в центрі. Квіти з характерним насиченим ароматом. Розмір квітки від 5 до 8см.

Кущ потужний заввишки 100-120 см, в теплих регіонах — до 215 см; в діаметрі — до 100 cм. Пагони пониклі, майже без шипів. Восени кущ порадує чудовим осіннім забарвленням листя і плодів. Сорт високо зимостійкий.

Троянда «Бель де Гресі» (Belle de Crecy), Pierre Jean Louis Roëser, Франція, до 1829

4. Троянда «Чарльз Де Міллз»

Троянда «Чарльз Де Міллз» (Charles de Mills) вважається одною з найдосконаліших старовинних троянд. Оксамитова, бузково-рожева з малиновими тінями, розетковидна, густомахрова квітка з зеленим гудзиком. Троянда має насичений аромат. Квітує одноразово, рясно і тривало. Кущ потужний, сильнорослий, з прямими майже безшипними пагонами, компактний – до 100-150 см заввишки, до 120 шириною. Морозостійкий, тіневитривалий сорт. Стійкість до борошнистої роси середня, потребує профілактичних обробок.

Троянда «Чарльз де Мільз» (Charles de Mills), Gallica/Provins, невідома інтродукція, Данія, 1786 г. З Київського приватного саду художника і архітектора Олени Ковальової

5. Троянда «Гіпсі Бой»

Запашні, насичені, темно-малиново-фіолетові квіти троянди «Гіпсі Бой» (Gipsy Boy), розкриваючись, показують чарівні золоті тичинки. Аромат м’який. Невибагливий морозостійкий сорт. При вирощуванні у формі куща пагонам може знадобитися опора, чудовий на обелісках. Висота куща — 90-120 см.

«Не планую в землю висаджувати. Вона починає квітнути перша з усіх. Можливо тому, що в теплиці зимує. Тож тримаю поближче до себе.)», – досвідчений трояндар, садівник, господарка чарівного пейзажногог саду Ольга Флорова, Ходосівка, Київщина

6. Троянда «Ла Белль Султан»

Троянда «Ла Белль Султан» (La Belle Sultane, Aigle rouge, Mahaeca, Maheka, Violacea) має крупні, до 10 см, напівмахрові квіти незвичайного оксамитового, темно-фіолетового кольору з яскравим жовтим пучком тичинок в центрі та дивовижним ароматом. При цвітінні троянди породжуються численні відтінки: малиновий, фіолетовий, фіолетово-червоний в бордо, бузковий. Троянда утворює гарні розлогі кущі з гнучкими пагонами, дає багато порослі.

Добре підходить для живоплоту, незамінна для трояндових пейзажних заростей. Висота 150-200 см, ширина – 120-150 см. Стійкість до хвороб і морозостійкість – чудові, до грунтів не вибаглива. Цвітіння одноразове протягом 4-5 тижнів.

Троянда «Ла Белль Султан» (La Belle Sultane, Aigle rouge, Mahaeca, Maheka, Violacea), невідомої інтродукції, Нідерланди, 1795, з виставкового саду Девід Остін Роуз

7. Троянда «Тускані Суперб»

«Тускані Суперб» (Tuscany superb) — троянда з великими квітами та ростом. Пурпурно-червоні, напівмахрові, запашні, з чарівними золотистими тичинками квіти. Утворює міцний чагарник з розлогим, вертикальним зростанням і рясним листям.

Троянда “Тускані Суперб”, Thomas Rivers & Son Ltd., Великобританія, 1837), фото з виставкового саду Девіда Остіна

Портландські троянди фіолетових кольорів

Портландські троянди мають дамаське та гальське коріння. Ця група троянд була названа на честь герцогині Портландської, яка отримала (з Італії близько 1775 р.) троянду, відому тоді як Scarlet Four Seasons (тепер відома просто як The Portland Rose). Весь клас портландських троянд був розвинений з цієї троянди. Для троянд цього сорту характерне одноразове, зливне, довготривале цвітіння ароматних і дуже ароматних квітів.

На переферії фіолетового спектру захопимо смачні сливові відтінки, які так пасують осені і жіночності. Знову переходимо на особистості і, користуючись нагодою, передаю власні враження. Люблю цей сливовий в поєднанні з бірюзою… Пошарпані бірюзові двері (підглянуто в саду Людмили Воропаєвої) і що хочеш в цьому відтінку – ось вам шебі-шик, від якого танеш!

