Мох навіщо він потрібний

Зміст:

Навіщо потрібен мох при вирощуванні орхідей і як його використовувати? Види та фото рослини

Кращий ґрунт для орхідей фаленопсис: ТОП-6 покупних варіантів

Серед усіх орхідейних субстратів, які сьогодні пропонують квітковий ринок, багато гідних варіантів. Виділимо пропозиції популярних виробників – їх товар відповідає вимогам квітникарів про те, який ґрунт потрібен для посадки орхідеї фаленопсис у домашніх умовах.

Orchiata

Орхіату – кора новозеландської сосни Pinus Radiata. Субстрат високоякісний, що має низку переваг перед конкурентами.

Аргументи на користь орхіати:

  • довговічність – може прослужити до 7 років;
  • повітропроникність;
  • відсутність токсинів та хвороботворних мікроорганізмів;
  • збалансованості рівня PH – 5-6;
  • помірна шорсткість – сприяє фіксації коріння;
  • відсутність гострих кутів.

Виробник пропонує 5 різних фракцій Orchiata. Розміри кори в залежності від вибраного виду – 3-25 мм.

Істотний недолік субстрату – його ціна.

Квіткове щастя

Готовий до використання ґрунт для вирощування орхідей від української. Субстрат із додаванням торфу, збалансований, містить комплексні добрива.

Усі компоненти оптимізовані під особливості зростання та розвитку орхідеї. Субстрат не містить патогенної мікрофлори. Його ефективність перевірено та підтверджено тестами

Зручна вакуумна упаковка Дой-Пак з денцем, що розправляється. Об’єм вмісту – 2.5 та 1 л. Грунт легкий, розсипчастий, кора гарної якості, доданий білий мох.

Seramis

Є комплексом, що включає глиняні гранули, збалансовані добрива та індикатор вологості. Його можна використовувати необмежену кількість разів протягом довгих років.

Основу субстрату складає спеціально оброблена глина у вигляді пористих гранул, збагачених біологічно значущими елементами – NPK

Сераміс регулює рівень вологи після поливу. Інноваційний субстрат підходить для різних видів орхідей.

Сераміс має ряд переваг, що дозволяють зупинити вибір саме на ньому:

  • при пересадці його не потрібно замінювати новим, достатньо досипати недостатню кількість;
  • згодом не відбувається його ущільнення, структура залишається колишньою завдяки дрібним порам, гранули регулюють водний баланс,
  • накопичуючи мінеральні розчини, а потім поступово повертаючи їх у ґрунт;
  • рослину можна поливати 1 раз на три тижні – індикатор вологості покаже, коли це потрібно зробити;
  • всі необхідні для зростання речовини містяться у збалансованих добривах.

Сераміс виключає появу цвілі та комах. З мінусів Seramis можна виділити його вартість та обмеженість у продажу. Субстрат Сераміс є не у всіх квіткових магазинах.

Ефект Біо

Цей один із найпоширеніших субстратів. У ньому присутні виключно органічні компоненти. Найголовніший із них – кора ангарської сосни.

Субстрат Ефект Біо пухкий, легкий, повітропроникний. Сировина оброблена та висушена

Доломітове борошно, що входить до складу Ефект Біо, нормалізує рівень кислотності грунту. Наявність мікроорганізмів у складі ґрунту підвищує імунітет фаленопсису та його опірність стресам.

Покон

Спресований екобрикет квіткового субстрату від нідерландської компанії “Покон”.

У переліку інгредієнтів: волокно кокосу та ефективне добриво – азофоска (NPK) у співвідношенні 20:20:20. Рівень кислотності рН – 5,5-7,0.

Компостовані м’які волокна кокоса роблять структуру субстрату пористою, що швидко насичується повітрям.

Запасу поживних речовин вистачає на 2 місяці. У ґрунті немає ні пилу, ні бур’янів.

Готується субстрат дуже легко: додають 3 літри води та чекають 3 хвилини. Субстрат готовий до застосування! Об’єм отриманого ґрунту – 10 л.

Сади Ауріки

«Сади Ауріки» є ідеальним субстратом для фаленопсисів – Орхідея Профі. Це суміш високоякісної соснової кори, волокон та стружки кокоса, деревного вугілля та білого моху (сфагнуму).

Субстрат не містить торфу та керамзиту, отже ризик загнивання коренів та швидкого засолення ґрунту зведений до мінімуму.

Серед переваг субстрату «Сади Ауріки»: доступна вартість та повноцінний склад. Наповнення та розміри компонентів можна розглянути крізь прозору упаковку

Цеофлора

У складі – водний алюмосилікат, що має осадове або вулканічне походження. Це природний камінь цеоліту. Він містить оксиди металів: калію, алюмінію, кремнію, заліза, натрію та ін.

Рівень кислотності – нейтральний, тому всі ці елементи чудово засвоюються.

Субстрат Цеофлора Схожий на тверду глину, має перламутровий блиск кольору яшми, оброблений за особливою технологією

Ґрунт довгостроковий, не ущільнюється, не втрачає структури.

Суміш із ґрунтом для орхідеї

Живу або сушену добавку використовують як частину добривної ґрунтової суміші. Така добавка дозволяє покращити дренажні властивості ґрунту. Спеціальний субстрат готують за простим рецептом:

  • суху добавку попередньо заливають окропом;
  • обтирають рослину, намагаючись не пошкодити її структуру;
  • заморожують рослину;
  • після 12 годин у морозилці обсушують добавку.

Після очищення рослину удобрюють (використовують мінеральні добавки) і знову просушують. Застосування суміші дозволяє не тільки регулювати рівень вологи, а й удобрювати ґрунт під час поливу орхідей. У ґрунті мінеральні добавки тримаються значно менше.

Склад живильного субстрату

У ґрунті для орхідеї міститься не лише сфагнум, а й додаткові живильні компоненти. Використання добавки в комплексі з іншими поживними сумішами ефективніше. У ґрунт додають листя папороті, кору сосни та вугілля (краще вибирати деревну добавку).

Як використовувати?

У складі ґрунту

Мох у рази підвищує вологоємність субстрату. 1 частина висушеного компонента здатна вбрати більше 20 частин води, що в 4 рази перевищує навіть властивості вбирання гігроскопічної вати. Висихаючи, клітини світлішають завдяки наповненню повітрям. Звідси й виникла назва «білий мох».

