Що замість ртуті у градуснику

Чому в градуснику розділяється ртуть та як його “врятувати”

Інколи можна помітити, що між ртуттю в градуснику з’явилися порожні проміжки. Варто знати, що до цього призводить та як виправити ситуацію і зберегти градусник.

Про це повідомляє РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на пост фармацевта Анни Тарасенко у TikTok

Чому так стається

За словами фармацевта, така проблема може виникнути, якщо коли градусник вдаряється об щось. Зовні він залишається цілий, але між стрічкою ртуті з’являється невеликий пробіл.

У такій ситуації градусник викидати не потрібно, адже його ще можна врятувати.

Необхідно взяти градусник та підставити його кінчик під теплу воду з крана. В результаті температура стане, наприклад 40 і ртуть з’єднується. Далі можна звичайним чином збити градусник і користуватись ним далі.

Важливо, що температура води повинна бути не більше 40 градусів, інакше є ризик зламати градусник остаточно.

Необхідно знати, що іноді після такого поділу ртуті градусник починає показувати неправильні показники. Тому варто після цього виміряти температуру і перевірити показання. Якщо помітили, що градусник почав показувати неправильні дані, краще його утилізувати і купити новий.

Як діяти, якщо розбився градусник

Якщо вже так сталось, що ви розбили ртутний градусник, то потрібно знати, що робити. Дотримуйтесь таких порад:

  • виведіть з приміщення всіх людей, у першу чергу, дітей, інвалідів та літніх людей
  • максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть усі двері
  • захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов’язкою
  • збирайте ртуть спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку
  • вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води)
  • зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було з’єднання з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб
  • утримуйте в приміщенні, по можливості, температуру не вище 18-20°C

До того ж у такій ситуації варто уникати деяких помилок. Серед них:

  • не пилососьте ртуть та не використовуйте віник. Так вона розпадеться на менші частинки і потрапить у повітря
  • не виливайте ртуть у водостік. Вона може потрапити у сантехніку та пошкодити її
  • не залишайтеся у тому ж одязі, який ви носили під час інциденту. На ній можуть залишатися частки ртуті

Раніше ми повідомляли, куди здати старий ртутний градусник, аби не нашкодити собі і довкіллю.

Безртутний градусник: купувати чи ні?

Що всередині безртутного термометра і чим він кращий за ртутний.

Безртутні градусники сьогодні дедалі популярніші – їх купують все частіше, бо впевнені – він точний та безпечний. Чи так це насправді?

Безртутний градусник: що всередині?

Ми всі добре знаємо, що головна небезпека звичайного градусника – звичайно, токсична ртуть. Логічно, що у безртутному градуснику ртуті немає. Замість ртуті тут – галістан. Галістан – це мікс із трьох металів у точній пропорції: олова, індія та галію. Ці метали практично нетоксичні та майже нешкідливі для людини. Хоча зовні ртутний та безртутний термометри нічим не відрізняються.

Які переваги у безртутного градусника?

Окрім відсутності ртуті, жодних інших переваг у порівнянні з ртутним такий термометр не має. Серед недоліків – висока ціна безртутного градусника (коштує він навіть дорожче деяких електронних термометрів).

Ще одна вада – у тому, що скинути показники безртутного градусника проблематично. Потрібно прикладати багато сил, щоб опустити шкалу до нуля. Безртутний градусник, як і ртутний, виготовлений зі скла, тому він може розбитися. Із плюсів – його висока точність, як і у випадку з ртутним.

Недобросовісні продавці безртутні термометри часто підробляють, продаючи під їхнім виглядом звичайні ртутні. Уявіть, що буде, якщо такий градусник ненароком розіб’ється. Відрізнити ртутний градусник від безртутного можна, наприклад, опустивши в воду. Оскільки ртуть – метал важкий, ртутний термометр піде на дно, безртутний – плаватиме зверху. Пишуть, що безртутним градусником можна виміряти температуру за 3 хвилини. Насправді для точного виміру знадобиться більше часу. Тому якщо ви – у пошуку безпечного та максимально точного термометра, який швидко вимірює температуру, краще купіть електронний.

Як зібрати ртуть? 10 порад

Що робити, якщо розбився градусник? В екстремальній ситуації складно відразу прийняти правильне рішення. Інстинктивно виникає бажання зібрати ртуть негайно без засобів захисту, але не варто поспішати. Коли розбився градусник діяти потрібно чітко та без паніки, інакше є ризик зробити тільки гірше.

