Як давати вето телятам

Як давати вітаміни для росту і розвитку телят?

Як і будь-які інші тварини, молоді телята, крім регулярного і збалансованого харчування, потребують вітамінів для швидкого зростання і зміцнення. У статті будуть розглянуті найнеобхідніші для життєдіяльності великої рогатої худоби корисні елементи.

важливо! Крім вигулу і годування концентрованими кормами, тварини потребують додаткових поживних добавках, позитивно впливають на їхнє здоров`я.

Ознаки нестачі вітамінів у теляти

Якщо молодняк страждає від авітамінозу, то це проявляється такими симптомами:

  • дефіцит вітаміну A – погіршується зір, запалюється або пересихає рогова оболонка очей, тварина погано орієнтується в просторі, порушується робота шлунково-кишкового тракту-
  • D-дефіцит – порушується зростання опорно-рухового апарату, телята швидко втомлюються, частіше відпочивають, втрачають вагу, хода стає нестійкою, деформуються кінцівки, клаптями випадає шерсть-
  • C-дефіцит – біліють шкіра і слизові оболонки, на яснах спостерігаються крововиливи-
  • E-дефіцит – знижується апетит, з`являються млявість, швидка стомлюваність, частішають дихання і серцебиття-
  • B-дефіцит – затримується зростання, виникають паралічі, рідшає шерсть, з`являються виразки на шкірі.

Які вітаміни потрібні телятам для швидкого росту і розвитку

Щоб швидко рости і добре розвиватися, телятам потрібно давати такі корисні елементи:

  • вітамін A – сприяє набору маси тіла і інтенсивному росту, підвищує імунітет-
  • D – забезпечує нормальний розвиток кісток, покращує обмін речовин, захищає від появи рахіту-
  • B – нормалізує роботу шлунка і кишечника-
  • E – підтримує роботу серця, допомагає розвивати м`язову масу, мускулатуру, захищає печінку-
  • кальцій – зміцнює кістки-
  • фосфор – нормалізує роботу нервової системи.

Чи знаєте ви? Бики Не будете звертати уваги квітів, в тому числі і червоний, тому під час кориди бик кидається на червоний плащ матадора не через його кольору, а через те, що його дратує рух.

З якого віку можна давати вітаміни

Перші порції необхідних корисних елементів телята отримують з самого народження з коров`ячого молока. Але якщо отелення доводиться на осінньо-зимовий період, коли кількість необхідних речовин дуже мало, рекомендується в молоко додавати по кілька крапель мультивітамінів для новонароджених.

Добова норма прийому

Для телят мінімальна добова доза полягає в наступному:

  • вітамін А необхідний в дозі 30000-40000 МО-
  • D – від 3000 до 4000 МО на добу-
  • E – 30-40 МО на добу-
  • B1 – по 30 мг на 1 голову на добу.

важливо! Всі вітамінні препарати необхідно давати тваринам, строго дотримуючись інструкції і рекомендацій ветеринара.

Як правильно давати телятам

З метою профілактики виникнення важких захворювань внаслідок авітамінозу, вітамінні комплекси у вигляді порошків слід додавати тваринам в приготований корм. У разі появи ускладнень необхідно вводити препарати внутрішньом`язово або підшкірно у вигляді ін`єкційних розчинів.

У порошках

Кращими порошковими препаратами, які володіють великою кількістю вітамінів і мінералів, є:

  1. «Гаврюша премікс для телят» – містить вітаміни A, D3, E, а також марганець, мідь, цинк, кобальт, селен, йод, залізо, магній. Дозування полягає в тому, що 1 пакет препарату змішують з пшеничним борошном у співвідношенні 1: 1 і приготовлену суміш додають в корм: для місячних телят по 5 г на 1 голову, для 2-місячних – по 8 г, для 3-місячних – по 12 г, в 4 місяці – по 15 г, в 5 місяців – по 18 г, в 6 місяців – по 20 г суміші.
  2. «Біомікс для телят Стандарт» – включає вітаміни A, D3, E, B1, B2, B4, B6, B12, а також залізо, цинк, мідь, кобальт, йод, марганець, селен, кальцій, фосфор, магній. Додають препарат в корм молодняку, починаючи з 15-го дня від народження. Добова доза становить 50 г на 1 голову.
  3. «Солвімін Селен» – вміщує вітаміни A, D3, C, K, B1, B2, B6, B12, нікотинамід, кальцію пантотенат, селен. Застосовується для молодняку ​​в перший тиждень життя по 2-4 г на 20 л води (добова норма).