Багато квітникарів особливо в сухих приміщеннях додають його до складу субстрату або ґрунту. Але при додаванні в ґрунт його слід нарізати великою фракцією та використовувати не більше 10% від загального обсягу ґрунту.

Перед застосуванням замочують у теплій воді, щоб видалити непотрібних комах. Потім віджимають та нарізають. Краще перед застосуванням мох просушити.

Пролив його добривом, наприклад, Кемірою Люкс і протримавши в закритій ємності кілька днів, він на тривалий час забезпечить харчуванням орхідею. А бактерицидні властивості врятують кореневу частину можливого гниття.

Як мульчуючий матеріал

Мульчування застосовується переважно для гальмування швидкого випаровування вологи з поверхні субстрату. Але основне завдання полягає у всмоктуванні шкідливих сольових випарів. Тому як профілактика швидкої засальності субстрату на поверхню викладається тонкий шар (до 1 см) сфагнуму.

Ще мульча сприяє рівномірному розподілу вологи у моменти поливу. Нижня частина незабаром перетвориться на торф, забезпечивши орхідею додатковим харчуванням. А бактерицидні властивості не дадуть розвиватися грибковим захворюванням. Мульчувати можна як свіжим, так і висушеним матеріалом.

Як мульчу можна використовувати і висушений мох.

Важливо! Щоб уникнути попадання шкідливих комах у ґрунт, перед застосуванням матеріал слід замочити або ошпарити окропом.

Для реанімації рослин

Сфагн є оптимальним матеріалом для реанімації орхідей. Цілий ряд його переваг:

  • невагомість;
  • чудова повітропроникність;
  • екологічна чистота;
  • бактерицидні властивості;
  • недорога вартість;
  • можливість самостійної заготівлі.

Дозволяють легко реанімувати хворобливе або рослина, що втратила коріння.

Встановивши орхідею на мох у невеликій тепличці, вона незабаром дасть нові коріння і буде готова до пересадки у звичайний субстрат. При реанімуванні мох має бути вологим, а не мокрим. Інакше можливе загнивання молодих корінців.

Для вирощування дітки

Особливо гарний при вирощуванні дітей. Деякі досвідчені орхієводи висаджують дітей навіть у чистий (свіжий), але добре оброблений від комах та паразитів мох. Головне – забезпечити та налаштувати правильний принцип поливу.

Полив виконується малою кількістю води, з подальшим повним просушуванням матеріалу. Не допускається затримка поливу після просушування, щоб уникнути ляльки коренів.

За наявності знань та досвіду дітки можна вирощувати у чистому сфагнумі.

Увага! Можна комбінувати з корою, суворо стежачи за нормою та послідовністю поливу

Неорганічні компоненти субстрату

Пісок

Як субстратний компонент може бути використаний тільки великий кварцовий пісок і білий річковий, що зустрічається на мілинах річок, з розміром піщинок приблизно 1-2 мм. Будь-який пісок, особливо кар’єрний жовтий, необхідно ретельно промити водою до повного зникнення глинистих частинок, а потім прокип’ятити. Пісок чудово розпушує субстрат. Він хімічно інертний і стійкий. Пісок практично не заселяється синьо-зеленими водоростями та не накопичує на собі мікрофлору. З недоліків піску слід вказати його важка вага – через це пісок рано чи пізно осідає в нижній частині горщика і може стежити.

Керамзит

Будівельний матеріал, добре відомий будь-якому квітникарю. Випускається у вигляді кульок різної величини. Хороший як дренаж, оскільки має високу гігроскопічність. Використовується як розпушувач.

Перліт та вермікуліт

Також будівельні матеріали, на даний момент широко представлені у продажу у квіткових магазинах. Мають гарну вологоємність і хімічно інертні. Використовуються для полегшення субстрату як розпушувач.

Пінопласт

Синтетичний пакувальний матеріал. Легкий, хімічно інертний. У гранулах може бути використаний як розпушувач, великі фракції використовуються як дренаж. Пластини пінопласту зручні як блоки для молодих рослин.

Поролон

Синтетичний пакувальний матеріал. Має високу гігроскопічність, використовується як розпушувач у суміші з мохом. Підвищує вологоємність субстрату.

Наведу приклад простої суміші, якою з успіхом користуюся сама. Соснова кора в різних фракціях + мох + листя + деревне вугілля (5:2:0,5:0,5), така суміш придатна для вирощування більшості епіфітів у кімнаті.

Докладніші рекомендації для конкретних видів ви знайдете в розділі Каталог.

Чилійський та новозеландський мох у японській техніці посадки орхідей

Маючи у розпорядженні чилійський або новозеландський сфагнум, можна попрактикуватися в альтернативних техніках вирощування орхідей – “бонсай” або “на купині”:

  • “Бонсай”. Береться великий гранітний камінь, обертається стеблами моху. На верхівку каменю поміщається орхідея, коріння розподіляється з бокових поверхонь. Рослина закріплюється дротом, а коренева система додатково обертається мохом.
  • “На купині”. Пластиковий кошик перевертається догори дном і обмотується довгостебловим мохом. Зверху висаджується орхідея, закріплюється та обмотується ще одним шаром моху. Все акуратно знімається з кошика і поміщається в низький горщик так, щоб утворився горбок з орхідеєю на вершині.

Орхідеї, висаджені такими способами, можна поливати лише за допомогою обприскування. Новозеландські та чилійські сфагнуми чудово збирають і тримають воду, тому ніяких замочувань чи поливів лійкою не потрібно.

Для вирощування за японською методикою підходять мініатюрні різновиди орхідей – міні-фаленопсиси чи неофінетії.

Самостійна заготівля та використання лісових мохів

Квітникарі, що мають можливість виїжджати в ліс, можуть зібрати мох для орхідей самостійно. Лісові мохи, що виростають в Україні, кріпляться до субстрату за допомогою ризоидов, та його заготівля має виконуватися за правилами:

  • Заготівля проводиться за допомогою невеликої садової лопатки. Лопаткою зрізається невелика ділянка моху разом з субстратом, що підлягає, щоб не пошкодити різоїди.
  • Для зрізання вибираються зрілі фрагменти мшистої подушки, що добре розрослися, з довгими здоровими стеблами без гнили і цвілі.

Подальші дії залежать від того, в якому вигляді застосовуватиметься мох – у живому чи сухому. Якщо потрібний живий мох (наприклад, щоб приростити його до блоку з орхідеєю), матеріал промивається водою, обробляється Фітоспорином-М і закріплюється на субстраті. В іншому випадку, матеріал після промивання та дезінфекції ділиться на фрагменти та розкладається на аркуші паперу на просушування.