8. Троянда «Роз де Решт»

Троянда «Роз де Решт» (Rose de Resht) — одна з найкращих сортів історичних троянд, яка характеризується довготривалим цвітінням і сильним ароматом. Квіти яскраві лілово-червоні, розетковидні, дуже густомахрові, діаметром 5-7 см. Цвітіння рясне, повторне. Кущ компактний, пагони цупкі, міцні, висотою до 90-120 см, шириною — 70 см. Стійкість до борошнистої роси середня, до чорної плямистості – висока. Сорт морозостійкий, тіневитривалий.

Троянда «Роз де Решт» (Rose de Resht), інтродукція невідома, до 1900 р.) – відностиься до групи дамаських, портландських, шрабів

9. Троянда « Роз дю Руа »

Малинові квіти з фіолетовими відблисками «Королівської троянди» — «Роуз дю Руа» (Rose du Roi) — мають сильний аромат дамаських троянд. Квітує рясно в червні у невеликих гронах, іноді повторює цвітіння. Троянда з нерозплутаним клубком історичної спадщини. Названа на честь Людовіка XVIII.

«Ця троянда надзвичайно яскрава, але фотоапарат, на жаль, не передає колір», — Людмила Мельничук, власниця розплідника «Мельсансад», через руки якої пройшли легіони новонароджених троянд

10. Троянда «Альфред Коломб»

Червоні, рожеві, фіолетові відтінки троянди «Альфред Коломб» (Alfred Colomb) цвітуть хвилями протягом усього сезону. Сильний аромат великого розміру квітки, дуже повної, кулястої. Пагони без шипів або майже без них. Висота від 120 до 150 см, ширина — 90 см.

Стародавня троянда «Альфред Коломб» (Alfred Colomb), François Lacharme, Франція, 1865

11. Троянда «Артур де Сансал»

Троянда «Артур де Сансал» (Arthur de Santal) має охайної форми, дуже подвійні, темно-малиново-фіолетові квітки, на зворотному боці пелюсток світліші. Сильна, ароматна, має компактний вертикальний ріст (90-120 cм) з достатньою кількістю листя. Віддає перевагу теплому сухому клімату.

Троянда «Артур де Сансал» (Arthur de Santal), Scipion Cochet, Франція, 1855, відноситься до групи дамаських троянд, ремонтантних гібридів, портландських. З виставкового саду Девід Остін Роуз

12. Троянда «Леопольд Ріттер»

«Леопольд Ріттер» (Leopold Ritter) — плетистий сорт старовинних садових роз классу «гібриди троянди мультифлора». Квіти за формою нагадують гальські троянди: напівмахрові, пласкі. Забарвлення — темно-кроваво-червоне. Квіти зібрані у невеликі суцвіття по 3-7, дуже ароматні. Сорт вирізняється високою стійкістю до хвороб і умов та швидким зростанням. Висота куща 2-3 метри.

Троянда «Леопольд Ріттер» (Leopold Ritter), Rudolf Geschwind, Австро-Угорщина, 1900 р.

Післямова

І насамкінець — про красу відцвітання троянд. Ця якість була помічена в революційних у розвитку трояндової історії китайських трояндах. Це вони передали наступним поколінням здатність відходити красиво, а іноді навіть дуже красиво. Насичено рожева троянда Луїза Одьє з групи бурбонських старовинних троянд відцвітаючи, показує прив’янутий фіолетовий. Погляньте, як вміє природа!

Красиво відцвітає розкішна рожева Луїза Одьє, залишаючи фіолетовий на прощання. З групи бурбонських троянд, Margottin, 1851, з саду Ольги Флорової

А ця мохова троянда (що на фото нижче) з саду родини Микитинець. « Вона і “Рішельє” — найфіолетовіші в моєму саду» — каже Галина.

Троянда “Нуїц де Ян” (Nuits de Young) з саду Галини Микитинець

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Класифікація садових троянд: як не загубитися в їхньому різноманітті

Історія садових троянд, в сучасному розумінні, почалася в кінці 18 століття – коли з південно-східної Азії в Англію, а пізніше і до Франції, були завезені вічнозелені та теплолюбні види роз. Ці троянди мали нові декоративні якості: шкірясте блискуче листя, особливу шляхетну форму бутону та квітки, і особливо важливу властивість – ремонтантність, здатність до тривалого багаторазового цвітіння. Селекціонери намагалися створити нові сорти, які б поєднували в собі ремонтантність азіатських і морозостійкість європейських троянд. Вдалі спроби схрещування з’явилися лише на початку 19 століття.