Чи знаєте ви? За 1 хвилину корова здійснює близько 100 жувальних рухів, а то, що вона їсть, безпосередньо впливає на смак її молока.

В уколах

Оскільки ін`єкції викликають стрес у тварин, фахівці рекомендують вводити корисні речовини молодняку, починаючи з 6-місячного віку, а також для бичків, щоб швидше росли. Найпоширеніші з них мають такі назви і способи застосування:

  1. «Тривит» (A, D3, E). Для профілактики потрібно проколоти препарат внутрішньом`язово або підшкірно по 1,5-2 мл 1 раз на тиждень протягом місяця.
  2. «Тетравіт» (A, D3, E, F). Для профілактики вводять по 2-3 мл на 1 тварина на добу 1 раз в 2 тижні, під час лікування – 1 раз в тиждень.
  3. «Елеовіт» (A, D3, B1, B2, B6, K, фолієва і пантотенова кислота, нікотинамід, ціанокобаламін, біотин). Вколюють препарат по 2-3 мл на 1 тварина на добу 1 раз на місяць для профілактики, з лікувальною метою – 1 раз в 7-14 днів.

Прямі джерела корисних речовин

Крім штучних препаратів, існують і прямі джерела корисних речовин. До них відносяться:

  • молоко – містить в собі всі необхідні корисні для теляти речовини-
  • сіно – якщо воно висохло на сонці, то в ньому виробляється вітамін D, а якщо в тіні, то каротин і B3-
  • свіжа трава (трав`яні корми) – корисна завдяки що входять до неї вітамінів B2 і B3, а в люцерні міститься вітамін E-
  • морква – багата каротином, завдяки чому в організмі тварини виробляється вітамін A-
  • зерно – містить багато вітамінів B1, B5.

Як поєднувати прийом вітамінів з годуванням

Завдяки правильному і повноцінному раціону, у телят чи не з`явиться авітаміноз. Головним завданням фермерів є забезпечення молодняку ​​необхідної добової дози вітамінів і мінералів, незалежно від того, в якому вигляді вони даються. При складанні щоденних порцій харчування необхідно враховувати вік тварин, їх вага, щоб визначити необхідну дозу препаратів. А також слід урізноманітнити харчування тварин за допомогою овочів, коренеплодів, комбікормів. Для того щоб телята швидко росли і розвивалися, їм життєво необхідно вживати в їжу корисні елементи. Тваринники повинні знати всі ознаки авітамінозу у телят, щоб вчасно запобігти виникненню важких захворювань, які можуть привести до летального результату.

ГОДІВЛЯ І ДОГЛЯД ЗА ТЕЛЯТАМИ ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО ВІДЛУЧЕННЯ

Годівля і догляд за теличками мають надзвичайно великий вплив на майбутню продуктивність корів. Для хорошого фізіологічного життєвого старту потрібно, щоб у перший день свого життя новонароджена теличка знаходилася біля матері. Це сприятливо впливає як на корову, так і на теля.Телята народжуються без імунітету і їх здоров’я повністю залежить від дій фермера. Багато телят слабкі із-за низької імунізації і стресів. Данським дослідним інститутом було встановлено, що телята, яких випоюють із соски у перший місяць життя і які отримують багато молозива а також уваги, даватимуть приблизно на 3 л більше молока в день після першого ж отелення. У забезпеченні достатнього рівня імунізації телят важливу роль грають імуноглобуліни, які всмоктуються стінками кишечника з молозива корови одразу після народження теляти.

Випоювання молозивом і імунізація

Молозиво відіграє надзвичайно важливу роль в імунізації проти будь-якої інфекції упродовж життя. Новонароджене теля не має ніякого імунітету взагалі і залежить виключно від годівлі і догляду. Це пов’язано з тим, що зазвичай корова і теля не утримуються разом, як це відбувається в природі. Теля намагається знайти дійку для ссання із піднятою під кутом 45º головою. Це дуже важливо з огляду на будову стравоходу і засвоєння молока.

Чому теля ссе?

Смоктальний рефлекс – це природний рефлекс, який дозволяє молоку потрапити в ту частину шлунка, де відбувається коагуляція, якщо молоко тепле чи кисле. Найбільш інтенсивно цей рефлекс проявляється в перші 2 дні і поступово згасає через 4 тижні, коли розвивається рубець для перетравлення кормів. Якщо теля п’є холодне молоко із миски чи чаші, а голова опущена вниз, молоко просто тече через шлунок, процес коагуляції не відбувається. Результат – діарея і втрата поживних речовин. Інфекція може стати причиною хвороби.

Як випоювати?