  • Підвищення вологості. Використовуючи мох як покривний шар, субстрат буде постійно вологим, при цьому полив не збільшиться.
  • Отримання дітей. Якщо в ємність з вологим мохом помістити зрізаний і оброблений цитокініновою пастою квітконос, згодом зі сплячої нирки з’явиться відросток.
  • Вирощування дітей. Зрізані паростки поміщаються в чистий мох або суміш моху і кори.
  • Порятунок рослини, що гине. Орхідею зі згнілим корінням потрібно висадити в субстрат з моху і створити тепличні умови.
  • Приживлення коріння до блоку. Для закріплення коріння на блоці, під них потрібно підкласти мох. Через півроку почнуть рости водорості, виступить осад солей, мох почне обсипатися, але орхідея буде щільно прикріплена до блоку.
  • Запобігання висиханню молодих коренів, що з’явилися над ґрунтом. Для цього поверхню ґрунту необхідно обкласти мохом. Кількість моху залежить від кількості отворів у вазоні.

При правильному застосуванні моху, орхідеї віддячать квітникарів стабільним зростанням і пишним цвітінням.

Де взяти кору?

Наприклад, можна пошукати столярну майстерню. Їх це відходи виробництва. Тож навряд чи за неї попросять багато грошей. А може взагалі подарують. Також кору можна придбати в магазині для екзотичних рослин. Тут упаковки невеликі, але чиста кора.

Ще один варіант запитати у лісництві. Зазвичай вони мають поклади деревини. Дізнатися телефони лісництв можна в довіднику, через якусь природоохоронну організацію, та в інтернеті.

Багато хто воліє робити заготовки самостійно. Це зручно. Адже можна зробити кору різної фракції, виходячи із конкретних потреб рослин. Тут йдуть у хід усілякі підручні засоби. М’ясорубка, ножі, секатори, ножиці для металу. Дехто навіть розмелює кору руками.

Способи використання моху при вирощуванні орхідей

Мохи – це вищі спорові рослини, що включають велику кількість класів та видів. У природних біоценозах вони грають дуже важливу роль:

  • підтримують водний баланс ландшафту, вбираючи воду та затримуючи її в прикореневій зоні інших рослин;
  • утримують більшу частину радіоактивних речовин, кислот і солей, що містяться в осадах, не дозволяючи їм проникати у ґрунт.

Мохи поширені у всіх екологічних зонах, де мешкають орхідні рослини, тому і в культурі їхнє сусідство може бути цілком обґрунтованим та продуктивним.

Існують різні варіанти застосування моху при вирощуванні орхідей:

Спосіб застосуванняОпис
Додавання до субстратуОсновний компонент субстрату для кімнатних орхідей – різана кора. Але вона рідко використовується у чистому вигляді, оскільки її вологоємність майже нульова. Мох додається до кори для підвищення вологоємності субстрату. Пропорції залежать від вологолюбності конкретного виду орхідеї та віку екземпляра.
Укладання на поверхню субстратуБільшість орхідей не переносить сирих ґрунтів, але любить підвищену вологість повітря. Вологий мох, покладений навколо рослин так, щоб він не стикався з бульбами, стовбурами та кореневими шийками, допомагає підтримувати вологість атмосфери.
Вирощування діток та сіянцівНа азіатських орхідейних фермах сіянці нерідко вирощуються на чистому моху та у такому вигляді надходять у продаж.
ЖивцюванняПри необхідності отримати діток на живцях орхідей також застосовується чистий мох, покладений у тепличку.
РеанімаціяОдин із способів допомогти орхідеї наростити нове коріння після втрати старих – висаджування в тепличку на чистий, злегка зволожений мох. Варіанти подібної реанімації – висаджування в суміш моху та дрібної кори (1:1) або в моховий ком, укладений на дренаж із великої кори.

Таким чином, мох може допомогти вирішити велику кількість завдань, пов’язаних із вирощуванням орхідей.

Опис Переваги і недоліки Сфагновий мох (сфагнум) Рід, що поєднує кілька видів болотного моху, які не мають ризоїдів («коріння»). Складається з багаторазово розсічених соковитих стеблинок з сидячим язичковим листям. Зустрічається на болотах, де покриває купи пухким зеленим килимком або вільно плаває поверхнею води. Має дуже високу гігроскопічність, вбираючи воду всією поверхнею за допомогою особливих водозапасних клітин. Містить антисептик (карбонову кислоту), який вбиває патогенну флору.

Недоліки – закисляє субстрат, при подрібненні сильно злежується, ущільнюється.

Лісовий мох (мніум, кліматіум, птиліум і т.д.) Різні види листостеблових мохів, що самостійно збираються квітникарів у лісі. Використовуються в живому вигляді, збираються разом із ризоидами. Створюють живе помірно-вологі середовище навколо орхідей, якщо укладаються поверх субстрату. Стебла не ущільнюються, зберігають хорошу повітропроникність. Ідеальні для живлення та підрощування діток у чистому моху.

Недоліки: живий мох вимагає ретельної попередньої підготовки, у суміші з корою швидко гине та втрачає свої переваги.

Зозулин льон Політриховий листостебловий мох з довгими (15-40 см) жорсткими стеблами і слабкими ризоидами. Зустрічається у тайгових лісах та на сирих луках. Довго не перегниває, зберігаючи повітропроникність субстрату.

Недоліки: занадто грубе листя і стебла погано вбирають воду.

Чилійський та новозеландський мохи Тропічні різновиди сфагнових мохів. Листостеблові, без ризоїдів. Відрізняються великою довжиною стебла. Вважаються ідеальними для використання під орхідеями будь-якими способами. Стебла не кришаться при висиханні, мох не ущільнюється, не злежується, навіть після утрамбовування зберігає високу повітропроникність. Відмінно вбирає та тримає воду.

В силу доступності, в України частіше застосовуються перші два різновиди мохів – звичайний болотяний сфагнум та лісові листостебельні. Але колекціонери, що мають багато екземплярів орхідей різного віку та виду, вважають за краще замовляти чилійські або новозеландські сфагнуми.

Як використовувати сфагнум?