Садові троянди – багаторічні рослини, листопадні чагарники, із прямостоячими або такими, що лазять або стеляться, стеблами. Висота або довжина рослин варіюється від 15-25 см до 8-10 м. Висота одних і тих самих видів може сильно змінюватися залежно від умов вирощування.

Різноманітність форми кущів троянд

Форма куща може бути різною – від розкидистої до вузькопірамідальної. Довжина квітконоса у садових троянд – від 10 до 100 см. Розміри квітів троянд варіюються від 1,5 см до 18 см, кількість пелюсток квітки – від 5 до 200.

Розміри та форма квіток троянд

Роза має унікальну форму квітки, яку неможливо сплутати з іншими квітами, їх існує близько десяти різних типів. Більшість сортів троянд мають одиночні квітки, деякі утворюють суцвіття, від невеликих, в три-п’ять квіток до численних, що налічують десятки квіток – у поліантових троянд.

За колірною гамою – найширше різноманіття, одноколірні, двоколірні, у штрихах, із облямівкою та навіть у цяточку. Деякі сорти троянд можуть істотно змінювати колір в процесі цвітіння. Зауважте тільки: чисто синіх троянд – не буває.

Аромат троянд

Аромат – важлива характеристика троянди. Крім звичайного аромату дамаської троянди, є троянди із фруктовим, цитрусовим, мускусним, пряним та іншими ароматами.

Розмноження троянд

Розмножують троянди, найчастіше щепленням на спеціальні сорти шипшини (підщепа). Саме такий спосіб розведення використовує більшість професійних розплідників. Рідше – діленням куща, кореневими відростками – для кореневласних троянд. Можна розмножувати троянди укоріненням живців – цей спосіб вимагає певних навичок і досвіду. Розмноження ж насінням – використовується радше селекціонерами.

Перед тим, як познайомитися з Міжнародною класифікацією троянд, для початку, давайте складемо собі загальне уявлення про те, які типи троянд використовуються в ландшафтному дизайні і озелененні наших садів. За властивостями та особливостям росту, садовим призначенням, троянди об’єднують в такі основні групи, як їх зазвичай каталогізують продавці саджанців.

Чайно-гібридні троянди

Основна відмінность цих троянд – найвища якість квітки і безперервність цвітіння. На одному квітконосі з’являється один великий бутон, форма і витонченість якого – основний критерій оцінки чайно-гібридних троянд. Це невисокі рослини від 60 см до 100 см, кущі компактні. Цвітіння починається з кінця травня, в кілька хвиль і триває до настання холодів. Квітки у цих троянд діаметром 10-14 см. Вони бувають махровими – 25-35 пелюсток, і густомахрові – 50-60 пелюсток. Забарвлення і фактура пелюсток цих троянд дуже різноманітні. Чайно-гібридні троянди – провідні у вирощуванні квітів для отримання зрізки для букетів.

Поліантові троянди і Флорибунда

Особливість троянд типу поліантових – пишне суцвіття з кількох квіток на одному стеблі. За формою куща ці троянди невисокі, як і чайно-гібридні. Цвітуть рясно і практично безперервно. Часто їх називають Клумбові троянди. Поліантові троянди отримані шляхом схрещування карликової багатоквітковою троянди з повторно квітучими сортами чайно-гібридних. Кущі низькі і компактні – 30-40 см, густі, гіллясті. Квітки дрібні – 3-4 см в діаметрі, часто махрові, зібрані в суцвіття.

Флорибунди отримані шляхом схрещування поліантових троянд з чайно-гібридними. Ці троянди стійкіше поліантових, кущі і квітки більші. Діаметр квіток – 4-8 см. Є бордюрні сорти – до 40 см, середньорослі – 60-80 см, високі – від 100 см. У троянд флорибунда – широке розмаїття забарвлень. Квітки можуть бути прості, напівмахрові і сільномахрові.

Спрей-троянди

Це популярна група троянд, яка відноситься до поліантових. Їх відмінна риса – кожен пагін виглядає як цілий букет. Кущі в цих троянд середньої висоти від 60см – 100 см, компактні. Квіткова кисть у них сильно розгалужена і усипана невеликими квітами – 4-7 см, як бризки. Звідси й назва – «спрей». Бутони дуже витонченої форми. Спрей-троянди можна вирощувати в бордюрах, групових посадках і як вазони рослина, промислово вирощується на зрізання.