В перші 2 години після народження теляті необхідно дати випити 0.5-1 л щойно видоєного теплого молозива, якщо теля занадто слабке, щоб пити, згодувати 1.5-2 л молозива через зонд. Упродовж 6-8 годин після народження згодувати ще 2-3 л молозива. Навіть якщо теля знаходиться разом із матір’ю, йому необхідно згодувати молозиво, щоб переконатися, що воно дійсно його отримало. В загальному протягом першого дня життя теляті необхідно згодувати 4-5 л молозива і протягом першого тижня продовжувати давати стільки, скільки воно зможе випити. Не слід випоювати телят молозивом від хворих, маститних корів.

Табл.1. Склад звичайного молока і молозива.

Табл. 2. Зниження вмісту імуноглобулінів після отелу.

Години після отелення Вміст імуноглобулінів

Зберігання кислого молозива

Дійна корова дає набагато більше свіжого молозива, ніж теля може випити. Цей цінний продукт можна ефективно використовувати, якщо збирати і зберігати його виключно для новонароджених телят, а не згодовувати старшим телятам замість корму. Його поживна цінність набагато вища за будь-який інший замінник молока, і якщо вам вдасться зберегти молозиво, ви зможете забезпечити захист тварин від багатьох хвороб і значно зекономити свої кошти, не купуючи замінники сумнівної якості.

Як готувати кисле молозиво?

Кисле молозиво можна зберігати 2-3 тижні, якщо дотримуватися таких правил:

1. ретельно мити вим’я перед доїнням;

2. збирати достатню кількість молозива для 2-3 тижнів годівлі у бездоганно чистому бідоні;

3. не використовувати молозиво з антибіотиками і від маститих корів;

4. додати 1 літр кисломолочного продукту, йогурту, А-38 і т.п. до першої порції молока в відрі або 10 мл. пропіонової кислоти на 1 літр щойно видоєного молозива;

5. зберігати молозиво при кімнатній температурі 17-20ºС;

6. кожного разу, під час доливання молозива, ретельно перемішувати його;

7. перед напуванням додати¼ літра води з температурою 60ºС на 1 літр молозива. Температура суміші становитиме 30ºС з вмістом сухої речовини 12-13%.

Зберігання кислого молозива.

Ємкість із краном чи ручкою для зливу на дні – найкращий варіант. Підійде також і звичайний бідон. Для зберігання молозива можна використовувати різні системи, але тара має бути чиста. Процес прокисання має розпочинатись із додавання до молозива відповідної бактеріальної культури. Розморожувати молозиво слід дуже обережно, тому що антитіла руйнуються при температурі, вищій за 40ºС. Потримайте заморожене молозиво кілька годин при кімнатній температурі 20ºС і воно стане придатним до використання. Розморожувати можна і на водяній бані 45ºС. Молозиво, що випоюється телятам, має бути 35-40ºС.

Молозиво із банка молозива дається телятам у таких випадках:

– корова дає дуже мало молока після отелу;

– молоко вилужнюється перед отеленням;

– у корови дуже короткий сухостійний період.

Практичне використання систем випоювання і поліпшення

поведінки телят

Задовольнити потребу телят у ссанні можна за допомогою:

2. бідона чи резервуара із зафіксованими сосками;

3. муляжу дійки, що плаває на поверхні молока у відрі (бідоні);

Ретельно мийте соски з однієї простої причини – молоко прекрасне

середовище для бактерій. В міру того, як у теляти згасатиме рефлекс ссати, воно почне більше лизати. Теля буде лизати і себе, і інших телят. Це соціальна поведінка. Було встановлено, що телята, які мають можливість лизати інших телят, психологічно більш стабільні і, як результат, більш здорові. Дуже важливо, щоб корова і теля щонайменше 1 день утримувалися разом.

Види замінників молока та їх використання

Якщо використовується сухе молоко, до 130 г порошку додають 0.9 літра . Найкращий замінник молока, на основі збираного молоко (60% збиране молоко). Основою для деяких замінників служить соя як джерело білка, але новонароджені телята не спроможні засвоювати сою. Існують і замінники, основа яких – сироватка, але все ж продукти з чистим молоком дають найкращі результати. Вміст концентрату може бути таким:

Важливі передумови для того, щоб телята якомога швидше почали їсти і розвивати рубець:

1. Пропонувати концентрований корм з першого тижня життя.

2. Свіжий концентрований корм в чистій годівниці упродовж дня.

3. Концентрований корм має бути високої

5. Вільний доступ до чистої води.

6. Вільний доступ до хорошого сіна.

Автор: Андерс Еріксон, консультант з молочного скотарства та викладач Сільськогосподарського коледжу Зіланда (Данія)