Давайте поговоримо про правила посадки орхідей у ​​субстрати з додаванням моху:

  1. Як добавка мох у горщик можна класти в тих випадках, якщо верх грунту швидко сохне, і ви бачите, що коріння на поверхні засихає. Якщо квітка росте в кошику, варто обкласти її мохом з усіх боків. Дотримуйтесь наступних правил:
      мох не можна класти впритул до шийки орхідеї і щільно утрамбовувати це веде до загнивання;
  2. товщина моху має перевищувати 3-4 див.
  3. Подрібнений мох додається й усередину субстрату. У цьому випадку спочатку потрібно обробити мінеральним добривом, наприклад, «Кеміра Люкс». Потім сфагнум подрібнюється і додається суміш. Наприклад, такий склад: мелений мох, меле листя папороті, шматочки кори, товчене деревне вугілля. Ця суміш підсипається під коріння, а не кладеться нагору.
  4. Можна зробити суміш трохи інакше: мох і кора укладаються в горщик шарами. Нижній шар – кора (детальніше про те, яку кору можна використовувати для орхідей і як можна заготовити її своїми руками, дізнайтеся тут).
  5. Досвідчені квітникарі вирощують рослину і просто у моху. В цьому випадку в горошок встановлюється орхідея, проміжки між корінням нещільно заповнюються мохом. На дно обов’язковий дренаж.

Докладніше про оптимальний склад ґрунту для орхідей і як приготувати його своїми руками, можна дізнатися тут.

ПОРАДА: Якщо мох надто сухий, працювати з ним буде незручно. Його лусочки летять у вічі, ніс і одяг. Його можна зволожити пульверизатором. Або за ніч перед вживанням покласти потрібну кількість моху у поліетиленовий пакет, налити туди невелику кількість води та зав’язати пакет. На ранок мох набере потрібну пружність.

Дивіться відео про застосування моху сфагнум для орхідеї:

Різновиди

У світі налічується 18 тисяч різновидів моху. Як добрива найчастіше використовуються лише три.

Сфагнум

Сфагнум широко поширений на заболоченій місцевості та руслах висихаючих річок. У квітникарстві цей мох використовується для покриву ґрунту та як субстрат. Він сприятливо впливає на кореневу систему рослин. У нього м’які стебла висотою до 5 см і маленьке голчасте листя.

Сфагнум у природному середовищі

Фаленопсису із загнивальним корінням може допомогти тільки торф’яна добавка зі сфагнумом.

Ягель

Ягель також має другу назву – слоевище лишайника. Це щільний сірий мох, що використовується як дренаж. Часто його також змішують із дрібним камінням.

Ягель росте у північних районах

Ягель складно знайти у природних умовах. У магазинах він продається як декоративний матеріал для горщиків з орхідеями чи лікарська трава. За відсутності сфагнуму він може бути замінений цим різновидом моху.

Зозулин льон

Зозулин льон також називається лісовим мохом, так як основне середовище його проростання – лісові галявини і стовбури дерев. Він часто росте разом із сфагнумом.

Працювати з лісовим мохом зручніше, ніж з іншими видами

У нього голчасте зелене листя і м’який коричневий стовбур. Від інших різновидів він відрізняється тим, що не кришиться і не містить шкідників. До недоліків відноситься невелика поглинання рідини.

Навіщо потрібний мох для орхідних?

Тропічного походження орхідея відноситься до епіфітних рослин, у яких коренева система є особливою. Їй не потрібний грунт, тому що він здатний закріплюватися на інших рослинах або деревах і при цьому не використовувати їх соки та поживні речовини. Широко розростаючись, коріння поглинає з повітря вологу, а під дією світла в них проходить процес фотосинтезу.

Отже, субстрат для орхідей потрібен переважно для того, щоб квітка могла закріпитися і утримуватися на певному місці, а не для живлення рослини. Виходячи з цього, досвідчені квітникарі вважають, що мох – це один із найкращих субстратів або його компонентів для орхідей.

Крім того, мох виконує інші функції:

  1. Добре поглинає та утримує вологу. Завдяки структурі мох вбирає в 20 разів більше води, ніж його власна вага. Таким чином, він допомагає орхідеї справлятися із зайвим поливом.
  2. Вологий мох завжди зелений, але в міру висихання він світлішає, тому можна візуально визначити рівень вологості субстрату та своєчасно полити його.
  3. Після відмирання мох перетворюється на торф, який служить підживленням для орхідеї.
  4. Він не гниє, тому що містить антисептичні речовини, завдяки яким дезінфікується весь субстрат у горщику.
  5. Антибактеріальні та антисептичні властивості моху захищають квітку від різних хвороб, що виникають внаслідок перезволоження субстрату.
  6. Рослина робить грунт більш пухким та легким.
  7. Має привабливий зовнішній вигляд.

Який мох потрібен

Незважаючи на те, що існує маса різновидів моху, далеко не кожен успішно застосовується в агротехніці культурних рослин.

Досвідчені садівники та квітникарі, а також любителі орхідей, для більш результативного вирощування культур використовують сфагнум. Саме ця рослина здатна полегшити і розпушити ґрунт, покращивши таким чином його якість. Ґрунт під впливом моху стає більш гігроскопічним.

Крім того, мох сфагнум для орхідей забезпечує інтенсивне вбирання зайвої вологи, що попереджає загнивання орхідеї, а також рівномірне зволоження землі. Крім того, він здатний на короткочасний термін затримати вологу в грунті та знезаразити квіткове коріння. Властивості моху не зникнуть, навіть якщо його покласти на сушіння. Тому заготовлений за один сезон сфагнум, якщо його правильно висушити, вистачить надовго.

Збирати чи купувати?

Якщо йдеться про звичайний сфагнум, його краще збирати. Він рясно росте у лісі. Зібравши його самостійно, ви будете впевнені як продукт, у тому, що в ньому немає шкідників, а також трохи заощадите. Те саме стосується і зозулячого льону. А ось ягель доведеться пошукати, він росте далеко не скрізь. Отже, щоб не бігати лісом марно, краще його придбати.

ВАЖЛИВО: Зрізаючи мох, не чіпайте нижню частину рослини, зривати можна лише верх. Інакше новим пагонам не буде з чого формуватися, і наступного року на місці мохнастої галявини ви виявите чорну пляму

Обробка, дезінфекція та просушування

При заготівлі моху варто пам’ятати, що в ньому добре розмножуються різні шкідливі мікроорганізми. Якщо просто зібрати його в лісі і покласти в горщик, то незабаром там з’являться жучки, шкідники і навіть равлики. Отже, зібравши мох, обов’язково його обробіть. Ретельно промийте окропом, розберіть на окремі гілочки. Потім можна застосувати один із способів обробки:

  1. Вимочити мох у теплій воді приблизно 12 годин. Вийняти, обробити «Акарином» і ще близько 2-х тижнів тримати, згори періодично промиваючи водою. Після цього викладіть сушитися заготовку на сонячне місце. Під впливом сонячних променів інсектицид розпадається на частини та випаровується.
  2. Найшвидший варіант – залити зібраний мох окропом на 3-5 хвилин, потім злегка віджати і викласти сушитися на підвіконня. Незважаючи на простоту цього способу, комах після сушіння в ньому не залишиться – розбіжаться.