Мініатюрні троянди / троянди-патіо / міні-флора

Ця група отримала статус у міжнародною класифікацією зовсім недавно. Це низькорослі сорти. Мініатюрні троянди – 20-25 см, патіо – 45-55 см. Кущики – густі. Компактні. Квітки у мініатюрних троянд дрібні – 1,5-2 см), у патіо – до 3-4 см. Одиночні або в суцвіттях, безлічі відтінків. Цвітіння рясне, безперервне. Рослини досить зимостійкі.

Мініатюрні троянди добре пристосовуватися до кліматичних умов. Можуть рости на альпійських гірках, у контейнерах, як бордюрна рослина, чудова у групових посадках, використовуються як вазони. Саме мода на розміщення горщиків з міні-трояндами у внутрішніх замощених двориках-патіо і дала назву групі.

Кущові / Паркові / Шраби / Напівплетисті / Ландшафтні

Пряморостучі або напівплетисті троянди мають свій клас в садовій класифікації – шраби. Це сильнорослі високі кущі. Коли говорять «паркові троянди» – мають на увазі ті шраби, які надійно зимують без всякого укриття. Сорти цієї групи об’єднує можливість використання, як у вертикальному, так і в горизонтальному озелененні. Вони мають потужні паростки до 2м і більше. Цвітуть рясно й тривало, іноді одноразово.

Більшість шрабів можна вирощувати як у опор, так і в кущовій формі, залежно від обрізки. У каталогах такі троянди можуть називати «напівплетисті» тому, що деякі сорти шрабів, отримавши опору, дають довгі пагони і їх можна вирощувати як невисокі плетисті троянди. Без опори – такі троянди сформують пряморостучій кущ. Не плутайте цю групу троянд з Видовими трояндами, які представляють види шипшин і їх культиварів.

Англійські троянди / Старовинні троянди / Романтика / Ностальгія

Ви можете зустріти назву «Старовинні троянди» в сучасних каталогах продавців саджанців троянд. Так називають сучасні троянди з особливою формою квітки. Але справжні Старі троянди – зовсім інші! Старими, в садовій класифікації, називають сорти троянд, відомі до появи чайно-гібридних троянд (1867 р.) і які з того часу залишилися без змін. Це група троянд, які мають гібридне походження та втратили вигляд шипшин. Ці троянди сповнені витонченості та шарму, але в популярності поступилися сучасним трояндам.

Сучасні кущові троянди зі старовинною формою квітки – в останні роки придбали мега-популярність. Їх називають, англійськими, романтичними, ностальгічними трояндами. У більшості у таких троянд великі махрові квітки у формі чаші, які в повному розпуску стають квартированими, тобто утворюють чотири розетки пелюсток в обрамленні крайніх. Це стійкі сучасні сорти троянд від різних оригінаторів. У багатьох сортів є властивість при наявності опори – давати довгі пагони, що дозволяє вирощувати їх як невелику плетистую троянду.

Найпопулярнішим селекціонером троянд цього типу став Девід Остін. «Остінкі» або «англійські троянди» – заслужено користуються любов’ю в світі садівників. Ці троянди мають сильний приємний аромат. У нашому розпліднику ми професійно вирощуємо троянди і ви можете купити у нас саджанці троянд недорого, з перших рук.

Плетисті троянди

До плетистих відносять троянди кількох видів і в офіційній класифікації плетисті троянди не виділяють в окрему групу тому, що «плетистість» – це лише особливість росту пагонів. Зазвичай, це сильноростучі троянди, із жорсткими пагонами. Довжина пагонів таких троянд може досягати 5м і більше. Можуть бути одноразово і повторно квітучими. За формою і забарвленням квітів – сучасні сорти плетистих троянд дають нам найширший вибір.

Плетисті троянди – одні з провідних рослин у вертикальному озелененні садів. Вони добре поєднуються з малими архітектурними формами – арками, альтанками, перголами, шпалерами та ін., незамінні при оформленні стін будівель, огорож, парканів. Назва «плетисті троянди» зазвичай є в каталогах компаній, які вирощують та продають саджанці троянд. Недорогі саджанці плетистих троянд ви можете купить в нашому розпліднику, тобто за цінами виробника.