Блог Комфі підготував для вас простий і зрозумілий план дій, який допоможе правильно зібрати ртуть з килима та нейтралізувати її в домашніх умовах. Ви дізнаєтеся про найбезпечніші способи збору ртуті з підлоги, килима та навіть плінтуса. Ми розповімо, як очистити кімнату, де потрібно утилізувати залишки металу. Пам’ятайте, що ртуть – смертельно небезпечна, тому ні за що не залишайте ртутний градусник у місцях, де його легко можуть взяти діти чи домашні тварини.

Зміст:

Чим небезпечна ртуть

З дитинства ми добре засвоїли, що ртуть небезпечна для здоров’я. Але, наскільки, і які її наслідки для людського організму? У градуснику міститься всього 2 грами ртуті, але вони здатні забруднити до 10 тисяч кубометрів повітря!

Бувши смертельним для людини металом, ртуть заборонена у виробництві з 2007 року. Альтернативою ртутні градусники давно стали електронні.

Після контакту з ртуттю людина відчуває вплив її отруйних парів на легені, травну систему, органи зору, шкіру та імунітет в цілому. З’являються різкі головні болі, кровоточать і набрякають ясна, людина відчуває блювоту і нудоту, а також загальний стан слабкості. При тривалому контакті з ртутними парами може піднятися температура до 38-40° С.

При цьому перші симптоми помітні тільки через кілька днів після контакту з ртуттю. Особливо сприйнятливі до ртутних парів діти та домашні тварини. Якщо розбився градусник, негайно виведіть дітей і домашніх тварин з приміщення і тільки після цього приступайте до збору ртуті.

Як правильно зібрати ртуть

  1. Виведіть з приміщення дітей, тварин і людей похилого віку.
  2. Одягніть старий домашній одяг (який буде не шкода викинути), бахіли, захисні рукавички, марлеву пов’язку або респіратор.
  3. Також підготуйте місткість, можна скляну банку зі звичайною холодною водою, куди ви будете збирати крапельки ртуті, аркуш паперу та пензлик для малювання (змочений у воді).
  4. За допомогою мокрого пензлика зберіть крапельки ртуті на аркуш паперу й акуратно потрібно пересипати їх у банку з водою.
  1. Якщо ртуть закотилася під плінтус або розлилася на килим, то зібрати її можна за допомогою одноразового шприца або медичної груші. Також можна використовувати скотч, лейкопластир та ізоляційну стрічку.
  2. Уламки термометра потрібно скласти в щільний поліетиленовий пакет.
  3. Ретельно перевірте місце, де розбився ртутний градусник. Посвітити ліхтариком, якщо помітите блискучі точки, це мікрочастинки ртуті, які також потрібно прибрати.
  4. Папір, пензлик, скотч – все, чим прибрали ртуть, складіть в ту ж банку з водою та щільно її закупорте.
  5. Одяг і ганчірки, які ви використовували для прибирання приміщення зніміть і покладіть у щільний поліетиленовий пакет. Їх також потрібно буде утилізувати разом з ртуттю та залишками градусника.
  6. Щоб точно бути впевненими в тому, що ви все зробили правильно, зателефонуйте в службу екстреної допомоги за номером 112 (безкоштовно з усіх телефонів). Оператор допоможе вам правильно зорієнтуватися в ситуації або викличе службу допомоги.

Як знешкодити кімнату та себе після збору ртуті

Зібрати ртуть в місткість з водою та щільно її закупорити, обов’язково проведіть обробку кімнати. Для цього потрібно буде зробити кілька простих, але таких необхідних дій.

Знешкодження кімнати від залишків ртутного пару зробити розчин з білизни або марганцівки. У пропорції 1: 5 (1 літр білизни на 5 літрів води) змішати інгредієнти та потрібно протерти підлогу і місце, де розбився ртутний градусник. Для розчину марганцю потрібно використовувати такі пропорції – 1 грам марганцівки та 8 літрів води.

Що стосується особистої безпеки, то відразу після збирання зніміть весь одяг, в якому ви збирали ртуть, щоб потім утилізувати, а також виконайте ряд дій:

  1. Обполосніть рот слабким розчином соди (1 чайна ложка на склянку води).
  2. Потрібно випити кілька таблеток активованого вугілля, в розрахунку 100 мг на 1 кг вашої ваги.