Якщо сонячної погоди не передбачається, надворі йде дощ, то мох можна зібрати в невеликі пучки і підвісити сушитися на мотузці. А ось у духовці або спеціальній сушильній машині мох краще не сушити: так він не просохне до кінця.

Де добути та як заготувати

Знайти сфагнум можна на болотистих територіях, згодом він утворює торф’яні подушки. У північній частині земної кулі він зустрічається в основному в тундрі, а в південній – на гірських схилах. Значно рідше побачити рослину можна у рівнинній частині лісу середньої смуги.

Однак свіжий мох використовувати для вирощування орхідей не можна. Його варто заздалегідь заготовити, а перед цим правильно зібрати. Зриваючи рослину, витягати з ґрунту або зрізати потрібно тільки її верхню частину. Нижню ж варто залишити у ґрунті: саме з неї у майбутньому сформуються нові пагони.

Перш ніж класти на сушку, зібрані частини рослини потрібно промити окропом, щоб убити личинки паразитів у листі. Така обробка ніяк не вплине на корисні властивості моху. Для сушіння культуру зазвичай кладуть під пряме сонячне проміння або підвішують на мотузку. Механічні сушарки використовувати не варто, оскільки культура може просушитися не до кінця. Для декоративного використання культуру можна не сушити, а просто заморозити в холодильнику.

Якщо у вашому регіоні сфагнум не зростає, не засмучуйтесь. Його цілком можна замінити придбаним. Сьогодні чимало агрофірм вирощують культуру на продаж.

Користь моху для орхідей

Як відомо, орхідеї не переносять перезволоження. При цьому їх коренева система починає загнивати, і рослина може загинути. Мох має властивість вбирати в себе велику кількість води. Деякі різновиди поглинають у 15-20 разів більше рідини, ніж обсяг рослини. Таким чином, він допомагає фаленопсису справлятися із зайвим поливом. Крім цього, при надлишку води мох змінює колір, що служить для квітника індикатором.

Мох застосовується при перезволоженні рослини

До складу мохів входять антибактеріальні та антисептичні речовини. Вони знезаражують землю, очищаючи її від бактерій, що є в ній. Тому їх висаджують у горщики після пересадки та при різних захворюваннях рослин.

Коли нижня частина моху відмирає, вона починає гнити і розкладатися, а перетворюється на торф. Він удобрює землю та насичує її корисними речовинами. Тому він входить до складу добрив і застосовується при пересадці та розмноженні квітів.

Можливі проблеми

Основна проблема при використанні моху – засолення ґрунту. Це відбувається, коли вона довго не замінюється. У горщику знаходиться дуже велика кількість мульчі. У фаленопсису починає жовтіти листя, квітки бліднуть і швидко опадають. Якщо це відбувається, варто негайно усунути сфагнум. Деякий час квітці потрібно відпочити від мульчування. Потім накрити верхній шар свіжим матеріалом. Щоб уникнути повторного засолювання, його потрібно перестелити пальмовим волокном.

Іноді у горщику мимоволі з’являється зелений наліт. Так на поверхні зростає мох. Це відбувається при надлишку світла та вологи. В цьому випадку потрібно пересадити орхідею в непрозорий горщик. При пересадці необхідно передбачити дренажні отвори. Режим поливу регулюють таким чином, щоб земля встигала просихати.

Досвідчені квітникарі застосовують сфагнум, ягель і зозулин льон для лікування хвороб орхідей, при розмноженні діток і як мульча і дренаж. При вирощуванні квітів потрібно правильно використовувати мох, дотримуючись порад спеціалістів. Щоб не заподіяти шкоди, потрібно дотримуватися режиму поливу, правильно вибирати дренаж і вчасно проводити заміну мульчі.

Мох – один із найпопулярніших компонентів субстрату для орхідей. Українські квітникарі найчастіше використовують мох-сфагнум. Але є й інші варіанти, які будуть детально розглянуті у запропонованій статті.

Можливі компоненти ґрунту та кращий склад

Насамперед, субстрат служить Фаленопсису опорою, тому до його якостям, як пухкість, волого- і повітропроникність пред’являються особливі вимоги. Існує кілька компонентів, здатних забезпечити якість суміші.

Як правило, готові субстрати включають такі компоненти:

Кора сосни

Певною мірою не є природним середовищем для орхідей, але при вирощуванні в домашніх умовах має всі необхідні квітки:

Перед використанням соснову кору піддають термічній обробці через присутність у ній шкідливих комах та смол.

Мох сфагнум

Цей компонент є одним із найбільш застосовуваних при виготовленні субстрату, що обумовлено його властивостями:

  • висока гігроскопічність (поглинання з повітря водяної пари);
  • вміст великої кількості поживних елементів.

Кора дуба

Дубова кора відрізняється тими ж властивостями, що і соснова, і також потребує термообробки через вміст дубильних речовин. Як компонент у субстраті для Фаленопсису відмінно зарекомендувала себе кора коркового дуба.

Торф

Для приготування ґрунтосуміші, як правило, використовують верховий торф. Це зумовлено його основними властивостями:

Крім того, торф утримує велику кількість повітря, незважаючи на повну насиченість вологою. До мінусів можна віднести підвищену кислотність, що потребує нейтралізації.

Кокосове волокно

Компонент характеризується такими властивостями:

  • гарна абсорбція вологи;
  • нездатність утворювати грудки;
  • вміст калію, натрію та азоту;
  • повітропроникність.

Пінопласт

Цей матеріал одночасно виконує дві функції, забезпечуючи дренаж і стійкість. Пінопласт добре пропускає повітря, використання його нейтральних або легких видів не завдасть орхідеям ніякої шкоди.

Посадка в керамзит

Пориста структура керамзиту відмінно утримує вологу, тому матеріал часто використовується квітникарем. У той же час він накопичує в собі солі, що містяться в воді, що поливається орхідеєю.