Грунтопокривні троянди

До грунтопокривних троянд відносять сорти, які більше розростаються в сторони, а не у висоту. Пагони густо вкриті блискучим дрібним листям. Вони відрізняються стійкістю до холодів і хвороб. Цвітіння – дуже рясне і тривале. Суцвіття зібрані в густі китиці простих, напівмахрових або махрових квітів. Довжина пагонів може варіюватися від 50 см до 2 м. Дорослі кущі можуть покривати площу від 0,5 до 3 м2. На кущі може розпускатися до 500 квіток одночасно, залежно від сорту. У садовій класифікації троянд – ґрунтопокривних троянд немає, як і плетистих. Це пов’язано з тим, що властивість пагонів цих троянд – стелитися, тільки одна з багатьох ознак троянд. Грунтопокривні троянди – широко застосовуються в ландшафтом і садовому дизайні, озелененні. Вони чудово виглядають на підпірних стінках, схилах, відкритих майданчиках, можуть скласти альтернативу зеленому одноманітному газону.

А зараз давайте познайомимось із трояндами по-справжньому. Систематика троянд дещо складна для початківців. Однак загальні поняття та визначення все ж таки є сенс засвоїти. Це дозволити правильно обрати троянди при покупці, грамотно розмістити їх в саду и дати Їм правильні умови вирощування. Ми допоможемо вам розібратися, и ви станете справжнім гуру!

Міжнародна класифікація троянд

В основі поділу троянд на садові групи лежать – походження сортів і комплекс їх декоративних та біологічних особливостей. Струнка система садової класифікації троянд – дозволить вам об’єктивно оцінювати і підбирати троянди по їх перевагах, агротехніці та варіантах використання. Класифікація троянд – створена Американським товариством розоводів (ARS) і затверджена Всесвітньою федерацією товариств розоводів (WFRS). Троянди ділять, насамперед, на три основні групи:

Кожна група включає ряд підгруп.

I. Дикорослі, або видові троянди – WildRoses, orSpecies

У цю групу входять різні види шипшин і їх культиварів. У більшості з них – природний вигляд куща і цвітуть вони пишно і однократно.

II. Старі садові троянди – Old Garden Roses

Цю групу складають ті троянди, сорти яких були в культурі до отримання чайно-гібридних троянд, 1867 року, і лишилися незмінними. Ці старі троянди гібридного походження і вигляд шипшини був ними втрачений. Старі садові троянди квітнуть рясно, одноразово, їх аромат дуже приємний, часто зимують без укриття. Останнім часом старі троянди здобули велику популярність, а знавці завжди цінували їх витончену стриману красу. Вони хороші для поодиноких та групових посадок.

III. Сучасні садові троянди – Modern Roses

До Сучасних троянд відносяться всі групи, що з’явилися в культурі після виведення першого чайно-гібрідного сорту Ля Франс (La France, 1867р.). Чому ця подія вважається переломною у світової селекції троянд? Ми вже переконалися, що Старі троянди, попередники сучасних – були далеко не ідеальні. В більшості своїй, вони мали одноразове цвітіння, схильні захворювання і недостатньо зимостійкі, що стримувало їх широке розповсюдження.

І ось в 20-х роках 19 століття у Франції в результаті складної міжвидової гібридизації були виведені Ремонтантні троянди – повторноквітучі. Вони показали високу якість квітки і достатню для Європи зимостійкість. Висота кущів досягала 1,5 м і більше. Квіти їх були великими 8-10 см, запашними, округло-чашовидної форми та були махровими. Квіти зібрані в суцвіття по 2-5 квіток. Такі троянди домінували у світовому асортименті 70 років і мали масу сортів. Але, вони були тільки рожевого і червоного кольорів. А друге цвітіння було набагато слабкіше першого.

Поява французького сорту «Ля Франс» від оригінатора Гійо – стало революцією у селекції. Ця троянда має пишне повторне цвітіння, а подальше схрещування її з іншими трояндами дозволило отримати приголомшливу кількість сортів з багатою колористичною гамою, різноманітними формами квіток, що і лягло в основу отримання більшості Сучасних троянд. Сучасні троянди розділені на кілька груп, які включають і їх плетисті форми – клаймбінг або клаймер (Climbing).