Протягом наступного тижня не забувайте дезінфікувати приміщення за допомогою розчину білизни або марганцівки. Якщо протягом 1-2 наступних днів ви відчуваєте нудоту, занепад сил, запаморочення – обов’язково зверніться до лікаря.

Чого категорично не можна робити при зборі ртуті

  1. Ні в якому разі не прибирайте ртуть за допомогою віника і пилососа. Жорсткі щетини віника роздрібнять краплі ртуті на безліч мікроскопічних частинок і вам доведеться довше їх збирати. Що стосується пилососа, то коли він всмоктує кульки металу, лише прискорюється процес випаровування, адже ртуть випаровується при температурі + 18° С. Сам же пилосос перетворюється на розсадник токсичної речовини та від нього доведеться позбутися.

Дуже показовий випадок, описаний службою МНС:

«Приїхавши на виклик і провівши виміри, ми були шоковані. Після того, як розбивається градусник концентрація ртуті становить 7 000 нанограмів – це допустима ситуація, коли можна швидко та професійно провести очищення. У приміщенні, де ми були, цей показник склав 156 000 нанограмів. І все через те, що власниця квартири просто протерла ртуть вологою ганчіркою та потім пропилососила кімнату. »

  1. Не можна мити підлогу. За допомогою мокрої ганчірки ви тільки можете збільшити площу зараженої території.
  2. Ні в якому разі не викидайте заражені речі та місткість з ртуттю в сміттєпровід, сміттєвий бак і не змивайте в унітаз. Токсичний метал не розкладається, тому зараженими можуть виявитися велика кількість людей.
  3. Також не варто прати одяг, в якому ви збирали ртуть. Мікрочастинки металу осядуть на стінках барабана пральної машини, а також потрапляють в каналізацію.
  4. Якщо на вулиці зима, ви можете відкрити вікно, щоб знизити температуру повітря в кімнаті та зупинити процес випаровування. Однак уникайте утворення протягів. Інакше ртутні пари розносяться по всій квартирі.
  5. Не пускайте домашніх тварин всередину приміщення до повного очищення. Ртуть добре пристає до шерсті тварин і потім доведеться стригти домашнього улюбленця налисо.

Як утилізувати ртуть

На жаль, утилізувати ртуть у домашніх умовах неможливо – цим повинні займатися спеціальні організації. Підказати адреси та телефони таких організацій у вашому місті вам зможуть за номером 112. Недолік такої утилізації в тому, що везти речі та ртуть у пункт прийому вам доведеться особисто. З іншого боку, якщо ви свідомий громадянин і розумієте відповідальність, а також наслідки отруєння ртутними парами, то праці вам це не принесе.

Альтернативи ртутному термометру

Хотілося б ще раз попередити сім’ї, особливо, де є маленькі діти, про те, що ртутні градусники вкрай небезпечні. Як же тоді вимірювати температуру? На щастя, сучасні виробники створили багато аналогів, серед яких є і бюджетні, і дорожчі моделі.

  1. Спиртовий градусник – бюджетний аналог. Візуально нічим не відрізняється від ртутного, має той же принцип роботи, але на відміну від першого має низку незаперечних переваг. По-перше, якщо спиртовий термометр розіб’ється, то ніяких наслідків для здоров’я мешканців і домашніх тварин приміщення не буде. По-друге, зникає таке поняття, як «втома металу», при якому ртутний термометр починає показувати неточні дані. По-третє, доступна ціна.
  2. Електронний градусник – популярний в Європі та вважається обов’язковим придбанням для аптечки новонародженого. Переваги такого виробу в тому, що відсутні взагалі будь-які рідини. Пластиковий корпус стійкий до ударів. Максимально точні дані можна отримати за 10, 30 та 60 секунд, у залежності від моделі. Також існують градусники з підсвічуванням для зручності вимірювання температури вночі.
  1. Інфрачервоні термометри – новинка, яка впевнено підкорює світ. Спеціальний прилад взагалі не потребує контакту з пацієнтом. За допомогою інфрачервоного випромінювання всього за пару секунд можна дізнатися точну температуру тіла. Випромінювання абсолютно нешкідливо, тому такі термометри активно застосовують у перинатальних центрах і пологових будинках.

Як бачите, завжди можна знайти альтернативу та убезпечити себе та своїх рідних від негативного впливу ртуті. Вибирайте сучасні і безпечні медичні гаджети, а блог Комфі допоможе вам розібратися та зробити правильний вибір.