Надалі через засоленість субстрат втрачає здатність до вологопоглинання. Ще один мінус керамзиту полягає у витягуванні вологи з кореневої системи у міру свого висушування.

Деревне вугілля

Компонент сприяє покращенню водо- та повітропроникності, запобігає закисленню та перезволоженню грунту. Має антисептичні властивості, що не допускають процесів гниття. Деревне вугілля підвищує показник рН.

Активоване вугілля

Основне призначення цього компонента – дезінфікуючі функції, що запобігають проблемам, пов’язаним з кореневою системою. Під час пересадки подрібненим активованим вугіллям посипають зрізи.

Вермікуліт

Вермикуліт, що входить до складу субстрату, має такі якості:

  1. добре розпушує грунт, попереджаючи його пересихання та утворення грудок;
  2. регулює водний та повітряний баланс;
  3. вбирає кількість вологи, що набагато перевищує власну вагу;
  4. містить багато корисних речовин;
  5. знижує рівень кислотності та стримує засолення.

Соснові шишки

Одерев’янілі лусочки шишок використовують як добавку при приготуванні субстрату. Застосування шишок у цілісному вигляді не рекомендовано через наявність смоли, а також здатність закриватися і розкриватися при зміні рівня вологості.

Перліт

Внаслідок свого вулканічного походження цей компонент не містить поживних речовин. Його присутність у субстраті забезпечує:

  1. розпушування ґрунту, недопущення пересихання та комкування;
  2. нормалізація повітряно-водного балансу

Пробкове волокно

Зазвичай цією складовою замінюють кокосове волокно або мох. Через рідкість на квітковому ринку при вирощуванні орхідей пробкове волокно застосовується досить рідко.

Органічні компоненти субстрату

Тисячі перших орхідей, привезених до Європи, гинули через звичку європейських квітникарів садити все в землю. Зараз ми знаємо, що корінням епіфітних орхідей необхідно багато повітря. Субстрат для орхідей, як правило, складається з декількох складових, чия задача забезпечити коріння рослини достатньою аерацією і одночасно вологовмісними компонентами, що позбавляють квітника від необхідності поливати орхідею кілька разів на день. Детальніше про переваги конкретного виду можна знайти в розділі Каталог, а тут ми розглянемо основні компоненти, що використовуються для підготовки субстрату для орхідей. На зорі захоплення культурою орхідей основним компонентом субстрату були кореневища папороті осмунди королівської (Osmunda regalis). Осмунда, безумовно, має цілу низку привабливих для орхідей, якостей. Але «завдяки» любителям орхідей осмунда королівська була визнана рідкісним виглядом, її повсюдно заборонили збирати у промислових кількостях та вивозити з місць природного зростання. Зараз її можна зустріти в США та Грузії, але через свою рідкість і дорожнечу не варто рекомендувати її як основу для орхідейних субстратів.

Втративши основного субстрату, орхідеєводи всього світу стали експериментувати з різними органічними та неорганічними матеріалами. Незабаром з’ясувалося, що епіфітні орхідеї можна вирощувати практично на будь-яких субстратах з достатньою аерацією – від складних компонентів, що складаються з безлічі, до простої деревної кори або навіть полістиролових кульок. Епіфітні орхідеї здатні існувати практично на чому завгодно, потрібно лише правильно підібрати всі інші умови – частоту зволоження, ступінь просушування між поливами, систему підживлення, вологість повітря, освітленість та ін.

Кора: яка, де і як добути

Орхідеї чудово ростуть на сосновій, ялиновій, березовій та дубовій корі, можна використовувати кору модрини – напевно будь-яку. На заході дуже поширене використання ялинової кори. У України ж найбільшого поширення набула соснова кора.

Продається соснова кора в квіткових магазинах і на ВВЦ – маленькі упаковки десь по 30-40 гривень. На ринку “Садівник” теж продається вітчизняна соснова кора – мішок 60 і 70 л кори коштує близько 600 грн. (Щоправда, я чула думку, що вона там траплялася сильно пересушена і смолиста).

Найдешевший спосіб придбання кори – зібрати її самостійно. У лісі вам потрібна сосна, бажано сухостій або впала. Намагайтеся пошукати дерева, спиляні близько півроку тому – з них кора вже починає трохи відставати, але гнити ще не почала. З живих дерев кору збирати не можна – надто багато смолистих речовин. Не годяться так само зовсім старі пеньки – кора там вже настільки з’їдено всякими деревочками, що є перегноєм.

Зібрану кору необхідно очистити від слідів цвілі, гниття, смоли та шматочків деревини, а потім піддати термічній обробці. І.В. Білицький радить двічі прокип’ятити (щоб кипіла хвилин 20) з інтервалом у два-три дні, у проміжках зливаючи воду — потім просушити і можна зберігати необмежено довго. Можна обробити протягом 10 – 15 хв. на пару або протримати 15 хв. у духовці за температури 70 град. Головне, щоб це було термічне оброблення.

При використанні кори як субстратний компонент треба виходити з того, що кора є гідропонним субстратом з відносно коротким періодом розкладання. Бактерії, що її розкладають, споживають багато азоту, збіднюючи самі рослини, що треба враховувати при підживленні. Зате кора сприяє розвитку корисного міцелію, про що свідчить специфічний, грибний запах старої кори.

Розглядаючи кору як субстратний компонент, необхідно пам’ятати про те, що вона бідна на поживні речовини, первинно має кислу реакцію і служить в основному як структуруючий компонент субстрату. Зайву кислотність свіжої кори можна нейтралізувати за допомогою доломітового борошна.

Це має сенс робити, якщо ви поливаєте свою орхідею лише дистильованою водою, оскільки відстійна водопровідна вода (що має лужну реакцію) сама швидко знизить кислотність субстрату. До того ж спочатку підвищена кислотність буде стримувати розвиток мікроорганізмів, здатних надати не сприятливий вплив на коріння, пошкоджені пересадкою.

Повітропроникність і вологоємність кори залежить від розміру фракції – чим більші шматки, тим вище повітропроникність і нижче вологоємність, дрібні шматочки гірше проводять повітря, але мають кращу вологоємність. Суху кору перед використанням необхідно замочити на 2-3 години у теплій кип’яченій воді, так як пересушена кора практично не сприймає вологи.

Існує думка, що кора звичайного дуба цінується любителями орхідей вище соснової через більший вміст поживних речовин і меншу кислотність — таким чином, вашу орхідею доведеться менше годувати, особливо азотовмісними добривами. З особистого досвіду мені більше подобається сосна.