Англійські троянди — найкращі сорти, поради щодо догляду і використання

Хіба можна так швидко піти з демонстраційного саду Девід Остін Роуз? Ми ще залишаємось! В минулій статті ми знайомились з видатним селекціонером троянд, з його творчим шляхом, що подарував світові славнозвісні троянди, знані всіма як «англійські» — Девідом Остіном (1926-2018). Сьогодні будемо знайомитися ближче з цими трояндами, любовно – остінками. Пройдемося ще і ще доріжками його неперевершеного парку і послухаємо рекомендації, які надають садівники центру всім поціновувачам англійських троянд щодо їх вирощування та догляду, поєднання і використання в приватних садах.

Англійські троянди — найкращі сорти, поради щодо догляду і використання

Створення сортів остінок, поділ на групи

Селекцію троянд часто називають поєднанням мистецтва та науки. Щоб отримати новий сорт в David Austin Roses, попередньо проводиться довготривала робота — схрещують двох батьків, потім збирають насіння і висівають його. Щорічно проводиться вручну 40 тис. запилень протягом 14 тижнів. Згодом відбирають 8 тисяч рослин із 120 тисяч. По п’ять рослин від кожного схрещування висаджують на різних дослідних ділянках під прискіпливим наглядом.

Вони мають відповідати тим вимогам, які ставив перед собою Девід Остін:

  • стійкість до посухи,
  • хороший імунітет,
  • приємний аромат,
  • красива квітка.

Всі нові сорти англійських троянд відповідають задуму їх творця – Девіда Остіна

Якщо все йде за планом, то у сорта, який відповідає цим вимогам, є шанс через 8 років отримати право носити горде ім’я троянди Девіда Остіна. Знамениті дослідні поля в Олбрайтоні займають 12 га. Це долини, залиті фарбами і неймовірним ароматом. А ще це справжня наукова лабораторія, де використовують різні способи схрещення, широчезний (більше 900 сортів) асортимент троянд для селекції, який є процесом безперервним.

Всі нові сорти англійських троянд відповідають задуму їх творця – Девіда Остіна. Власне, цим вони і вирізняються з-поміж тисяч інших сортів троянд:

  • Девід Остін створював найніжніші пелюстки, через які може проникати сонячний промінь, немов підсвічуючи їх і роблячи троянду кожного разу різною. Як він стверджував, такі пелюстки вивести набагато складніше, ніж саму квітку.
  • Важливим також є вигляд самого куща, який має бути округлим, природним, вільно рости вширину, а не витягуватись.
  • Аромат – душа троянди.
  • Безперервність цвітіння, стійкість до хвороб і невибагливість у догляді.

Англійські троянди в основному відносяться до шрабів, багато з яких можна вирощувати як клаймбери (невисокі плетисті троянди). Є і справжні велетні – рамблери, здатні прикрасити будівлі під самий дах, дерева та різні садові споруди.

Широка кольорова гамма дозволяє обирати серед безлічі сортів, які відповідатимуть простому чи хитрому задуму, впишуться в сільський чи регулярний стиль саду і точно прийдуться до смаку найвибагливішому садівнику-дизайнеру. Вони — чарівні! Це еталон трояндового куща. Якщо троянда, то така ж щедра на цвітіння, енергійна на зростання, скромна на запити і пахуча до запаморочення від задоволення.

Девід Остін створював найніжніші пелюстки, через які може проникати сонячний промінь

Найкращі сорти англійських троянд, за рекомендаціями Девід Остін Роуз

Багато троянд Остіна гідні зайняти місце в будь-якому саду. Та деякі свої сорти David Austin Roses виділяють, як одні з найкращих. Ці троянди поєднують виняткову красу з видатним здоров’ям та надійністю. Багато з цих сортів також можуть похвалитися приємними ароматами. Від тендітних світлих до насичених темних відтінків білого, рожевого, жовтого, помаранчевого кольорів з переливами і сяйвом – палітра-мрія!

Серед білих і кремових сортів це Claire Austin (2007), Kew Gardens (2009), Susan Williams Ellis (2010), William &Cathrine (2011), Wollerton Оld Hall (2011), Desdemona (2015), Wanessa Bell (2017).

Серед персикових, абрикосових жовтих, насичених і при цьому стриманих помаранчевих сортів найкращі: Golden Celebration (1992), Malvern Hills (2000), Charles Darvin (2003), Lady of Shalott (2009), The Lark Ascending (2012), The Poet`s Wife (2014), Road Dahl (2016), Dame Judi Dench (2017), Tottering by Gently (2018).