Мох: який, де і як добути

Найпоширеніший і найдоступніший – сфагнум. Росте на болотах та в будь-яких місцях з високою вологістю. Являє собою м’які стебла світло – зеленого кольору з м’яким листям, що стирчить на всі боки, нагадує довгий йоржик. Як субстратний компонент можна використовувати як живий, так і сухий сфагнум. Мох можна придбати в квіткових магазинах – там продається сухий мох – невелика упаковка – 30-40 гривень. На ВВЦ продають живий мох, у павільйончиках, що торгують сенполіями, приблизно за тією самою ціною. Однак, враховуючи, що в українському регіоні сфагнум росте повсюдно, то як і кору, його легко зібрати самостійно (заодно і в лісі прогуляєтесь:)). Збирати слід лише верхівкові, зелені частини.

Для того щоб користуватися заготовленим сухим мохом його необхідно обробити: Вимочити близько 12 годин, потім обробити «Децисом», і протримати ще близько двох тижнів, періодично зверху промиваючи водою, а потім викладають сушити на сонці, на якому інсектицид розкладається на складові частини і випаровується. Або залити окропом на 3-5 хвилин, потім викласти, злегка віджавши, на просушування на підвіконня. Комахи в ньому після сушіння не залишаються – розбігаються. У сухого сфагнуму багато плюсів – він добре утримує вологу і повітропроникний, а також довго зберігається.

Однак, на мій погляд набагато корисніше, та й естетично привабливіше виглядає живий мох. Зберіть мох, протримайте його протягом півгодини у воді з температурою 45 градусів, (ще ​​можна обробити «ронілон») покладіть у пластиковий пакет, зав’яжіть і в будь-яке прохолодне місце. Місяця три-чотири, мох живий. Для збільшення терміну зберігання мох можна заморожувати без жодної шкоди. Неоціненною перевагою живого моху є його антисептичні властивості. За моїми особистими спостереженнями в живому все якось краще росте.

Мох – це насамперед накопичувач вологи, він чудово служить передачі рослині вологи і поживних речовин, яких у ньому небагато. Ще, з недоліків моху, слід відзначити високу швидкість розкладання (вимагає заміни кожні півроку), а також те, що він може служити передавачем шкідників і служить місцем розмноження дрібних мошок. Сфагнум – чудовий ґнот, але при поливі не дистильованою водою швидко засолюється, а при висиханні гине. Дуже хороший сфагнум як прикриття для субстрату – останній повільніше просихає – що дуже важливо, при утриманні орхідеї в кімнаті. Також мох вбирає в себе надлишки солей і легко може бути замінений у міру засолювання.

Отже, сфагнум використовують як компонент субстрату, як мульчуючий шар і як дренаж, як підкладку в блоковій культурі та при реанімації орхідей, що втратили коріння (докладніше за двома останніми позиціями див. розділ Статті). У кожному разі плюсів набагато більше, ніж мінусів.

Існують і інші види моху, – лісовий мох, (зозулин льон), що росте на пнях, навколо стовбурів дерев. Він зелений і жорсткий, його довгі волокна схожі на гілки ялинок. Вологомісткість у нього менша, ніж у сфагнуму, але і розкладається він набагато повільніше, його так само можна використовувати як субстрат або його частину. При висиханні кришиться, що погіршує аерацію субстрату. При зборі необхідно ретельно промивати нижню частину, так як через вміст великої кількості органічних речовин він легко пліснявіє.

Що таке HTTPS? І навіщо він потрібний кожному сайту

Безпека відвідування та захист особистих даних відвідувачів сайту сьогодні турбує не лише банки та фінансові установи. Питання сертифікації https://tuthost.ua/uk/ssl/certificate/ досить гостро стоїть перед усіма власниками веб-ресурсів, які передбачають збір та використання особистих даних своїх потенційних клієнтів та замовників.

HTTPS: функціональність та особливості роботи

Захищене з’єднання необхідне для запобігання шахрайським схемам. Протокол HTTPS є безпечною версією традиційного мережевого інтернет-протоколу HTTP, за допомогою якого відбувається зв’язок між веб-браузером, відкритим на комп’ютері користувача, та сервером.

HTTP у класичному розумінні варто розглядати як протокол, здатний встановлювати логічний зв’язок між вузлами, які містять текст. Цей формат є протоколом без збереження стану, де кожна наступна команда виконується без посилання на попередню команду запуску.

HTTPS є більш просунутим у плані безпеки протоколом для з’єднання між користувачами та серверами, і, по суті, представляє комбінацію протоколів SSL/TLS та HTTP, що забезпечує зашифровану ідентифікацію мережного сервера.

Саме за допомогою сертифікатів SSL і вдається захистити важливі дані. Цей інструмент видається спеціальними дозвільними центрами. Під час оформлення SSL-сертифіката власник компанії надає до сертифікаційного центру дані про сайт. За наявності на сайті SSL-сертифікатів браузер отримує від сервера сертифікат, в якому є вся інформація про ресурс. Також браузер отримує відкритий ключ, використовуючи який відбувається шифрування вихідних даних, розшифрувати які дозволяє закритий ключ, що зберігається на сервері.

Шахраї, які захочуть використовувати в особистих меркантильних цілях конфіденційні дані, під час перехоплення можуть розраховувати лише отримання набору незрозумілих символів. Працювати з ними неможливо.

Потреба використання HTTPS

Про те, коли потрібно переводити сайт на захищене з’єднання, замислюються багато власників інтернет-магазинів, як тільки починають працювати. В надії отримати відповідь, вони звертаються до фахівців, які займаються розробкою сайтів. У більшості випадків відповідь фахівців однакова: потреба в захищених протоколах є з перших днів існування веб-ресурсу, що передбачає ідентифікацію клієнтів.

Використання захищеного протоколу дозволяє приховати:

Завдяки тому, що інформація, яка надходить від користувача, надходить на сервер одержувача у зашифрованому вигляді, перехоплені дані не зможуть стати доступними шахраям.

Ранжування та просування сайту HTTPS

Наявність захищеного з’єднання дозволяє певною мірою підвищити довіру користувачів до ресурсу. Не побоюючись за свої дані, покупці активно купують і замовляють послуги. Користь від наявності сертифікатів щодо просування сайту також є очевидною. Незважаючи на тимчасове падіння рейтингів при впровадженні механізмів захисту даних, при правильному налаштуванні проблема з ранжуванням зникне в найкоротший термін.