Найбільший вибір сортів, звичайно, серед рожевих відтінків, як і будь-яких троянд, бо це «заброньований» за ними у природи колір. Ніжно-рожеві: Scepter`d Isle (1996), The Generous Gardener (2002), The Lady`s Blush (2010), Emily Bronte (2018), Eustacia Vye (2019).

Насичений рожевий: Constance Spry (1961), Gertrude Jekyll (1986), The Mayflower (2001), Mortimer Sackler (2002), Harlow Carr (2004), Strawberry Hill (2006), Princess Alexandra of Kent (2007), Princess Anne (2010), Olivia Rose Austin (2014).

Пурпурові: Thomas Becket (2013), Gabriel Oak (2019).

Англійська троянда, сорт Vanessa Bell, Austin, Великобританія, 2017

Троянда Desdemona, Austin, Великобританія, 2015

Троянда Lady of Shalott, Austin, Великобританія, 2009

Поради щодо догляду за англійськими трояндами

Секретами успіху вирощування англійських троянд спеціалісти розплідника залюбки діляться зі своїми шанувальниками. В принципі, з англійськими трояндами все просто, принаймні не дуже складно.

Посадка

Важливі хороша підготовка ґрунту перед посадкою та ретельний вибір сорту для конкретного місця в саду. Для орієнтиру — остінкам потрібно хоча б чотири-п’ять годин хорошого сонця в день.

Підживлення

Перше підживлення троянд радять робити з початком вегетації збалансованими добривами. Для заохочення повторного квітування — після першої хвилі цвітіння. Гранульоване добриво потрібно розсипати довкола основи куща, заглибити в землю, добре полити і замульчувати перепрілим компостом, гноєм, соломою.

Девід Остін Роуз має і продає свої фірмові добрива. Важливо, щоб добрива були збалансованими, оскільки при додаванні занадто багато азоту – кущі витягуватимуться, цвітіння слабшатиме, троянди будуть більш вразливими до хвороб. Забагато фосфору та калію – підвищений ризик створення токсичного середовища в грунті.

Троянда The Lady Gardener в міксбордері

Полив і мульча

Глибоке поливання хоча б раз на тиждень в спеку, мульчування і хороша циркуляція повітря (особливо якщо це витка троянда, прикріплена до стіни) – передумова попередження таких хвороб, як чорна плямистість і борошниста роса. Вони троянду не вб’ють, але можуть знесилити. Крім того, ці прості агротехнічні прийоми забезпечать гарний здоровий вигляд, а відтак і цвітіння троянд-остінок.

З віком і розвитком кореневої системи троянда стає більш стійкою до таких проблем, але якщо вони дошкуляють, розплідник радить замінити такий сорт на більш стійкий до захворювань, щоб отримувати від троянди тільки задоволення.

Обрізування троянд

Обрізування англійських троянд спеціалісти Девід Остін Роуз радять робити пізньої зими-ранньої весни, коли починають з’являтися перші ознаки росту, як правило, з лютого по березень, і звертають увагу на важливість цієї процедури. Основна мета обрізки – створити стрункий, привабливий чагарник, з хорошою структурою. Процес змінюється залежно від віку рослини.

Після першого сезону цвітіння (наступної весни) потрібна лише дуже легка обрізка: пагони вкорочуються на 3-5 см, а також всі довгі непропорційні гілки — до придання троянді симетричної форми. Потім застосовується правило “чотири D” (dead, dying, damaged and diseased) — видаляються усі мертві, вмираючі, пошкоджені та хворі стебла. Також обов’язково видаляється все листя, що залишилося, адже саме тут спори хвороб можуть спати, готові кинути виклик рослині в наступному році.

До третього року троянда стає повністю сформованою рослиною, отже простір для обрізування стає більшим, є можливість впливати на її розмір і форму. Для більш високого чагарника радять обрізати гілки менше, ніж на третину. Щоб зберегти існуючий розмір, обрізають на третину довжини пагона. Щоб зменшити розмір куща, обрізають вдвічі або навіть більше.

При обрізуванні троянді потрібно надавати округлий вигляд. Якщо певний сорт переростає потрібні параметри і квітує не дуже щедро, краще спробувати його вести як плетисту троянду, оскільки сильне обрізування такого сорту тільки заохочує пагони наздоганяти втрачені розміри.

Спеціалісти Девід Остін Роуз радять не боятися обрізати троянди сильно: вони надзвичайно витривалі і відростуть, навіть якщо обрізати всі стебла прямо до основи (наприклад, при підмерзанні або потребі радикального омолодження). І більш того, вони наголошують, що косий зріз над брунькою хоч і є логічним, але не критичним.

Троянда Harlow Carr в міксбордері

Рекомендації розплідника щодо використання остінок в дизайні саду

Англійські сади починаються з англійських міксбордерів. Англійські троянди просто створені для них: кольорові плями, здатність без проблем ділити місце під сонцем з сусідами та ароматна насолода протягом літніх місяців і до перших морозів. В короткі терміни вони здатні підсилити красу задуманої композиції, заповнити вільні місця, створивши м’які акценти.

Троянда Dame Judi Dench розквітнула над краєм цього формального бордюра, мальовничо пом’ якшуючи його жорстку лінію

Троянда Charlotte своїми вишуканими жовтими розетками і компактним, густим, але вертикальним ростом приносить структуру та красу в міксбордер

Троянда Hyde Hall — задумана як романтична, вона повністю втілює цей план: прекрасно поєднується зі скульптурами, створюючи фокусні точки в трояндових садах. В парку ДОР представлено багато красивих творів дружини Девіда Остіна — Пет Остін

Англійські троянди-шраби найкраще виглядають, коли висаджуються групами з трьох і більше одного і того ж сорту, вони будуть рости разом, утворюючи один щільний чагарник. Англійські плетисті троянди, як невисокі клаймбери так і потужні рамблери, квітують двічі на сезон, пахнуть і прикрашені квітами від самого низу і до верху. Арки, обеліски, перголи, садові шпалери, стіни будівель, паркани – задекорувати можуть все. Це перші претенденти для створення яскравих акцентів з романтичним наголосом.

Троянда Constance Spry – найвищий англійський клаймбер. Історична, бо перша англійська троянда, хоча квітує тільки раз на початку літа, залишається цінним сортом чудового глибокого кольору з дивовижно сильним ароматом

Троянда St. Swithun — трояндова арка в саду не тільки додасть висоти і формальності, це також дозволить вам по-справжньому насолодитися красою і ароматом вашої троянди кожного разу, коли ви будете проходити повз. Для великих арок ДОР радять садити по дві троянди з кожної її сторони

Троянда Malvern Hills — арки не обов’язково мають бути обплетені щільно: сучасного вигляду додасть «прозорість», коли металева конструкція буде дещо проглядатися

Троянда The Pilgrim — м’ якого вершкового-жовтого кольору квіти можуть вбрати обеліск, створюючи яскраву особливість саду

Колір троянд і супроводжувальних рослин – це питання особистого смаку, але є кілька простих рекомендацій, яких можна дотримуватися. Більші площі можуть бути розписані більшою кількістю кольорів, тоді як менші сади виграватимуть від меншої їх кількості. При змішуванні кольорів важливо садити один сорт в групах 2 або 3, тоді кожен колір матиме достатньо місця, щоб вплинути на загальну картину.

Троянди-остінки Gertrude Jekyll та Olivia Rose Austin

Демонстраційний сад Девід Остін Роуз

Демонстраційний сад Девід Остін Роуз

Щоб створити трояндовий бордюр, троянди варто висаджувати ближче одна до одної, ніж зазвичай, щоб сформувати безперервну, щільну лінію.

Троянда “Королева Швеції” утворює елегантну невисоку стіну

Дорогі читачі! Прекрасні англійські троянди без перебільшення створили переворот в трояндовому світі, повернули інтерес до старовинних троянд, пом’якшили і притишили своїм виглядом помпезність класичних трояндаріїв, наші домашні клумби та рабатки. Романтичне зачарування викликають остінки в серцях поціновувачів королеви саду: всі троянди гарні, але ці – особливі. Так, швидко облітають. Так, їм у нас буває спекотно. Час і терпіння – і відкриється та сприйметься вся краса і міць цих тендітних троянд. Все, що хотів ними сказати Девід Остін.

До речі, для перезавантаження і миттєвого перетворення саду або місця відпочинку садівники Девід Остін Роуз радять посадити улюблений сорт англійської троянди в гарний горщик і насолоджуватися красою кожного разу, вдихаючи аромат і споглядаючи шквальне цвітіння прямо поруч з усіма вашими органами чуття! 🙂 Що і треба для повного розслаблення та спокою на своєму подвір’ї! Скоро літо: кропиви дочекались, дочекаємось і троянд!

ЗЕЛЕНА САДИБА.