Варто відзначити, що багато програмістів відзначають і той факт, що за допомогою протоколів безпеки вдається підвищити швидкість завантаження сайту (хоча звичайному користувачу ці зміни навряд чи будуть помітні).

Вибір сертифіката SSL

При виборі сертифіката слід брати до уваги тип захисту, який залежить від вихідних даних користувача, кількості сайтів та часу дії захисту.

Сайти, що належать фізичним особам, можна захистити за допомогою Esential SSL. Захист такого формату видається на один домен, а сутність його роботи полягає у перевірці права володіння доменним ім’ям. Варто розуміти, що ні особисті дані, ні реєстрація компанії не підлягають перевірці. Даний вид сертифіката є найдешевшим, а отримати його можна протягом кількох годин.

Сертифікати для одного домену, які здійснюють перевірку реєстраційних даних компанії або особи власника сайту, відносять до Instant SSL. При необхідності захистити не лише домен, а й його піддомени, доцільно купувати Wildcard.

Юридичним особам бажано замовляти сертифікат розширеної перевірки. EV (Extended Validation) підтверджує володіння доменом та верифікує дані компанії. SSL-сертифікат такого формату коштує в 2-3 рази дорожче звичайного, а реєстрація займає тривалий час.

При виникненні труднощів із підбором SSL-сертифіката, здатного забезпечити максимальний захист, звертайтеся до фахівців.

Для спрощення роботи: добірка найзручніших голосових помічників

Голосовий помічник використовує розпізнавання голосу й алгоритми обробки мови, аби виконати запити користувачів.

На основі конкретних команд голосові асистенти можуть повторювати й використовувати інформацію для пошуку, прослуховуючи конкретні ключові слова та фільтруючи зовнішній шум.

Голосовий помічник для комп’ютера

Голосові асистенти без проблем налаштовуються на ПК із Windows 7/8/10 та доступні російською й англійською мовами.

Якщо не знаєте, як увімкнути голосового помічника на своєму комп’ютері – пропонуємо подивитися огляд на ютубі з детальною інструкцією.

Голосовий помічник на Android

Бум на голосові помічники відкрила компанія Apple, коли представила нам розумну Siri. Зараз існує ціла сім’я голосових помічників і на Android, зокрема Cortana, Alexa та SoundHound.

Якщо у вас смартфон на Android, можемо порадити Google Assistant і Microsoft Cortana.

Окремо радимо звернути увагу на Alexa – наразі один із найкращих віртуальних помічників, який відповів на 80% запитань користувачів.

Голосовий помічник має офіційний додаток для Windows та для Android, який можна завантажити на будь-який гаджет. Нещодавнє оновлення додало голосове управління режимом «вільні руки». Тепер ви можете прокричати: «Гей, Алексо» і змусити помічника виконувати завдання, не торкаючись миші чи смартфона.

Потрібні рецепти? Кричіть Алексі. Втратили телефон? Вона допоможе швиденько його знайти. Хочете знайти фільм або робити прибирання під улюблену музику? Усе це та багато інших примх виконає голосова помічниця Alexa.

Щоправда, є цікава особливість: Alexa може не розпізнавати деякі акценти. Ось відео на цю тему – у ньому голосовий помічник не розуміє шотландського акценту:

Голосовий помічник на iOS

Уперше випущений як додаток у 2010 році, Siri швидко був придбаний Apple та став голосовою опорою пристроїв компанії з часів моделі iPhone 4S. Активувати голосовий помічник Siri можна просто випадковим: «Привіт, Siri», і вона вмить відповість вам, аби виконати будь-яке завдання.

Доступні всі стандартні команди: ви можете телефонувати людям, ставити запитання, шукати вебсайти, встановлювати будильники та нагадування, відкривати програми тощо. Якщо вам буде нудно, Siri також дасть сотні відповідей і розважить вас. Вона, мабуть, найсерйозніша та найдосвідченіша з усіх голосових помічниць.

Google Assistant

Найбільш універсальним та впізнаваним асистентом все ж залишається Google Assistant. Штучний інтелект цього голосового помічника з року в рік зазнає трансформацій та оновлень. Наразі понад 500 мільйонів людей використовують віртуального помічника від Google.

Спочатку завантажте Google Assistant у будь-який веббраузер на комп’ютері (або встановіть додаток на телефон), а потім торкніться піктограми мікрофона, щоб отримати відгук системи.

Потрібно буде надати вебсайту доступ до мікрофона вашого комп’ютера, щоб вимовляти команди й діставати швидкі відповіді від асистента. Якщо ви ввійшли у свій обліковий запис Google, асистент працюватиме ще краще. Просто запитайте: «Що далі в моєму розкладі?» або «Покажіть мої фотографії з останньої подорожі». Google вмить зреагує, зінтегрується з Google Фото й відповість на ваш запит.

Microsoft Cortana

Голосовий помічник для вашої роботи – Microsoft Cortana. Інтеграція з програмним забезпеченням Microsoft, як-от Office 365 та Outlook, особливо корисна для мільйонів людей, які щомісяця користуються цим софтом в офісі або працюють удома.

Окрім звичайних команд помічника, що охоплюють погоду, календарні зустрічі тощо, Cortana може ввімкнути або вимкнути Bluetooth та Wi-Fi чи запустити певні програми.

Щоб помічник відповів на «Гей, Кортано», не потрібна клавіатура чи миша. Просто перейдіть до налаштування Windows через піктограму гвинтика в меню «Пуск», потім виберіть Cortana і поговоріть із голосовим помічником.

У цьому ж діалоговому вікні можна налаштувати комбінацію клавіш для помічника та відображати його на блокованому екрані комп’ютера.

Замість висновків

92% користувачів покладаються на віртуального помічника для пошуку інформації;
75% використовують їх для встановлення нагадувань та зустрічей;
73% надсилають через них текстові повідомлення;
61% надсилають електронні листи через них;
57% купують товари.

Голосові помічники на основі ШІ можуть допомагати людям з інвалідністю. Голосова взаємодія особливо корисна для людей із вадами зору.

Голосові помічники доступні та зручні. Вони є чудовими інструментами для підвищення продуктивності в бізнесі, розваг і покращення якості вашого життя.

Квантовий комп’ютер за секунди обчислює операції, на які раніше витрачали мільйони років: пояснюємо, як він працює Квантовий комп’ютер за секунди обчислює операції, на які раніше витрачали мільйони років: пояснюємо, як він працює